Ev Tekstili

Halılar İle Tarzınızı Yansıtın

Halılar ile Evinizin Dekorasyonunu GösterinDekorasyon yapılırken duvar boyaları, zemin kaplamaları ve mobilyalar hazırsa sıra halıya geldi demektir. Doğru bir halı seçimi ile mekanın havasını değiştirebilirken yanlış bir seçim ile karmaşık ve boğucu bir hale getirebilirsiniz. Halı seçimi yaparken önce karar vermeniz gereken dikdörtgen, kare ya da oval gibi seçeneklerden hangisini tercih edeceğinizdir. İkinci bir soru da halıyı dekorasyonun tamamlayıcısı olarak mı alacaksınız yoksa odak noktası olarak mı? Bunlara karar verdikten sonra halı ile ilgili alternatifleri değerlendirmeye başlayabilirsiniz.

Halılar ile Evinizin Dekorasyonunu Gösterin
Halılar ile Evinizin Dekorasyonunu Gösterin

Dekorasyon İçin Halı Fikirleri

Halı seçerken kullanılacağı alanın stili ve uyumu göz önünde bulundurulmalıdır. Araştırma yaparken her türlü tarza uygun halı seçenekleri karşınıza çıkacaktır. Bazı alternatifleri aşağıda bulmanız mümkündür.

Rengarenk Desenli Halılar

Dekorasyonda beyaz, krem veya bej gibi sade renkler hakimse renkli veya desenli halılar ile enerji katılabilir. Desenden hoşlanmayanlar ise sade ama renkli halılarla birlikte renklere uyumlu kırlentler kullanarak bütünlük sağlayabilir. Renkli kırlentlerin arasına dengeyi sağlaması için pastel veya siyah tonlarda kırlent eklenebilir.

Rustik Tarz Sevenler İçin Dokuma Halılar

Genelde bu tarz halıların sadece geleneksel mobilyalarla kullanılacağı düşünülse de artık modern bir dekorasyonda da yer bulduğu görülebiliyor. Dokuma halılara eskitme, ağartma ve boyama gibi işlemler uygulanıyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise renklerin uyumlu olmasıdır. Çok değerli olan el dokusu İran halılarının da dayanıklılık konusunda yıllara meydan okuduğu bir gerçektir.

  • Soyut Desenler, Pastel Renkler

Alanın ferah ve geniş gösterilmesinin bir yolu açık renklere hakim dekorasyon ve yine pastel renklerde bir halıdan geçer. Halıda karmaşık desenler değil ama hafif bir hareket isteniyorsa açık renkte desenli halılar kolayca bulunabilir.  • Duvardan Duvara Halılar

Her tarafın halı kaplı olmasını, bütünlük yaratmasını isteyenler için doğru tercihtir. Eğer rengarenk bir halı düşünülüyorsa duvardan duvara halı kargaşa yaratıp, göz yorabilir. Sık kullanılan yerler için kullanışsız olabilir çünkü lekeler oluştuğunda temizliği zemin kaplamaları kadar kolay olmayabilir.

Dokulu Halılar
Dokulu Halılar
  • Dokulu Halılar

Dekorasyonda minimalist ve sade bir tarz oluşturanlar tamamlayıcı olarak dokulu halıları tercih edebilirler.

  • Yumuşak Tüylü Halılar

Kabarık yapısı sayesinde alana sıcaklık ve modern bir hava kazandırır. Tek renk olması ile dekorasyona uyum sağlar. Özellikle ahşap kaplama zeminle birlikte kullanıldığında daha sıcak ve hoş bir görünüm sunar.

  • Kaydırmaz Yolluk Halılar

Özellikle çok kullanılan alanlarda ve çocuklu evlerde tercih edilen yolluk halılar alana uygun farklı ebatlarda satın alınabilir. Temizliğinin daha kolay olması nedeni ile daha çok mutfak, antre, koridor gibi alanlarda tercih edilir.

Patchwork Halılar
Patchwork Halılar
  • Patchwork Halılar

Kumaş birleştirme tekniğinin halıya uygulanması sonucu oluşur. Eski el dokuma halılarından yapılan bu tür halılar dünyaca tanınırlar.

  • Postlar

Dekorasyonunda tarz yakalamak isteyenler tarafından daha sık kullanılan postlar bulunduğu alana rustik bir hava verir, dikkat çekici bir görünüm sunar.Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın
Close