Ev Dekorasyonu

Loft Tarzı Modern Daireler

Loft tarz dekorasyonGünümüzde yoğun çalışma hayatı nedeniyle evden çok dışarıda vakit geçirenlerin sayısı çok daha fazla. Yaşam alanları da artık bu düzene göre şekilleniyor. Şehirde yoğun iş hayatı olan kişiler ve aileler kendilerine yetecek büyüklükteki daireleri modern şekilde dekore ederek yaşamayı tercih ediyorlar. Bu talebe göre oluşturulan mimariler artık ön plana çıkmakta. Bu yazımızda size bu şekilde fabrika ve hangar gibi yerlerin ev olarak dekore edilmesiyle ortaya çıkan loft mimarisinden ve loft tarzı dekorasyondan bahsedeceğiz.

loft tarz mutfak
loft tarz mutfak

Loft Daire Nedir?

Belki de ilk defa duyduğunuz loft daire tipi, tüm odaların bir arada olduğu ve tavanı yüksek mimarilere genel olarak verilen addır. 1970 ‘li yıllarda Amerika’da insanların kalacak yer bulabilmesi için eski fabrika ve hangarları eve dönüştürmesi ile ortaya çıkmış, günümüzde özellikle büyükşehirlerde bu tarzda rezidanslara sık rastlanır olmuştur. Alt kısım oturma odası ve mutfak, üst kat ise asma kat tarzında bir odadan oluşur.

loft tarz yatak odası
loft tarz yatak odası

Loft Tarzı Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Basık evlerden ve duvarlardan sıkılanların gözdesi olan bu tip dairelerde duvarsız geniş alanlar yer alır.  Yüksek tavanlar en dikkat çekici özellikleridir. Loft daire ülkemizde fabrika, hangar gibi yerlerin değil, genel olarak çatı katlarının yaşanılabilir bir daire haline getirilmesidir. Peki loft tarzı dairelerde nasıl bir dekorasyon oluşturabilir? Nasıl mobilyalar seçilebilir? Birlikte inceleyelim:  • Tuğla veya taş örme duvar: Loft tarzı daireler eski yapıların tadilatıyla ortaya çıktığı için bu izleri devam ettirebilmek adına genellikle tuğla veya taş duvarlar tercih edilir. Yüksek tavan nedeniyle ışık ile ilgili bir sorun yaşanmayacağından ister tek duvarı, isterseniz bütün duvarları bu şekilde kullanabilirsiniz. Bütün duvarların taş veya tuğla olmasını istemiyorsanız inşaat halinde görüntüsü veren beton duvarlarla da dekore edebilirsiniz.
  • Ahşap ve metalin uyumu: Loft tarzının özgür ve rahat bir stili vardır. Bu nedenle zıtlıklardan yararlanılır. Ahşap ve metal zıt olsa da bir araya geldiklerinde dikkat çekici bir görünüm sunarlar. Metal dokulu ayrıntılar çok fazlaysa mobilyalar ahşap tercih edilmelidir.
  • Sanayi tipi mutfak: Loft tarzı bir dekorasyonda sanayi tipi bir mutfak hem farklı, hem de stile uygun olur. Loft dairede metal doku olmazsa olmazlardandır ve sanayi tipi mutfağınızda çelik mutfak araç gereçlerini kullanabilir, ahşap masayla bütünleyebilirsiniz. Uzun ve büyük metal fener tipi bir aydınlatma mutfağınıza daha karakteristik bir hava katabilir.
  • Borular: Loft tipi dairelerde borularınızı gizlemenize gerek yok tam tersi tesisat boruları, kalorifer düzenekleri, metal her ne var ise açıkta kalması dekorasyona ayrı bir hava katacaktır.
  • Geniş kanepeler: Loft dairelerde duvar çok kullanılmadığı ve mobilya konulacak alan geniş olduğu için genişliği ve büyüklüğüyle göz dolduracak kanepeler tercih edebilirsiniz. Genelde L tipi kanepeler kullanılsa da zevkinize göre dilerseniz konforlu, büyük, deri bir kanepe de seçebilirsiniz.
  • Açık kirişler: Loft dairelerde açık kirişlere çok sık rastlanır. Yüksek tavandan yararlanıp kirişleri ön plana çıkarmak için ister ahşap, ister çelik ya da isterseniz betondan dekorasyon yapabilirsiniz. Odaların ve asma katın bölünmesinde kirişleri dikkat çekici hale getirebilirsiniz.
  • Soba veya şömine: Yüksek tavanlı loft dairelerin dekorasyonlarının tamamlanmasında mutlaka şömine veya eski, büyük bir sobaya yer verilmelidir. Ortadan inecek bir şömine bu tarzın özgür görünümünü destekleyecektir.


Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın
Close