Ev Dekorasyonu

Dekorasyonda Desen Kullanımı Nasıl Olmalı?Yaşam alanlarımızda kullandığımız desenler bir çok farklı etkiye sahip olabilir, sıcak ve samimi bir tarz yada gösterişli, lüks gibi.. Desenler bir evin enerjisini arttırır ve dekorasyon stilini destekler. Bu anlamda evimiz için desenlerin gücünden mutlaka yararlanmalıyız. Fakat bunu yaparken aşırıya kaçmadan, dengeli bir şekilde kullanmalıyız desenleri. Yazımızda dekorasyonda desen kullanımı nasıl olmalı, farklı desenleri bir araya getirirken nelere dikkat edilmeli başlıklarına detaylarıyla yer veriyoruz.

Birbirinden farklı desenleri bir arada kullanabilmek incelik isteyen bir iştir. Desenleri orantılı şekilde kullanarak her mekanın cazibesini rahatça artırabilmek mümkün.. İşte dekorasyonda desen kullanımı ile ilgili ipuçları..

Dekorasyonda Desen Kullanımı Nasıl Olmalı (3)
Dekorasyonda Desen Kullanımı Nasıl Olmalı

Dekorasyonda Desen Kullanımı Nasıl Olmalı?

Bir iç mekanda desenleri kullanmak istiyorsanız öncelikle kaç farklı deseni kullanacağınızı,desenlerin boyutlarını, mekanın büyüklüğünü ve dekorasyon tarzını göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Göz yoran, dağınık bir stilden uzaklaşmak istiyorsanız size önerimiz en fazla 3 farklı desen kullanın.

Dekorasyonda Desen Kullanımı Nasıl Olmalı
Dekorasyonda Desen Kullanımı Nasıl Olmalı

Seçeceğiniz desenlerin boyutları küçük ama önemli bir detaydır. Farklı desen boyutları mekandaki farklılığı ortaya çıkarır aynı zamanda daha cazibeli bir atmosfer yaratır.  Tabi ki desen boyutları kadar desenin kendide bir mekanın enerjisini belirleyen bir faktördür. Basit bir örnek verecek olursak, büyük geometrik desenli bir halıya sahip mekanda çiçek desenleri kullanamazsınız.Dekorasyonda Desen Kullanımı Nasıl Olmalı
Dekorasyonda Desen Kullanımı Nasıl Olmalı

Kısacası seçeceğiniz desenler farklı olabilir fakat birbiri ile uyumlu olmaları çok önemlidir. Tabi ki burada aşırı uyumdan bahsetmiyoruz, eğer kare desenlerini bir kaç farklı şekilde kullanmaya çalışırsanız mekanda özensiz ve kaotik bir atmosfere yol açabilirsiniz.

Dekorasyonda Desen Kullanımı Nasıl Olmalı
Dekorasyonda Desen Kullanımı Nasıl Olmalı

Desenlerle dengeli bir görünüm ortaya çıkarmak için tezatlıktan faydalanabilirsiniz. Örneğin puantiye, geometrik desen ve yaprak motifleri gibi kulağa uyumsuz gelen ama birbirini tamamlayan desenleri tercih edin.

Farklı kültürlere ve stillere ait desenleri bir arada kullanın. Örneğin daha oryantal olan şal deseni ya da kilim desenini, batı stillerini yansıtan zikzak ve çizgili desenlerle buluşturun.

Dekorasyonda Desen Kullanımı Nasıl Olmalı
Dekorasyonda Desen Kullanımı Nasıl Olmalı

1960’ları hatırlatan puantiye ya da çiçek desenleri, 80’lere damgasını vuran hayvan derisi ya da girdap desenlerinin yanında yerlerini alsın. Doğal desenlerle geometrik desenleri birlikte kullanın. Örneğin çiçek deseni ve düz çizgiler birbirine çok yakışır.Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close