Mutfak Dekorasyonu

Mutfağınızda Fırınlara Yer Açın

Mutfakta FırınYeni mutfak yaptıracaklar veya mutfağında değişiklik yapmak isteyenler neyi nereye koyacaklarının planlarını yapmaya başlarlar. Tasarım yapılırken en çok düşünülen konulardan birisi de beyaz eşyaların nasıl konumlandırılacağı olur.  Aslında buzdolabının ve bulaşık makinelerinin yerleri daha belirgin olsa da fırınların özellikle mini fırınların ve mikrodalgaların yerleşimi kargaşa yaratabilir. Aslında bu büyük bir sorun değil çünkü eğer mutfağınızda hazır konumlandırılmış bir fırınınız yoksa yapacağınız ufak değişimler ya da eklemelerle mini fırınlarınıza veya mikrodalgalarınıza yer açabilirsiniz.

mutfakta gömme fırın kullanımı
mutfakta gömme fırın kullanımı

Mini Fırınları Yerleştirebileceğiniz Tasarım Fikirleri

Fırında pişirilen sıcacık böreklerin, şahane yemeklerin tadını herkes bilir. Yoğun çalışan ve mutfakta pratik çözümler arayanlar için ise mikrodalgalar kurtarıcıdır. Mutfağında fırını ya da mikrodalgayı koyacak yer bulamayanlar için bazı fikirler sunduk işinize yarayabilir:mutfakta açık renk fırın kullanımı
mutfakta açık renk fırın kullanımı
  • Tezgahın üzerinde elektrikli aletler için ayırabileceğiniz bir yeriniz varsa şanslısınız demektir. Tezgahın üzerine konumlandırılmış bir fırın ya da mikrodalganın kullanımı çok daha kolay ve pratik olacaktır.
  • Tezgahın üzerinde bir yeriniz yoksa neden tezgahın altı olmasın? Tezgahın altında fırın koyabilmek için bir alan ayırıp buraya ölçülerine göre sağlam bir raf yaptırırsanız fırınınız yerleşti demektir.
  • Tezgahın üstünde açık ve basit bir raf fırınınızı koyabilmek için en basit yollardan biridir. Küçük ve değerlendirilebilecek çok alanı olmayan bir mutfağınız varsa böyle bir çözüm işinize yarayacaktır.
  • Mutfak duvarları fazladan kullanım alanı oluşturmak için harika yerlerdir. Yerleşiminize ve stilinize uygun duvarda yaptırabileceğiniz raf alanlarına bir çok eşyanızı dekoratif bir şekilde yerleştirebilirsiniz tabii fırınlar da buna dahildir.
  • Mutfak dolaplarında yapılan oynamalarla büyük eşyalara yer açmak mümkündür. Tezgahın üst kısmındaki dolaplarınızdan birini üst kısmı yine küçük bir dolap olarak, alt kısmı ise rafı dışarı doğru büyütüp fırın koyabilecek şekilde tasarlayabilirsiniz.
  • Mutfak dolaplarında modifiye yaparak fırınınıza yer açmayı planlıyorsanız gömme dolap mantığıyla da hareket edebilirsiniz. Fırını dışarıda bırakacak şekilde değil, mutfak dolaplarının akıcılığını bozmadan aynı hizada kalacak şekilde tasarlayabilirsiniz.
  • Tezgahta, dolaplarda ya da duvarda fırın için bir yer yoksa bir marangoz ile anlaşıp mutfak tasarımınıza uyan, koyabileceğiniz alana göre tasarlanmış olan bir dolaba fırınınızı yerleştirebilirsiniz. Ekstra yaptırılmış uzun bir dolap aynı zamanda size ekstra depolama alanı da sağlar.
  • Ankastre bir mini fırın tasarımı yapmak mümkün olabilir. Büyük fırınlarda alışık olduğumuz ankastre modeline duvarın içine gömme şeklinde tasarlanmış mini fırınlarda da ulaşılabilir. Tezgahın yanında uygun bir duvar varsa tezgahın yanına bu şekilde tasarlanmış bir fırın çok kullanışlı ve pratik olur.
  • Tezgahın bittiği yerde fırını da koyabileceğiniz fonksiyonel bir dolap, mutfak dolaplarının devamı şeklinde tasarlanmış bu dolapta ankastre bir mini fırın ve mikrodalga hem çok ergonomik olacak hem de çok şık bir görünüm sunacaktır. Özel tasarım mutfak yaptırma şansı olanlar mutlaka bu tarz modern ankastre fırın alternatiflerini değerlendirmelidir.


Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın
Close