Mobilya Modelleri

Sakinleştirici Mavi Koltuk Dekorasyon Fikirleri

Mavi koltuk dekorasyon fikirleri ve dekorasyonda mavi ile uyumlu renkleri tüm detayları inceleyebilirsiniz.Ev dekorasyonunda modası hiç bir zaman geçmeyecek renkler arasında yer alıyor mavi ve tonları. Her yeni sezonda karşımıza çıkan farklı tarzlara sahip oturma takımlarında sıkça gördüğümüz mavi ve tonları şık görünümü kadar sakinleştirici bir etkiye sahip. Son yıllarda renklerin tüm enerjisini yansıtan salon dekorasyonları popüler hale gelmişken, ortama ferahlık ve sakinlik kazandıran mavi tonlarını kullanmayı düşünebilirsiniz. Yazımızda bugün mavi koltuk dekorasyon fikirleri ve dekorasyonda mavi ile uyumlu renkleri tüm detayları inceleyebilirsiniz.

Mavi tonlarını genelde marin stili iç mekan dekorasyonlarında ferah ve sakin halleri ile görmeye alışığız. Ortamda hem sakin hemde ferah bir hava yaratmak için kullanılabilecek en doğru renklerin başında mavi tonları gelir. Deniz temalı evlerin ilk bakışta yansıttığı sıcak ve ferah etki mavinin sakinleştirici etkisini rahatça ortaya çıkarıyor.

Peki mavi koltuklarla aynı ferah ve sakinleştirici etkiyi elde edebilir miyiz? Yazımızın devamında yer verdiğimiz mavi koltuk dekorasyon fikirleri size bu konuda fazlasıyla ilham vereceklerdir.

Mavi Koltuk Dekorasyon Fikirleri

Salonunuza yada farklı bir yaşam alanına dahil edeceğiniz mavi bir koltuk ile ortama hem renk hemde çekicilik kazandırabilirsiniz. Üstelik maviyi tamamlayabilecek birbirinden güzel renkleri kullanarak mekanın görselini zenginleştirebilirsiniz.

Mavi koltuk yanında hangi renkleri kullanabiliriz? Maviye yakışan renklerin başında, bej, sarı, kahverengi, gri, krem rengi, vizon ve tabi ki beyaz tonları geliyor. Bu renkleri evinizin dekorasyon tarzına göre daha parlak yada mat tonları ile çeşitlendirerek kullanabilmeniz mümkün. Örneğin parlak sarı yerine hardal sarısı kullanabilir, kahvenin çok koyu bir tonu yerine çikolata kahve tonu ile tarzınıza göre seçimler yapabilirsiniz.

Aksesuar renkleri nasıl olmalı? 

Mavi soğuk renk grubunda yer alıyor, dolayısı ile mavinin yaratacağı etki konusunda endişeleriniz varsa turuncu, yeşil tonları, mercan rengi yada fuşya gibi çekici renklerle ortamın havasını daha sıcak bir hale getirebilmeniz mümkün. Ayrıca salona daha renkli ve parlak bir stil kazandırmış olursunuz. Aksesuarları biraz daha öne çıkarmak ve ortama parlaklık kazandırmak istiyorsanız altın yada gümüş tonlarını tercih edebilirsiniz.Duvar için renk seçenekleri 

Mavi koltuk dekorasyonu için duvar renginde kararsız kalıyorsanız size önerimiz en risksiz seçenek olan krem, kırık beyaz tonlarını tercih etmenizdir. Mavi koltuklarla en uyu uyum sağlayan duvar renkleri arasında krem, bej, kırık beyaz, ekru ve toprak tonları yer alır. Bu gruba kapuçino rengini de dahil edebilirsiniz.

Risk almak istemiyorum diyorsanız en doğru seçenek mavi – beyaz kombinasyonudur. Yazımızın başında belirttiğimiz gibi marin stili gibi ferahlığı ile öne çıkan dekorasyonlarda mavi beyaz ikilisi hem mobilyada hemde ev tekstil ürünlerinde baş roldedir.

Mavi koltuk için ideal renk kombinasyonları

Mavi koltuk için uygun perde renkleri 

Yazımızın başında mavi ile uyumlu renkler üzerinde durmuştuk. Mavi koltuk ile uyumlu bir perde seçimi yaparken yine risk almadan krem, bej, yada açık gri gibi tonlar gayet hoş seçimler olacaktır. Mekana biraz daha hareket katmak için perdelerde koltuk rengine göre açık yada koyu mavi tonları kullanılabilir.

Mekana biraz karakter katmak için mavi koltuk ile siyah beyaz desenli perdeler harika bir seçim olacaktır. Canlı ve enerjik bir stil için mercan rengi, fuşya yada pembe gibi feminen renkler salona dahil edebilirsiniz.

Mavi koltuk ile uyumlu halı renkleri neler?

Salonunuzun tarzına göre yapacağınız halı seçimlerinizde odak noktası olan mavi koltuğa uygun renkler arasında kahve tonları, vizon yada bej tonları seçebilirsiniz.

Bu renkler ile hiç risk almadan uyumlu bir görsel elde edebilirsiniz. Modern bir dekorasyona sahipseniz siyah beyaz desenli halılar yada gri desenli halı modelleri seçebilirsiniz. Ferahlatıcı bir stil için yine mavi desenli halılarda mavi koltuğunuzla uyum sağlayacaktır.

Farklı mavi tonları ile hareket kazandırın

Salonunuza diğer canlı renklere ihtiyaç duymadan hareket ve enerji katmak istiyorsanız farklı mavi tonlarını bir arada kullanabilirsiniz. Bunu hem ev tekstil ürünleri hemde aksesuarları kullanarak basitçe yapabilirsiniz. Yada ufak mobilyalarda açık yada koyu maviler her açıdan uyumlu bir görünüm yaratacaktır.

İlgili haberin tüm resimleri için tıklayın


Kelimeler

2 thoughts on “Sakinleştirici Mavi Koltuk Dekorasyon Fikirleri”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close