Ev DekorasyonuSalon Dekorasyonu

Salonunuzda Fark Yaratın: En İyi Duvar Düzenleme Önerileri

Öncelerde ev sadece eşyalarla düzülerek kullanıma hazır hale gelirken şimdilerde bu kavram oldukça değişmiştir. Kişiler evlerini kendi beğeni ve tarzlarına göre dekore etmeye başlamışlar, hal böyle olunca birçok yaratıcı fikir ortaya çıkmıştır. Kişilerin evlerini dekore etme zevkleri farklılık gösterdikçe  oldukça ilginç ve güzel dekorasyon örnekleri bulunur hale gelmiştir.

Evlerini yeniden dizayn edecek kişilerin en çok önem verdiği bölüm misafir odası, yani salondur. Çünkü bir evin vitrini, en gösterişli odası ve en özel yaşam alanı burasıdır. Ev hanımları en çok ilgiyi salonlarına göstermekte ve bu alanlar için özel fikirler düşünmektedirler. Salondaki mobilyaların televizyon ünitesi ve duvarlarla uyumlu olması, dekorasyonun vazgeçilmez bir parçasıdır. Ancak bu odayı şık gösterecek en önemli detay kesinlikle salon duvar dekorasyonunun modaya uygun ve eşyalarla uyumlu olmasıdır. Bizler de bu yüzden duvarlarınızı dekore ederken dikkat etmeniz gerekenler hakkında ufak bir liste hazırladık.

Duvar Dekorasyonu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Beğeneceğiniz duvar aksesuarlarının günümüz modasına uygun olmasına dikkat edin.
 • Artık modası geçen duvar kâğıtlarına çok fazla şans vermeyin.
 • Modern olan tablo ve aksesuarlara yönelin.
 • Sosyal medya mecralarında gördüğünüz duvar dekorasyon fikirlerini birebir uygulamayın. Onlara kendi tarzınızı yansıtacak ayrıntılar ekleyin.
 • Duvarınızı tablo ile dekore edecekseniz bu tabloların çerçeveli olmasına dikkat edin. Bu duvarınızın rengini ön plana çıkaracaktır.
 • Bir rengi sırf seviyorsunuz diye duvarınızda yer vermeye çalışmayın. Zıt renkler de salonunuza oldukça şık bir görünüm kazandıracaktır.
 • Modern salon duvar dekorasyonu için sarı-siyah, koyu yeşil-beyaz gibi birbiriyle uyumlu renkleri daha fazla tercih edin.

Gördüğünüz üzere salon duvar tasarımları hakkında dikkat edilmesi gerekenler bir hayli fazladır. Ancak bunlar zaten sizin hali hazırda farkında olmadan da olsa dikkat ettiğiniz ayrıntılardır. O yüzden bunları harfiyen yerine getirmeye gayret etmenize hiç gerek yoktur. Zaten kendinize has salon duvar dekorasyon fikirleriniz mutlaka vardır. Bizim amacımız ise buna bir nebze de olsa katkıda bulunarak fikirlerinizi daha da çeşitlendirebilmektir. Duvarlarınızı ve odalarınızı dekore ederken burada kullanmış olduğunuz renklerin fayanslarınız ile de uyumlu olması gerektiğini unutmayın. Fayanslar bir evde salonu gösteren önemli ayrıntıların başında gelmektedir. Ayrıca özellikle son yıllarda duvarlarında tablo ve çeşitli aksesuarların yanında taş dekoru tercih eden kişilerin sayısı da artış göstermektedir. Bunun nedeni salon taş duvar dekorasyonunun hem evinize vintage bir hava katması hem de zamanın modasıyla uyum sağlayabilmesidir.

Salon Duvarlarını Çıtalarla Süslemek 

Evlerine modern bir görünüm kazandırmak isteyen kişilerin ilk olarak salonlarını yenilediklerini biliyoruz. Mobilyalar, perdeler, fayanslar ve halı bir uyum içindeyse, salon zaten güzel görünüyor demektir. Ancak salonu modern göstermenin yolu yenilikleri takip etmekten geçiyor. Hanımların evlerinde fazlaca yer vermeye başladıkları salon duvar çıta dekorasyonu son derece basit ve kullanışlı olarak karşımıza çıkıyor. Öncelikli olarak yemek masası ya da üçlü koltuğun arkasında tercih edilen çıta dekorasyonları son zamanların gözde dekorasyonlarından. Burada çıtalarınızı seçerken ince olmalarına dikkat etmenizi ve sadece beyaz ya da siyah gibi keskin renkleri tercih etmenizi öneriyoruz. 

