Ev Tekstili

Tül Perdelerin Yeni Gibi Olması İçin İpuçları

Tül perde temizliği için püf noktalarEvlere perde seçilirken görselliğinin yanında, bakımı ve temizliği de kolay olacak, çok kırışmayacak modellere bakılır. Konu kolay bakım ve temizlik olunca da en çok tercih edilenler genellikle tül perdeler olur. Model ve desen alternatifleri de gittikçe artan tül perdeler dekorasyona uygun şekilde yerlerini alır. Yıkanınca ortama mis gibi bir koku ve ferahlık yayan bu perdeler yıkama sonrası beyazlıklarıyla birçok kez ev sahibini mutlu etmez. Sonrasında ilk gün olduğu gibi görünmeyen perdeler için değişim rüzgarları esmeye başlar. Sık sık değiştirilen perdeler de sizin için bir maliyet oluşturur. Onun yerine yeni gibi bembeyaz perdeler elde edebilmek için neler yapılabilir hakkında bilgi sahibi olursanız paranız cebinizde kalabilir.

oturma odası için beyaz perde
oturma odası için beyaz perde

Tül Perdeleri Beyazlatma Yöntemleri

Tül perdeleri değiştirmek yerine birkaç kolay uygulayabileceğiniz ipucuyla yeni gibi kullanabilirsiniz. İşte size tül perdeleri beyazlatma yöntemleri:  • Tül perdeleri beyazlatmanın en pratik ve en bilindik yolu toz şekerdir. Önemli olan ise toz şekerin doğru bir şekilde kullanılmasıdır. Perdeleri yıkadığınız ayarda çamaşır makinenizi çalıştırmadan önce iki tatlı kaşığı toz şeker eklemeniz gerekir. Burada önemli olan toz şekeri deterjan gözüne değil içine, tüllerin yıkandığı bölüme koymanızdır. Merak etmeyin herhangi bir yapışıklık ve kalıntı kalmaz. Çamaşır makinesi yıkamayı tamamladıktan sonra perdeleri çıkardığınızda beyazladığını göreceksiniz.
  • Evin diğer alanlarında da faydalarını bildiğimiz sirkenin perdeleri beyazlatmak için de kullanılabileceğini biliyor muydunuz? Çamaşır makinenizi çalıştırmadan önce bu sefer deterjan bölümüne ekleyeceğiniz bir ölçü sirke perdelerinizi beyaz ve aynı zamanda yumuşak yapacaktır.
  • Özellikle beyazlatmada zorluk çektiğiniz tül perdeler için kaya tuzundan yararlanabilirsiniz. Yalnız bilmeniz gereken kaya tuzunu yıkama sırasında değil, bir gece öncesinde suda bekletirken bir yemek kaşığı kadar kullanmanız gerekir. Ertesi gün tuzlu suda bekleyen perdenizi normal programda yıkayabilirsiniz.
  • Bulaşık makinesi deterjanını bu sefer bulaşıklar için değil tül perdeleriniz için kullanabilirsiniz. Tül perdeleri çamaşır makinesine yerleştirdikten sonra üzerine yerleştireceğiniz bir tablet bulaşık deterjanı ile perdeleriniz makineden daha beyaz çıkacaktır. Aynı toz şeker gibi deterjan bölümüne değil perdelerin yıkandığı yere konulur.
beyaz keten perde temizliği
beyaz keten perde temizliği

Tül Perde Yıkarken Bunlara Dikkat Etmelisiniz

Tül perdeleri beyazlatmak ve temizlemek için faydalı olduğu söylenilen birçok yöntemi uyguladınız ama sonuç hep hüsran olduysa bir şeyleri yanlış yapıyor olabilirsiniz. Yıkamada yapılabilecek başlıca yanlışlar:

  1. Birçok tül perdeyi yıkamak için aynı anda makineye atmış olabilirsiniz. Oysaki deterjanın perdelerin her yerine ulaşabilmesi ve etki edebilmesi için tek tek ya da en fazla bir çift şeklinde atılması gerekir. Ayrıca çok fazla perde bir arada atıldığında makine yıkama esnasında rahat çevirme yapamayacağı için tam olarak işlevini yerine getiremez ve maksimum verimliliği sağlayamaz.
  2. Tül perdeler herhangi bir farklı kirli çamaşır ile birlikte yıkanmamalıdır. Etkili bir temizlik istiyorsanız makine sadece perde varken çalıştırılmalıdır.
  3. Yeterli deterjanı kullandığınızdan emin olmalısınız. Kullanmanız gerekenden daha az miktarda deterjan eklerseniz perdeleriniz tam anlamıyla temiz bir görünüme kavuşmaz.


Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın
Close