Ev Dekorasyonu

Oda dekorasyonu için izlenmesi gereken ilk 5 adım

Oda dekorasyonu nasıl yapılmalı, bir odayı dekore ederken hangi adımları izlenmeli işte detaylar..Oda dekorasyonu nasıl yapılmalı, bir odayı dekore ederken hangi adımları izlemeliyiz yazımızın devamında detayları bulabilirsiniz.

Bir odayı dekore etmeye başlanmadan önce bir çok önemli noktayı göz önünde bulundurmak gerekir. Bu noktalar, bir oda dekorasyonu için hem tarz, hemde rahatlık açısından önemlidir. Yazımızda bugün bir odayı dekore ederken size yol haritası çizecek 5 önemli noktadan bahsedeceğiz.

Oda dekorasyonu için izlenmesi gereken ilk 5 adım

Bir odayı dekore etmek kolay bir iş değildir, odanın ölçüleri, kullanılacak renkler ve mobilya tasarımlarına kadar bu seçimler bir çok nokta göz önünde bulundurularak yapılmalıdır. Başlangıç için size bir yol haritası gereklidir, bu yol haritası nereden başlayacağınızı ve nasıl ilerlemeniz gerektiğini size gösterecektir.

1-) Oda kullanımı ve düzen

Bu odanın hangi amaçla kullanılacağı, ve nasıl bir düzene sahip olacağını belirlemek oda dekorasyonu için ilk adımdır. Oda kimler tarafından kullanılacak, ziyaret sıklığı ne olacak, çocukların ortak alanı mı olacak gibi bir çok belirleyici etkeni göz önünde bulundurmak gerekir. Bu odada ne yapılacağına karar verdikten sonra odanın renkleri, mobilya tipi ve aksesuar modelleri konusundaki seçenekler daralacaktır.

2-) Oda ölçüleri

Odanın hangi amaçla kullanılacağına karar verdikten sonraki adım odada ölçüm yapmaktır. Çoğu zaman bu iş sıkıcı gibi görünebilir ancak bundan sonraki aşamalar için ölçüm yapmak büyük bir kolaylık sağlayacaktır.Bir odayı dekore ederken bu odanın ölçülerine uygun şekilde renk ve mobilya seçimi yapılmalıdır. Bu şekilde oda dekorasyonu daha ferah, rahat ve işlevsel bir hale gelebilir. Tam olarak ölçüsünü bir bir oda için daha rahat mobilya seçimi yapabilirsiniz, aynı zamanda oda için seçenekleri daraltmış olursunuz. Oda ölçüsünü alırken mutlaka tavan yüksekliğini hesaba katmalısınız, seçeceğiniz duvar renkleri ve duvar tablolarının büyüklüğü bu şekilde belirlenecektir.

3-) İlham kaynakları

Odanın kullanım amacı ve ölçüleri belirlendikten sonra oda dekorasyonu için ilham alacağınız kaynaklara yönelmelisiniz. Dekoratif mobilyalar, trend boya renkleri ve aksesuar tarzları için ilham alabileceğiniz bir çok farklı dekorasyon örneği inceleyin. Hemen karar vermeyin, bu örnekler arasında tarzınıza en uygun, kullanışlı ve evinize uygun tasarımlar üzerinde yoğunlaşın.

4-) Odak noktası belirlemek

Bir odayı dekore ederken odak noktası belirlemek kullanışlı ve dengeli bir oda dekorasyonu için çok önemlidir. Odak noktası olarak bir mobilyayı seçebilirsiniz, örneğin dekoratif bir koltuk. Yada odanın merkezinde yer vereceğiniz puf bir sehpa, tek bir duvarda kullanacağınız canlı renk ve desenler gibi.. Belirlediğiniz odak noktası odanın kalanı için daha rahat renk paletleri seçmenize yardımcı olacaktır.

5-) Artık hazırsınız, başlayın!

Artık odak noktasını ve renk paletlerini belirlendiğine göre odayı dekore etmeye hazırsınız. Mobilya ve aksesuar seçerken hem tarz hemde renk açısından belirli seçeneklere yoğunlaşabilirsiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close