Ev DekorasyonuMutfak DekorasyonuOfis DekorasyonuSalon Dekorasyonu

Biyofilik Tasarım; Doğa ve Mimariyi Bir Araya Getiren Tasarım

Biyolifik Tasarımla Doğayı Evinize GetirinBiyofilik tasarım doğaya verilen önem ve hassasiyetin artması ile birlikte adı duyulmaya başlayan ve mimariyi etkileyen tasarımlardan biridir. 2020 yılında trend haline gelen Biyofilik tasarım sayesinde doğa ve mimari bir araya gelmekte ve çok daha yeşil yaşam alanları görebilmektedir. Peki Biyofilik tasarım yaşam alanlarına nasıl uygulanmalı? 2020 yılının trend tasarımları arasında Biyofilik tasarımların yeri nedir?

Biyofilik Tasarım Dekorasyon Modelleri
Biyofilik Tasarım Dekorasyon Modelleri

Biyofilik Tasarım Nedir?

Biyofilik tasarım doğa ile iç içe oluşturulan tasarımlar için kullanılan kavram bütünüdür. Biyofili birçok tasarımcı tarafından tercih edilmektedir. Bunun arkasında ise insanların doğa ile iç içe olan tasarımları bir hayli sevmiş olması yatıyor. Biyofilik tasarımların asıl amacı betonlaşmış yaşam alanlarımız ile doğayı entegre edebilmektir. Böylece insanların çok daha huzurlu ve sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri mümkün olacaktır.

Biyofilik tasarım denildiği zaman insanların aklına sadece dekoratif doğal ürünler, bitkiler ve benzerleri gelmekte. Ancak Biyofilik tasarım zannedilenden çok daha fazlası. Bu tasarım fikrinin tarihi ise neredeyse 1980 yıllarına dayanıyor. Biyofilik tasarımın amacı doğadan ilham almak ve doğa ile iç içe yaşam alanları oluşturmaktır. Dekorasyondan çok daha fazlası.Biyofilik Tasarımın Yaşam Alanlarına Etkisi

Biyofilik tasarımlar yaşam alanlarına pozitif bir hava katmaktadır. Sadece bununla kalmıyor insan sağlığı üzerinde de olumlu etkileri olmakta. Yeşil renk olarak da insanları mutlu eden ve sağlıklarını olumlu etkileyen bir renktir. Sadece renk olarak değil, doğanın içinden gelen bitkilerin getirmiş olduğu ferah bir hava da mevcut.

Biyofilik tasarım hastanelerde, iş yerlerinde, çalışma odalarında, evlerde ve daha birçok yaşam alanlarında kullanılmaktadır. Bu tasarımı popüler hale getiren en önemli özelliği ise yaydığı pozitif enerji. Akımın en büyük amacı doğadan ders almayı sağlamak ve doğayı olduğu gibi kabullenebilmektir.

Biyofilik Tasarım Fikirleri
Biyofilik Tasarım Fikirleri

Biyofilik Tasarım Renkleri: Yeşil ve Beyaz

İnsanlara pozitif enerji veren diğer renkleri de harmanlayan Biyofilik tasarım sadece yeşil üzerine odaklanmaz. Tasarımlar kombinlerden oluşur. Bu kombinlerin en önemli özelliği ferah renklerden oluşuyor olması. Doğa sadece yeşilden ibaret değildir. Yeşilin yanı sıra gün ışığı, gökyüzü renkleri ve çok daha fazlasını da barındırır.

Biyofilik tasarımlar özellikle gün ışığını kullanmak konusunda bir hayli etkilidir. Biyofilik tasarımın uygulandığı yaşam alanlarında gün ışığından maksimum oranda fayda etmek amaçlanır. Pencerelerin çok daha geniş ve yerden olmasının nedeni de gün ışığından faydalanmaktır.

Biyofilik tasarımların bir başka unsuru da dekoratif unsurlardır. Her anlamda öncelikli olarak doğal olan dekoratif unsurlara öncelik verilir. Saksılar sadece cam kenarlarının dekoratif ürünleri olmaz. Mutfaklardan salonlara, çalışma masalarına kadar yaşam alanlarının her kısmında etkili olarak kullanılır.

Tasarımcıların hedeflerinden biri de doğal olanın insan hayatına kattığı pozitif havadan faydalanmak ve yaşam alanlarını rahatlatmaktır. Biyofilik tasarımların 2020 ve sonrasında ilerleyen yıllarda çok daha popüler hale gelmesi beklenmekte.Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close