Salon Dekorasyonu

Salonu Geniş Göstermek için 5 İpucu

Küçük salon dekorasyonu ve salonu geniş göstermek için önemli detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.Küçük ve dar yaşam alanlarını dekore etmek her zaman bir merak konusu olmuştur. Söz konusu yaşam alanı hem ortak kullanıma açık, hemde en fazla zaman geçirilen salonlar olunca dekorasyonda daha titiz ve seçici olmak gerekiyor. Yazımızda küçük salon dekorasyonu ve salonu geniş göstermek için ipuçlarına yer veriyoruz.

Salonlar genelde evin en çok trafik alan bölümleridir. Sadece dinlenme ve zaman geçirme alanı olarak değil, eve gelen misafirlerin evin dekorasyonu ile ilk fikir sahibi olacakları alanlardır. Salon dekorasyonu ile ilgili en çok merak edilen konu ise dar ve küçük salonlar nasıl dekore edilmelidir? Küçük salon dekorasyonu ve salonu geniş göstermek için önemli detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Salonu Geniş Göstermek için 5 İpucu

1-) Zemin seçimini doğru yapın

Salonu daha büyük göstermek için önceliğiniz zemini doğru kullanmak olmalıdır. Parke & Laminant yada seramik gibi popüler zemin kaplamaları seçerken mümkün olduğunca açık renge sahip modelleri seçebilirsiniz. Zeminde halı mı yoksa parke mi kullanacağınıza karar vermeli ve birini seçmelisiniz. Aynı zamanda salona bağlı diğer odalarında zemini salon için seçtiğiniz zemin ile aynı olmalı. Bu sayede zeminde hiç bir kesinti yaşanmaz, daha geniş ve devam eden bir zemin görümü elde edersiniz.

Zemin seçiminden sonra salonu daha büyük göstermek için mobilya seçimlerinizde mümkün olduğunca ayaklı tasarımları seçmenizi öneririz. Bu sayede mobilyalar zemine basık bir görünümden kurtulur, daha ferah ve geniş bir hava yaratır. Aynı zamanda bu tarz ayaklı mobilyalar seçmek salon temizliği yaparken de büyük kolaylık sağlayacaktır.

2-) Duvar dekorasyonu 

Duvarları doğru şekilde değerlendirirseniz salonunuzu hem daha ferah ve büyük gösterebilir, hemde genel görseli daha zengin bir hale getirebilirsiniz. Öncelikle ortamın daha ferah görünmesi için duvar boyası yada duvar kağıdı seçimlerinde açık yada pastel tonları tercih edebilirsiniz. Açık renkler küçük alanlarda her zaman doğru seçimlerdir, odanın olduğundan daha büyük görünmesinde etkilidir.Duvarda farklı öğeleri kullanarak bir çok göz yanılgısı yaratabilirsiniz. Örnek olarak zeminden tavana kadar uzanan kitaplıklar bu konuda doğru bir seçim olabilir. Aynı şekilde uzun perdeler ve kartonpiyer çalışmaları kullanarak salonu geniş göstermek mümkün olabilir. Özellikle duvar boyunca çeşitli dekoratif öğeleri kullanarak rahatça göz yanılgıları yaratabilirsiniz.

3-) Salon Mobilya Yerleşimi 

Küçük bir salonda fazla eşya ve mobilya kullanımından kaçınılması gerekir. Salondaki eşya fazlalığı gereksiz bir kalabalık yaratacaktır, buda genel görsele yansıyacaktır. Bu anlamda ihtiyaca yönelik özellikle modüler mobilyalar tercih etmek doğru olacaktır.

Küçük bir salonda mobilya yerleşimi yaparken öncelik rahat hareket alanı yaratmak olmalıdır. Yani salona girişte yürümede bir engel yaratmayacak bir mobilya yerleşimi yapılmalıdır. Bir eşya bir diğerine engel olacak şekilde yerleştirilmemeli, salonun köşelerini doğru kullanarak rahat yürüme alanı yaratmalısınız. Bu düzen ile salonu geniş göstermek için doğru bir adım atmış olacaksınız.

Salonu Geniş Göstermek için 5 İpucu

4-) Odak Noktası Yaratın

Küçük bir salonu geniş göstermek için farklı bir yöntem ise mekan içinde bir odak noktası belirlemektir. Bu odak noktaları sayesinde mekanın büyüklüğü yada küçüklüğü ikinci planda kalacaktır. Ayrıca ilk göze çarpan ve dikkat çeken bir konumda olacağı için tüm gözleri bu alanda toplayabilir.

Odak noktası oluşturma için bir çok farklı tasarımdan yardım alabilirsiniz. Bu bir kanepe olabileceği gibi eskitme şık bir konsolda olabilir. Yada duvar boyunca ilerleyen şık çerçeveler yada tablolar ile tüm dikkatleri bu alana çekebilir ve ilgi odağı haline getirebilirsiniz.

5-) Aynalar ile yansımalar yaratın

Küçük alanları olduğundan daha geniş ve büyük göstermenin en etkili yolu ayna kullanımıdır. Aynalar mekan içinde ışığı yansıttıkları gibi duvarları geriye doğru iterler. Tabi ki aynanın konumu oldukça önemlidir, yansıtacağı alan iyi seçilmelidir.

Aynaları salonda bir çok farklı konumda kullanabilmeniz mümkün. Duvarda birden fazla aynayı dekoratif şekilde kullanabilir yada duvara dayalı şekilde zeminde tercih edebilirsiniz. Her iki şekilde de aynalar ortama derinlik katacak ve göz yanılgısı yaratarak salonu geniş göstermek için görevini başarılı şekilde yerine getirecektir.

İlgili haberin tüm resimleri için tıklayın


Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close