Mutfak Dekorasyonu

Daha Düzenli Bir Buzdolabınız Olsun

Önce Aldığını, Önce TüketMutfak sürekli düzenlenmesine karşı en çabuk dağılan ve ilgi isteyen alanlardan birisidir. Buzdolabımızda aynı şekilde düzenli olarak temizlenmeli ve düzenli tutulmalıdır. Buzdolabı temizliği yapmamızın nedenlerinden birisi de dağınık bir buzdolabının size zorluklar yaşatmasının yanı sıra, yiyeceklerinizin bozulmasına neden olmasıdır. Buzdolabınızın dağınık olması aradıklarınızı bulmakta zorlanmanıza neden olur. Meyve ve sebzeleriniz kolayca bozulur ve israf olur. Oysa bir kaç adımda düzenli bir buzdolabınız olmasını sağlayabilirsiniz.

Buzdolabınızı fazla doldurmamaya özen gösterin.

Buzdolabınızı fazla doldurmak gereksiz gıda aldığınız anlamına gelir ve bu gıdalar genelde kullanılmadan bozulur. İsraf etmemek adına ihtiyacınız olan kadar gıda almanız, hem düzenli olmanızı sağlar, hem de israfın önüne geçmenizi.

Ayrıca dolabı her açtığınızda yere düşen gıdalar, aradığınızı bulamayacak kadar dolu, tıkış tıkış bir dolap size zor anlar yaşatır. Bu sıkışıklık dolap içindeki havalanmanın ve enerjinin verimli kullanılmasını engelleyeceği için dolabınız ve size uzun vadede kötü dönüş yapar. Bu yüzden mümkün mertebe buz dolabınızın üçte ikisini doldurmaya özen gösterin.

Rafları kategorize ederek, düzeni sağlayın.

Aldığınız ürünleri belirli bir düzene göre yerleştirebilirsiniz. Meyveler, sebzeler, etler, sütler belli bir sisteme göre yerleştirilirse daha kullanışlı bir düzeniniz olur.

Bu düzeni sağlayabilmek için dolap içi sepet, tepsi yada kaplarınızı kullanabilirsiniz. Mesela kavanozlarınızı bir tepsinin içine koyarak, ya da meyveleri sepetlere gruplayarak koymak size hem alandan tasarruf sağlar, hem de daha düzenli bir görüntü elde edersiniz.Gıdaları onlara uygun yerlere yerleştirin.

Buzdolabının her yeri aynı oranda soğumaz. Bu yüzden kolay bozulacak gıdaları buna uygun şekilde yerleştirmek daha uzun ömürlü olmalarını sağlar. Mesela sık yapılan bir yanlış olarak, buzdolabınızın kapağının en üst rafı, diğer kısımlara oranla daha sıcaktır ve bu kısma süt, yumurta gibi kolay bozulan gıdalarınızı koymamalısınız. Sütünüzü orta raflarda saklamak daha doğrudur. Aynı şekilde yumurtaları da, dolapta belirlenen yumurta bölmesine değil yine orta raflara koymalısınız. Dolap kapağını tuzlu ve sirkeli bozulması zor olan ürünler için kullanabilirsiniz.

Bir diğer ayrıntı meyve ve sebzelerin asla bir arada olmaması gerektiğidir. Meyveler saldıkları bir madde yüzünden sebzelerinizin daha çabuk bozulmasına neden olurlar.

Genelde bilinmeyen bir diğer bilgi ise etlerin saklanma şeklidir. Etlerimizi genelde dondurucuda saklarız. Ancak kısa sürede tüketeceğimiz ve dondurmak istemediğimiz etlerimizi buzdolabının en alt rafına koyabiliriz. Dondurucu ve en alt raf etler için uygundur.

Temizlemeyi kolaylaştırma için önlemler alın.

Buzdolabınızda dökülen parçalar, akan sular sürekli temizlenme ihtiyacı doğurur. Bunu kolay hale getirmek için en alt rafa kağıt havlu serebilirsiniz. Böylece dökülen parçaları kolayca alabilirsiniz. Akan sular içinse, su yada sıvı akmasına neden olabilecek gıdaların altına uygun boyutta tepsi koymanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Yanlış saklama yöntemlerini kullanmayın.

Meyve ve sebzeleri yıkamadan ve kesmeden olduğu gibi saklamalısınız. Yoksa tazeliklerini kaybederler ve israf olurlar.

Daha önce alınanları önce tüket.

Son kullanma tarihi geçen yada arkalarda kaldığı için bozulan yiyecekler israf olur. Gıdalarınızın boşa gitmemesi için daha önce aldığınız gıdaları her zaman önlere koyup, tüketme sırasını ona göre belirlemeniz gerekir. Ayrıca son kullanma tarihlerini kontrol edip, tarihi geçmeden kullanılmalarını sağlamanız gerekir. Böylece dolabınızda bozulan yada boşa yer kaplayan gıdalar yüzünden dağınıklık olmaz.Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın
Close