Ev DekorasyonuMutfak Dekorasyonu

Mutfak Duvarlarınızı Güzelleştirecek Dekorasyon Fikirleri

Yaşam alanımız olan evlerimizin kalbi olarak tanımlayabileceğimiz yer, mutfaktır. En güzel sohbetler, en güzel anılar mutfakta yaşanır. Mutfağın asıl amacı, temel yaşamınızı destekleyen beslenmemizin en büyük aracısı olmaktadır. Yaşam alanlarımızın zevkimize göre düzenlenmesi hayatımıza ve benliğimize pozitif yönde birçok etki sağlar. Mutfak dekorasyonu da bu nedenle oldukça önemlidir. Nasıl ki misafir odalarımızı özenle dekore ediyoruz, aynı özenle evimizin kalbi olan mutfağımızı da dekore etmeliyiz. Mutfak dekorasyonunun en can alıcı noktalarını üç madde ile sıralamak mümkündür. Bunlar şu şekildedir;

 1. Mutfağın şekli (Amerikan mutfak, ayrı mutfak, L tipi mutfak, koridor mutfak gibi)
 2. Mutfak dolapları (klasik mutfak dolapları, modern mutfak dolapları, country tarzı mutfak dolapları gibi)
 3. Mutfak Duvarları ve tezgâhı (fayans, mermer, ahşap gibi)

Bu üç noktaya göre mutfak duvar dekorasyonu belirlenebilir. Dolaplara uyumlu seramikler, ahşap modüller, mutfak duvar rafı dekorasyonu çok daha kolay seçilebilir. 

Mutfak Duvarı Dekorasyonunun İncelikleri

Mutfak dekorasyonu, mutfak dolaplarıyla başlar ve duvar dekorasyonuyla devam eder. Önce tarzınızı belirleyip sonra dolap seçimiyle bu işe başlamalısınız. Elektronik ev eşyalarını da seçerken mutfak dekorasyonunuza katkı sağlaması için rengini, ebadını ve tarzını seçtiğiniz stile göre almalısınız. Bu, mutfağınızda dekorasyon açısından bir bütün oluşturur. Ana mutfak tarzınızı belirledikten sonra mutfak duvar dekorasyon fikirlerinden ilham alabilirsiniz;

 • Küçük mutfağa sahipseniz açık renklerde mutfak duvar kağıtları dekorasyonuna yönelebilirsiniz bu seçim mutfağınıza ferahlık katarak geniş gösterecektir. 
 • Geniş mutfağa sahipseniz de nude renkler ile dağınık görünmeyen tek ve büyük parçalardan oluşan dekorasyon ürünleri tercih etmelisiniz. Bu seçimler geniş alan ile uyum sağlayacaktır.
 • Mutfak tezgahında ve duvarlarda kullanılacak dekoratif eşyaların çok fazla olmaması gerekir. Az, öz, mutfak dolaplarının dokusuna ve rengine uyumlu çarpıcı eşyaları tercih edebilirsiniz. Bu seçim mutfağınızda dağınık bir görünümün önüne geçecektir.
 • Mutfak dekorasyonunda aydınlatmanın da bir hayli önemi vardır. Mutfak tezgahının üstüne çalışma alanına uygun led ışıklar ile aydınlatma yaparsanız, şık bir görünüm kazanmış olursunuz.
 • Mutfak dekorasyonunun olmazsa olmazı duvar rafları, mutfağınıza hem şıklık katar hem de sıcak bir ortam yaratır. Mutfak duvar rafı dekorasyonu için kullanılan birçok materyal ve dekorasyon ürünü vardır. Dekorasyon amaçlı üretilen kupalar, minik vazolar, kaşıklıklar vb. Eğer kalabalık olduğunu düşünmüyorsanız bu raflarda ince çıtalı çerçeveli görseller ve kara tahta harika bir zenginlik yakalamanızı sağlayacaktır.  
 • Mutfakta yemek yeme alanı olan masaların seçimi de dekorasyonun atlanmaması gereken bir parçasıdır.

 • Masa seçimlerinde kaliteyi ön planda tutmanız, uzun süreli kullanımınızı sağlayacaktır. Sandalyelerin renkleri ise mutfak duvar dekorasyon örnekleriyle karşılaştırarak seçebilmektedir. Duvar rengiyle ve tarzıyla sandalyelerin renkleri büyük bir uyum içerisinde olacaktır.
 • Mutfak duvarlarınızda kullanabileceğiniz mutfak duvar dekorasyon ürünleri mevcuttur. Bu ürünleri yukarıdaki tavsiyeleri izleyerek yapacağınız seçimler sonrasında hayatınıza sokabilir keyifli bir mutfak tasarlayabilirsiniz.
 • Mutfak duvarlarının vazgeçilmezi, kuşkusuz fayanslardır. Dolaplarınız ve tezgah arasına yerleştireceğiniz; mutfak temalı, duvar renkleriyle uyumlu, küçük boyutlu fayanslar, mutfağınızın havasını bir anda değiştirebilecek muhteşem bir etki yaratacaktır. 
 • Mutfağınızın tamamında, uyumlu renklerden seçeceğiniz fayanslara yer verebilirsiniz. Hem şıklık hem de temizlik kolaylığı getiren fayanslarla mutfak dekorasyonunuzu parlatabilirsiniz. 

Mutfağınızın Dekorasyonu Tüm Evinize Nefes Aldırsın

Hepimiz yaşam alanlarımızın nefes alan ve ruhu olan mekanlar olmasını istiyoruz ama pek azımız bu hususta bir şeyler yapıyoruz. Bir şeyler yapmaya mutfaktan başlamak kesinlikle iyi bir fikirdir. Çünkü mutfağın yeniden tasarlanması, evdeki tüm havayı değiştirir. Bu alanda yapacağınız her hamleyi keyifle ve kendi zevkinize göre yapmalısınız. Mutfaktan beklentinizin sadece yemek yapma alanı olmadığını düşünüyorsanız eğer, dekore etmeye de özen göstermelisiniz.

 • Ev dekorasyonunda yaratıcı ve şık renk kombinleri bu yazımızda sizlerle! 

Özellikle son yıllarda, insanların mutfakta daha çok vakit geçirdiklerini biliyoruz. Bu da mutfakları eskiye nazaran daha şık hale getirmemize ve dekorasyonuna daha fazla özen göstermemize neden oluyor. Çünkü mutfaklarımız artık sadece yemek alanları olmaktan çıkmış durumda. Geniş bir mutfağınız varsa köşeye bir L koltuk atmak ve üzerindeki duvarı tablolara süslemek de sizin için farklı bir alternatif olabilir. Evinizde mutfak duvar dekorasyonu düzenlemesi yaparken ne sadece şıklığa ne de sadece rahatlığa önem vermelisiniz. Bu iki özelliği aynı paydada buluşturabildiğinizde zaten başka hiç bir şey yapmanıza gerek kalmadan mutfağınızı en güzel ve modaya en uygun renklerle donatmış olacaksınız. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close