En Yaratıcı Duvar Dekorasyonu Fikirleri

 

 • Farklı boyutlarda ve çerçeveli tablolar kullanmak

Son yıllarda duvarlarda MDF tablolar kullanmak oldukça moda. Bu tablolar salon duvar dekorasyon modelleri arasında şu anda belki de en popüler olanıdır. Ancak bu tabloları kullanırken dikkat edilmesi gerekenler vardır. Kullandığınız tablo sayısını 5’in üzerinde tutmamanızı öneriyoruz. Fazla tablolar, salonunuzu itici gösterecektir. Aynı zamanda herhangi bir film karakterinin yanında farklı tarz bir MDF tablo salonun tüm havasını bozacaktır. Duvarınızı dekore ederken tablolarınızı soft renklerden ve içerisinde az ayrıntılar olan şekilde seçmenizi öneriyoruz.

 • Salonunuzun duvarlarında aynaya yer vermeyi ihmal etmeyin

 Evlerdeki salonları şık gösteren önemli ayrıntılardan biri de aynadır.  Salon duvarında ayna dekorasyonu evinize şık ve modern bir görünüm kazandıracaktır. Bunun için yemek masasının olduğu duvarın arkasını tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Dikdörtgen, büyük bir ayna ya da 3 farklı boyutta yuvarlak ayna salonunuza oldukça şık bir görünüm katacaktır. Ayna çerçevelerinizde yemek masanızın rengiyle uyumlu olacak ahşap bir kabartmadan tercih edebilirsiniz.

 • Minimalist raflar üzerine çerçeve ve biblolar yerleştirin

En sık tercih edilen salon duvar dekorasyon ürünlerinden bir diğeri de minimal raflardır. Salonunuzda güzel bir dekor için ince ve kaba durmayan raflar tercih etmenizi öneriyoruz. Bu rafların ufak bir biblonun durabileceği genişlikte ve bir fotoğraf çerçevesinin sığabileceği uzunlukta olması yeterlidir. Açık renkli bir duvar üzerinde siyah minimal raflar gayet şık duracaktır. Bu rafları simetrik bir sırada değil dağınık bir görünümde yapmanız ve mümkünse berjer arkasında yer alan duvarı tercih etmeniz salonuna oldukça hoş bir hava katacaktır.

 • Televizyon ünitesi yerine bir duvarı fayans ile kaplayın

Farklı ve özgün bir düzenleme arıyorsanız, fayanslar ilk tercihleriniz arasında olmalı. Birbirinden şık kaplamalara sahip fayansları kullanarak, televizyon ünitenizin arka duvarında yapabileceğiniz düzenlemelerle salonunuza bambaşka bir hava katabilirsiniz. İster parlak ister mat fayans kullanın, salon dekorasyonuna uygun farklı renk ve tonlarda tercih edeceğiniz fayanslar düşündüğünüzden çok daha güzel duracaktır. 

Salonda Gri Duvar Dekorasyonu

Ev dekore etmek günümüzde oldukça popüler aktivitelerden biri haline gelmiştir. Özellikle sosyal medyada ev turu paylaşan kişi sayısı günden güne artmaktadır. Bu da evlerine farklı bir hava katmak isteyenlerin salon duvar dekorasyonu nasıl yapılır sorusunu bolca sormalarına neden olmaktadır. Siz de evinizde kendi tarzınıza ait bir alan yaratmak istiyorsanız en popüler salon dekorasyon örneklerine göz atabilirsiniz. Burada küçük bir hatırlatma yapmak gerekirse, gri duvar salon dekorasyonu son zamanlarda çok modadır. Yani evinizin eski görünümünden sıkıldıysanız ve farklı bir atmosfer yaratmanın hoşunuza gideceğiniz düşünüyorsanız mobilyanızın tarzına bakmaksızın salonunuzu hafif gri ve tonlarıyla donatabilirsiniz.

Salon Duvar Dekorasyonu Ürünleri Neler? 

Salonlarını dekore eden kişilerin genellikle fayans, duvar kâğıdı ve dekoratif aksam üçlüsüne dikkat ettiklerini görüyoruz. Gerçekten de bu üçünün uyum içinde olması salona genişlik ve ferahlık katmaktadır. Bu bağlamda salon duvar dekorasyon ürünlerinin kullanım alanı ve kalitesi de ortaya çıkmaktadır. Aynı şekilde evinizde kullanılan fayanslar kaliteli ve yeni modaya uygunsa duvarlarınızdaki dekorla uyum içinde olmaları salonunuzu şık ve nezih gösterecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close