Banyo Dekorasyonu

Küçük Banyolar İçin Çözümler

Küçük Banyo DekorasyonuYeni bir eve taşınıldığında en çok düşündüren ve sıkıntı yaratan konulardan biri de küçük banyolardır. Oysa küçük dokunuşlarla ve pratik alternatiflerle küçük banyoları da kullanışlı hale getirmek ve dekore etmek mümkündür. Küçük banyo dekorasyonu için dikkat edilmesi gerekenler neler?

Küçük Banyo Dekorasyonu
Küçük Banyo Dekorasyonu

Küçük Banyo İçin Fonksiyonel Fikirler

Küçük banyolar yapılacak doğru tercihler ve yaratıcı fikirlerle fonksiyonel bir banyoya dönüştürülebilir. Yazılan fonksiyonel fikirlerin bazıları size yardımcı olacaktır:

 • Yuvarlak hatlı mobilya ve vitrifiye; Yuvarlak hatların tercih edilmesi banyonun hem daha geniş görünmesini hem de rahat hareket edilmesini sağlar.
 • Sade ve minimalist tasarım; Küçük banyolarda gereksiz ve büyük eşyalardan uzak durulmalıdır. Kişisel bakım eşyaları, yedek havlular gibi banyo gereçlerine dışarıda yer ayarlarsanız büyük dolap yerine monoblok asma lavabo veya bir lavabo tezgahı yeterli olacaktır.
 • Duvara monte dolaplar; Küçük banyolarda zeminde yer kaplamadığı için çok kullanışlıdır. Ayrıca banyoya modern bir hava katar.
 • Portatif depolama mobilyaları; Sabit dolaplar çok yer kaplayacağı için küçük banyolarda gerektiğinde dışarı da taşınabilen portatif sepet gibi depolama mobilyaları idealdir. Havlu, kozmetik gereçleri gibi eşyaları rahatça banyoya getirip götürebilirsiniz.
 • Duş teknesiz duş odası; Duş teknesi boyutları standarttır ve yer kaplar. Bunun yerine kullanmanıza yeterli olacak bir alanı çerçevesiz duş camı ile kapatarak daha geniş ve kullanışlı bir banyo sağlayabilirsiniz.
Küçük Banyo Dekorasyonu Fikirleri
Küçük Banyo Dekorasyonu Fikirleri

Küçük Bir Banyo İçin Görsel Püf Noktaları

Küçük banyoları bazı tasarım hileleri ile daha geniş gösterebilmek mümkündür. Bu tasarım hileleri işinize yarayacaktır: • Beyaz banyo; Her mekanda olduğu gibi beyaz rengin ferahlık katan etkisinden banyolarda da yararlanabilirsiniz.
 • Seramik kullanmak; Küçük banyolarda büyüklük algısına en çok etki eden kullanılan seramik ve fayanslardır. Özellikle birleşim çizgileri belirsiz mermer tarzı desenler seçilmelidir.
 • Çarpıcı duvar kağıdı; Algıyı başka bir yöne çekmek için idealdir. Neme ve ısıya dayanıklı özel duvar kağıtları ile iddialı desenler kullanırsanız banyonun boyutu yerine duvar kağıdı dikkat çeker.
 • Ayna kullanmak; Aynanın mekanı büyük gösterme özelliğinden banyoda da faydalanabilirsiniz. Duvarı ayna duvar karoları ile kaplayabilir veya büyük bir ayna asabilirsiniz. Banyonun iki kat büyük görünmesini sağlayacaktır.

Küçük Banyolarda Aydınlatma Önerileri

Banyolarda genellikle pencere olmadığı veya küçük pencereler kullanıldığı için suni aydınlatmadan yararlanılır. Banyoyu ferah ve şık gösterecek bazı aydınlatma fikirleri:

 • Led Banyo Aydınlatması; Led ışıklar parlak ve modern bir görüntü sağlarlar. Banyoda en yaygın olanı ayna üzerine takılanlardır.
 • Gömme Spot; Genellikle tavana monte edilseler de duvarlara da monte edip ekstra bir parlaklık elde edilebilir. Küçük banyolar için kullanışlıdır.
 • Aplikler; Stil sahibi banyolar elde etmek için aplikler idealdir. Duvara monte edilirler. Kullanım yerleri genelde ayna yanlarıdır ve aynayı da aydınlatması hoş bir görünüm sağlar.
 • Makyaj İçin Aydınlatma; Lavabonun üzerindeki aynanın yanına monte edilebilirler. Çok şık ve farklı tasarımları vardır.


Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close