Faydalı BilgilerKendin Yap

Evde Mobilya Boyama Nasıl Yapılır

Mobilya boyası son bir kaç yılda inanılmaz derecede popüler hale geldi ve güzel bir renk yelpazesine sahip harika bir fonksiyonel boya türüdür.Evde mobilya boyama nasıl yapılır detaylı bir şekilde listeledik.
Chalk Paint / Mobilya Boyası, olarak geçer.  Mobilya boyamak için kullanılan en iyi boyadır.   Ön hazırlıklara gerek yoktur, astar veya zımpara gerekmez. Direk olarak eski mobilya yüzeyinizi boyayabilirsiniz.   İç veya dış mekanda her çeşit yüzeyde kullanılabilir.

evde mobilya nasıl boyanır 2018
evde mobilya nasıl boyanır 2018

Ayrıca sizinde başarabileceğiniz bir takım teknik yöntemleri var. Bugün size güzel bir soluk mavi mobilya boyası kullanarak bir TV standını nasıl süsleyebileceğinizi göstereceğiz.

eski mobilyalar evde nasıl boyanır
eski mobilyalar evde nasıl boyanır

Evde Mobilya Boyama Nasıl Yapılır

İşte TV standı daha önce nasıl görünüyordu. Fotoğraftan da görebileceğiniz gibi biraz dokusu var, ancak yüzeyin tamamı oldukça pürüzsüz. Mobilya boyasının en önemli faydalarından biri, bitiş çeşidiniz ne olursa olsun mobilyalarınızın önceden zımparalanmasına gerek duymamanızdır. Boyanın çeşitli yüzeylere güzelce yapışmasına olanak tanıyan bir şeyi var. Diğer yararı, kısmen kurumuş boyanın soyulmadan boyanabilmesidir.

eski mobilyalar hangi boyayla boyanır
eski mobilyalar hangi boyayla boyanır

Kendi mobilyanızı yenilemek için nelere ihtiyacınız olacak:

  • Mobilya Boyası
  • Boya fırçası
  • Kağıt havlu
  • Yüzeyi korumak için örtü

Mobilyaları nemli kağıt havluyla silip başlatın. Bu, biriken herhangi bir kir veya tozu temizleyecektir. Zemini korumak için parçanızın altına bir örtü koyun.

Sonra, boya kutunuzu sertçe sallayın ve açın. Benimkisi çok kalın görünüyordu. Karıştırmayı iyi sağlamak  için bir karıştırıcı kullanın.

mobilya evde nasıl boyanır
mobilya evde nasıl boyanır

Şimdi mobilyanızı  boyamanın zamanı geldi. TV standımın üst yüzeyi en görünür bölgedir, bu yüzden son bıraktım. Sizinde arka tarafında başlamanızı öneriyoruz. Uzun, eşit fırça darbeleri uygulayın ve fırça darbelerini düzeltmek için her şey kaplandığında boyanın üzerine geri dönün.

evde mobilya nasıl boyanır
evde mobilya nasıl boyanır

Yukarıda da görebileceğiniz gibi, bazen boya kalınlaşacak ve mobilyaların kenarlarında  damlalar halinde toplanacaktır. Bu yerleri, ideal bir şekilde kurumadan önce hafifçe pürüzsüzleştirmek için bir kağıt havlu kullanın.

Mobilyanın orijinal rengine bağlı olarak büyük olasılıkla yalnızca bir veya iki kat yapmanız gerekir. Tv standı’ nın iki kata ihtiyaçı vardı. Boya kutusu üzerindeki talimatlara göre, il kat bitince kurumasını bekleyin.  Birinci kat 1 saat içinde kuruyacaktır. Her şeyi sonuna kadar tekrar koymadan önce son katın kurumasını bir gece bekleyin.

evde mobilya boyama nasıl yapılır
evde mobilya boyama nasıl yapılır

Bu boyada diğer bir fayda da lateks boya kadar kötü kokmaz! (Yine de havalandırma için birkaç cam açmayı öneririm).

Fırça kılları sayesinde mobilyanız hafif bir dokuya sahip.  Mobilya Boyası renkleri, eski bir mobilya parçalarında olan bir çok renk yelpazesine sahiptir …

 

Bir önceki yazımız olan Ahşap Üstüne Resim Transferi Nasıl Yapılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

3 thoughts on “Evde Mobilya Boyama Nasıl Yapılır”

  1. Konsol ve komodin boyamak istiyorum. Yatak odam beyaz ama ben gri ile boyamak istiyorum sizce beyaz yatak odası mobilyaları ile uyumlu olurlar mı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın
Close