Aydınlatma

Dekorasyonun Tamamlayıcısı Aydınlatmalar

İyi Bir Dekorasyon İçin Aydınlatma Nasıl SeçilmeliDekorasyonun en önemli tamamlayıcılarından olan aydınlatmalar bulunduğu alana doğru ışık sağlaması açısından önem taşır. Seçilen aydınlatmalar hem mekanın kullanım amacına uygun olmalı hem de görsel olarak dekorasyona çekicilik katmalıdır. Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte gün ışığı almayan alanlarda gün ışığı özelliğine sahip ampuller gibi aydınlatma araçlarından faydalanmak mümkündür. Yanlış seçilen bir aydınlatma ise duvarların ve mobilyaların etkisini azaltıp, şık görünümü bozabilir. Gelişen teknoloji ve yaratıcı tasarımlarla aydınlatmalarda pek çok farklı seçenek bulabilir, isterseniz kullanıldığı mekanda aydınlatmayı odak noktası haline bile getirebilirsiniz. Önemli olan aydınlatmanın hangi ortam için kullanılacağına karar verilip buna göre seçim yapılması ve ışığın hangi açıdan ve yükseklikten geldiğidir.

İyi Bir Dekorasyon İçin Aydınlatma Nasıl Seçilmeli
İyi Bir Dekorasyon İçin Aydınlatma Nasıl Seçilmeli

Odalara Göre Aydınlatma Nasıl Olmalıdır?

Aydınlatmada ilk tercih her zaman mümkün olduğunca gün ışığından yararlanmak olmalıdır. Mümkün olmayan yerlerde ise doğru aydınlatmaların tercih edilmesi önemlidir. Odalara göre doğru aydınlatma nasıl olmalıdır? Sorusuna cevap vermek gerekirse;

Salon Aydınlatma Fikirleri; Salon aydınlatmasında yaygın olarak avizeler tercih edilse de farklı birçok seçenek de bulmak da mümkündür. Farklı bir atmosfer yakalamak isteyenler kullanılan alanın boyutuyla orantılı tepe aydınlatmaları kullanabilir. Aydınlatmaların bulunduğu alanın büyüklüğü ve yüksekliğine göre uygun boyutlarda seçilmesi gerekir. Salon dekorasyonunda kütüphane veya raf gibi öğelere yer verdiyseniz led aydınlatma ve ya şeffaf aplikler hoş bir görünüm kazandıracaktır.Yatak Odası Aydınlatma Fikirleri; Yatak odalarında genellikle sarı veya kırmızı renkli ışıklar tercih edilir. Bu konuda bilinen en büyük yanlış yatak odası denilince akla voltajı düşük, sönük ışıklar gelmesidir. Oysaki hem kullanışlı hem de huzurlu bir ortam yaratabilecek aydınlatmalar bulmak mümkündür. Modunuzu kendinizin ayarlayabileceğiniz aydınlatmalar sayesinde kullanım amacınıza göre ışığınızı ayarlayabilirsiniz. Son dönemlerde yatak odalarında kullanılan tavandan uzun bir kablo ya da özel tasarım iplerle sarkıtılan lambalar ile değişik bir görsellik oluşturabilirsiniz.

Mutfak Aydınlatma Fikirleri; Mutfakları da diğer alanlarda olduğu gibi aydınlatmalar sayesinde büyük göstermek mümkündür. Küçük mutfaklarda avize yerine spot ışıkların kullanılması alanın daha büyük görünmesini sağlar. Son zamanlarda mutfak dolabı altı aydınlatmalar da sıkça kullanılmaktadır. Led aydınlatmalar sayesinde bu uygulamalar yapılır. Led aydınlatmalar tezgah alanına net bir ışık sağlaması için direkt mutfak dolaplarına da yapılabilir.

Görev aydınlatması
Görev aydınlatması

Görev Aydınlatmaları Nelerdir?

Dekorasyon ve genel kullanım için aydınlatmalar ayarlandıktan sonra kişisel işler için de görev aydınlatmalarını kullanmak mümkündür. Bahsedilen görev aydınlatmaları olarak abajurlar, okuma lambaları, sarkıt lambalar, tezgah lambaları ve lambader gibi seçenekler sayılabilir. Bu tür aydınlatmalar kitap okumak, çalışmak veya el işi yapmak gibi özel işlerde daha iyi aydınlık sağlaması için kullanılır. Nişler, TV üniteleri, tablo, ayna veya merdiven gibi alanların ön plana çıkarılması için ise vurgu aydınlatmaları tercih edilir. Vurgu aydınlatmalarını dekorasyonuna zengin katmak isteyenler mutlaka kullanmalıdır.Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close