Ev Dekorasyonu

Açık Havayı Evinize Getirmenin Güzel YollarıDoğanın sakinleştirici etkileri iyi bilinir, ancak gözle görülür bir etki elde etmek için bu etkilerden evinizde nasıl yararlanacağınızı bilmeniz gerekir. Ortaya çıkan biyofilik tasarım konsepti, dış mekan unsurlarını neden ve nasıl içeri getirmeniz gerektiğini anlamak için bilimsel bir temel sağlar. “Biyofilik Tasarım Uygulaması”na göre, doğal dünyanın unsurlarını yapılı mimari ve tasarıma dahil etmeyi içerir. İnsanlık tarihinin büyük çoğunluğunda, daha yakın zamanda geliştirilen yapay, insan yapımı ortamlardan ziyade doğaya uygun olarak geliştik. Biyofilik tasarım felsefesi, doğal ortamlara doğuştan gelen ve genellikle modern tasarımda yansıtılmayan bir yakınlığa sahip olduğumuzu savunur.

Doğal ışığı ve temiz havayı kucaklayın.

Biyofilik tasarım doğal ışığın gündüzden geceye ve mevsimden mevsime değişiklikleri algılamamıza izin verir. Bizi topraklar ve bir sakinlik duygusu uyandırır. Temiz hava hissi de benzer olumlu etkilere sahiptir. Doğal ışığı ve havayı bir mekana getirmenin en basit yolu açık pencerelerdir. Açık bir pencereden doğal hava akışını görsel olarak vurgulamak için esinti ile hareket edecek hafif perdeler önerilir.

Doğal ışığı ve temiz havayı kucaklayın
Doğal ışığı ve temiz havayı kucaklayın

Mümkün olduğunca çok bitki bulundurun.

Bitkileri evinize dahil etmek, yaşam alanınıza biyofilik tasarımı getirmenin en kolay yollarından biri gibi görünüyor, ancak pencere pervazına birkaç sukulent koymaktan bahsetmiyoruz. Bitkiler bol olmalı ve ideal olarak yerel türlerden oluşarak sizi yerel çevrenizle temasa geçirmelidir. Saksı bitkileri, pencere kutuları, pencereden görünen bahçeler, doğayı betimleyen sanat eserleri ve yerel çiçekli vazolar bitkileri evinize dahil etmenin yollarına örnektir.

Mümkün olduğunca çok bitki bulundurun
Mümkün olduğunca çok bitki bulundurun

Şöminenizi kullanın.

Şömineniz yoksa sahte bir versiyona yatırım yapmak evinize sıcaklık getirmenize yardımcı olabilir. Bir dizi alan ısıtıcısı, şömine gibi görünmek ve alanınıza rahat bir hygge yeteneği eklemek için tasarlanmıştır. Daha küçük ölçekte, doğal kokulu mumlar rahat bir ortam yaratabilir. Alanınıza ateş getirmek mümkün değilse, “Biyofilik Tasarım Uygulaması”, etkiyi ışık, renk ve hareketle taklit etmenizi önerir.Şömine
Şömine

Doğal renkleri ve malzemeleri tercih edin.

Doğal dünyadan renk ve malzeme seçimi mekanınızda bir dinginlik duygusu oluşturacaktır. Örnekler arasında taş, ahşap, deri, yün ve pamuk sayılabilir. Rustik özelliklerin dokuları ve desenleri, doğada yaşadıklarımıza benzer duyusal bir atmosfer sağlayarak onu biyofilik tasarımın önemli bir bileşeni haline getiriyor. Aynı şekilde doğal olarak oluşan renklerin kullanımı da önemlidir. “Biyofilik Tasarım Uygulaması” çiçekler, güneş veya vahşi yaşam gibi doğal unsurlara benzer şekilde düşünceli bir şekilde kullanılmadıkça yapay olarak parlak renklerin kullanılmasını önermez.

Doğal renkleri ve malzemeleri tercih edin
Doğal renkleri ve malzemeleri tercih edin

Organik şekiller ve çizgiler ekleyin.

Modern tasarım, doğada nadiren görülen mükemmel düz çizgiler ve sert açılarla doludur. Doğal olarak oluşan tasarımlar ile dışarıda olmanın sakinleştirici etkilerini çoğaltabilirsiniz. Doğal desenlerin etkisini taklit edebilecek kıvrımlı mobilyalar ve organik çizgiler tercih edin. Mümkün olduğunda doğadan gelen şekilleri, sembolleri ve motifleri alanınıza dahil etmeye çalışın. Bu çiçek baskılı tekstillerden deniz kabuğu duvar kağıdına kadar her şey olabilir.

Organik şekiller tercih edin
Organik şekiller tercih edin

Beklenti ve sığınağı vurgulayan alanlar yaratın.

“Biyofilik Tasarım Uygulaması”na göre, insan evrimi bizi, çevremizi tam olarak kavramamıza izin veren, olasılık olarak adlandırılan geniş bir manzara görünümünü tercih etmeye hazırlamıştır. Açık bir kat planı, kapalı bir alanda beklenti yanılsaması yaratabilir.

Beklenti ve sığınağı vurgulayan alanlar yaratın
Beklenti ve sığınağı vurgulayan alanlar yaratın


Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close