Kendin Yap

Cam Boyama Modelleri Nasıl Yapılır

Cam Boyama Modelleri Evinize Renk KatınCam Boyama Nasıl Yapılır?

Cam boyama el emeği ürünleri sevenlerin, güzel vakit geçirmek isteyenlerin tercih ettiği hobi türlerinden bir tanesidir. Boyanan camların dekoratif nesne olarak kullanılmasının yanı sıra herhangi bir ihtiyaç içinde uygun özellikler taşıması mümkündür. Örneğin içine kalem konacak bir kavanozu boyayarak hoş bir görüntü elde edilebilir ya da salonda orta sehpayı süsleyecek bir cam tabak boyanarak dekoratif nesne oluşturulabilir. Bunun gibi pek çok örnek cam boyama sonucunda ortaya çıkmaktadır.

cam boyama nasıl yapılır
Cam Boyama Nasıl Yapılır?

Cam Boyama Malzemeleri

Cam boyamak isteyenlerin gerekli malzemeleri temin etmesi gerekmektedir. Bunun için öncelikle boyanacak bir cam nesne (tabak, kavanoz, bardak, mumluk vb) cam boyası, rölyef boyanın yanı sıra boya inceltici ve vernik olmak üzere temel malzemeler bulunmalıdır.

Hobiler sayesinde keyifli vakit geçirmek isteyenlerin düşünebileceği cam boyamada mutlaka rölyef boya kullanılması gerekmektedir. Bunun nedeni, istenen desenin rölyef boya yardımıyla tüm işlemlerden önce cama çizilmesidir. Kurutma işleminin ardından ise cam boyası kullanılarak istenilen bölümler renklendirilir. Bu tür boyamalar için tabaklardan cam bardaklara, eski kavanozlardan mumluklara dek pek çok eşya kullanılabilir. Boyama işlemi tek bir boya ile yapılabileceği gibi, rengârenk görüntü sevenler birden fazla boyayı tercih edebilir.

cam boyama modelleri
Cam Boyama Modelleri

Cam Boyama Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Cam boyamada dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. İlk olarak boyanacak nesnenin güzel bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir. Objenin üzerinde bulunan bir leke boyamanın sağlıksız bir şekilde tamamlanmasına neden olacaktır. İyice temizlenen obje daha sonra boyama işlemine hazır hale gelecektir.

Satın alınan fırçanın boyama işlemine uygun olması şarttır. Doğal kıllardan oluşan fırçaların boyayı daha iyi tuttuğu bilindiğinden önerilmektedir. Sentetik kıllı fırçalar çok fazla tercih edilmemektedir. Tek renk boyanacak bir objede fırça temizleme işlemine gerek duyulmaz ancak birden fazla renk tercih ediliyorsa geçişlerde mutlaka fırçanın temizlenmesi lazımdır. Böylelikle boyarken tonların birbirine karışması önlenebilir.Malzemeler arasında gösterilen cam boya inceltici, boyama işlemini gerçekleştirenlerin en büyük yardımcılarından birisidir. Cam üzerinde yapılacak bir yanlış dokunuş sonrasında bez üzerine dökülecek inceltici boya ile hata yapılan yer silinerek düzeltilebilmektedir. Bu durumun boya kurumadan yapılması daha iyi olacaktır.

Cam boyama desenler ile yapılabileceği gibi farklı fikirler ile de bir araya gelmektedir. Örneğin cam bir şişenin içine dökülecek bir parça boya sağa sola hareket ettirilerek camın içinde yayılması sağlanabilir. Daha sonra kurumaya bırakılır ve modern çizgilere sahip bir obje elde edilebilir. İşlem için cam boyası, su bazlı duvar boyası ya da yağ bazlı duvar boyası da kullanılabilir.

Cam Bardak Boyama
Cam Bardak Boyama

Cam Boyama Yapılırken Son Adımlar

Bazı durumlarda boyanacak camın ince zımpara kağıdıyla zımparalanması önerilmektedir. Nedeni boyanın pütürlü yüzeylerde kolayca tutunabilmesini sağlamaktır. Cam bir bardak boyanacaksa desenin dış taraftan kolayca çizilebilmesi için bardağın iç kısmına koyulması gerekmektedir. Daha sonra kontür kalemi ile (tercihen siyah) desen net bir şekilde çizilmelidir. 3 ila 5 saat arasında bir kurutma süresi olmalıdır. Desen kuruduktan sonra uygun bir fırça ile tek yönde şekillerin içi boyanır. Boyama işlemi bittikten sonra objenin en az bir gün kuruması beklenmelidir.

İstenilen her türlü cam objenin üzerine uygun boyalarla desen çizebilmek, şekiller oluşturabilmek mümkündür. Ortaya çıkan şık görüntüye sahip eşyalar dekoratif amaçlı kullanılabilir. Akrilik boya bir süre sonra akacağından bu tür işlemlerde önerilmemektedir. Özel cam boyaları ideal olanıdır. Fırçanın camda iz bırakacağından endişe ediliyorsa sünger fırça yardımıyla boyama işlemi yapılabilir. Açık renklerde üç ya da dört kat boyama yapılması gerekir. Objenin daha sonra yıkanabilir bir durumda olması isteniyorsa boyamadan sonra en az on kat sprey vernik ile verniklenmelidir.

Ayrıca evde mobilya boyama nasıl yapılır makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Cam Boyama GaleriKelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close