Çocuk Odası Dekorasyonu

Çocuk Odası Nasıl Düzenlenir

çocuk odası dekorasyonu nasıl olmalı, çocuk odası modelleriÇOCUK ODASI DEKORASYONU

Ev dekorasyonu denildiğinde akıllara genellikle salon ya da oturma odası gibi bölümler gelse de bireylerin özenle dekore etmekten büyük keyif aldıkları bir diğer yerde çocuk odası dekorasyonudur. Evin küçük bireyleri için hazırlanacak oda için uzun süren araştırmalardan sonra alınan mobilyalar dikkatle yerleştirilir ve güzel bir ortam elde edilmeye çalışılır. Yalnızca büyüklerin değil küçüklerinde mutlu saatler geçirecekleri bir odalarının olması onların kişiliklerinin gelişmesi açısından da faydalıdır. Böylelikle kitap okuyarak ya da resim çizerek zamanlarını değerlendirebilir ya da sessiz bir ortamda rahatlıkla ders çalışabilirler.

Çocuk Odası Nasıl Düzenlenir? 

Çocuk odası dekorasyonu son yıllarda oldukça gelişmiş, bol alternatifleri ile müşterilerin beğenisine sunulmaktadır. Dönüşebilen mobilyalardan sade bir tarza sahip eşyalara kadar çok sayıda model mevcuttur.

Küçükler için tasarlanacak oda için birçok seçenek bulunmaktadır. Ebeveynler ise çocukları için en iyisini istemekte, dolayısıyla özenle seçim yapmaktadır. Ancak çocuk odası dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bunlardan bir tanesi doğru renklerin seçilmesidir. Yalnızca bebeklik dönemi için değil ilerleyen zamanlarda kolaylıkla kullanılabilecek ve anlamları itibariyle ortama uygun tonların tercih edilmesi doğru olacaktır. Ayrıca çocukların sağlığı açısından köşeleri sivri olmayan mobilyalara yer verilmesi önerilmektedir. Hassas noktalara dikkat edilerek doğru bir oda dizaynına ulaşılabilir.

Çocuk Odası Duvar Kağıdı

Duvarda renk seçimleri olarak soft tonlar kullanılabilir. Bu odanın olduğundan daha ferah görünmesine yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra canlı tonlar da tercih edilebilir. Mavi ve yeşilin uyumu ile son derece taze bir görünüme kavuşulabilir. Elbette duvar kağıtlarının kullanılması da mümkündür. Çiçek ya da rengârenk desenleri içinde barındıran kağıtlar iyi bir alternatif olabilir.

Çocuk Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Mobilya seçiminde ise genellikle açık tonlar tercih edilmektedir. Beyaz ve krem öne çıkan renkler arasındadır. Elbette bu renklerin yanına kontrast oluşturması açısından çok farklı tonlarda eklenebilir. Örneğin krem renkli bir yatağın yanına mavi ya da turuncu renkte bir komodin konulabilir. Ya da beyaz masaya yeşil sandalyeler eklenerek tatlı bir görüntü elde edilebilir.Çocuk Odası Şifonyer

Satın alınan yatak modeline uygun şifonyer ve giysi dolapları bulunmaktadır. Tamamının aynı tonlarda olması halinde odanın duvarları çeşitli alternatiflerle renklendirilebilmektedir. Duvara çocuğun işine yarayabilecek aynı zamanda şık bir dekoratif nesne yerine kullanılabilecek tablolar asılabilir. Hatta içerisine not kağıtlarının yapıştırılacağı tabelalarda iyi bir seçenek olarak değerlendirilebilir. Bunların yanı sıra renkli çerçeveler ve kitaplık modelleri de hoş bir dekorasyon için yardımcı unsur görevi görebilirler. Halı olarak odada bulunan eşyaların renklerine uygun bir model tercih edilebilir. Ya da sade tonlardan oluşan desenli bir halı da uygun olabilir.

Çocuk Odası Çalışma Masası

Çocuğun ders çalışması için hazırlanan masaya uygun bir çalışma lambası alınabilir. Çeşitli desenlerde ve renklerde modeller mevcuttur. Bulut, çiçek ya da geometrik desenler sık tercih edilenler arasındadır.

Dekore edilen odanın büyüklerin değil çocukların zevkine uygun olarak döşenmesi doğru olacaktır. En nihayetinde odada vakit geçirecek olan onlardır ve mutlu olmaları ebeveynleri için son derece önemlidir. Örneğin; futboldan hoşlanan çocuklar için top ve saha desenleri düşünülebilir.

Çeşitli alternatifler ile çocuğun odasını daha da eğlenceli hale getirmek mümkündür. Onların boyuna uygun masa ve sandalyeler ile etkinlik saatlerinde arkadaşlarıyla keyifli vakit geçirmesi sağlanabilir. Ya da kitap okumayı seven minikler için bir adet sallanan sandalye konulabilir.

Çocuk Odası Perde

Duvarlarda istedikleri eşyaları üzerine yerleştirebilmeleri için renkli raflarda kullanılabilir. Bu şekilde daha düzenli bir oda elde edilmesi de mümkündür. Doğru aydınlatmalar ve gece saatlerinde rahatlıkla kullanılabilecek perde seçimleri ile ortamın ışığı ayarlanarak dekorasyon tamamlanabilir.Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close