Faydalı Bilgiler

Evde Halı Nasıl Temizlenir?Bir halı, evinizin estetiğini ve kişiliğini geliştirmekten çok daha fazlasını yapar. Bugün, daha işlevsel bir rol oynuyor, muhtemelen bu yüzden modern şehir evlerinde giderek daha popüler hale geliyor.

Evde Halı Buharlı Süpürge/Elektrikli Süpürge ile Nasıl Temizlenir?

Halı lifleri genellikle patojenlerin, tozun, mikropların ve çıplak gözle göremediğiniz diğer küçük maddelerin merkezidir. Ancak iyi haber şu ki, bu iki halı temizleme yöntemini kullanarak onları evinizden çıkarmanın kesin bir yolu var:

Buhar temizleme

Buharlı temizlik, sadece sıcak su buharı kullanan ve kimyasal içermeyen en iyi halı temizleme yöntemlerinden biridir. Buharlı paspas sadece bakterileri öldürmekle kalmaz, aynı zamanda toz akarlarını, pireleri ve daha fazlasını da ortadan kaldırır. Halınızda buharlı temizlemenin maksimum etkinliği için, toz parçacıklarını ve virüsleri %98 oranında azaltmak için bunu düzenli elektrik süpürgesiyle birleştirin.

Buharlı temizlemede yer alan adımlar şunlardır:

 • Mobilyaları/diğer eşyaları yerden/başka bir odaya kaldırın, böylece temizlik işlemi kolaylaşır.
 • Kırıntıları, saç tellerini ve gevşek kir parçacıklarını önce elektrikli süpürgeyle toplayın, böylece bir sonraki buharlı paspası kullandığınızda paspas kafanıza yapışmaz.
 • Makineler arasında değişiklik gösterdiğinden, buharlı paspasın talimatlarını dikkatlice okuyun. Tüm halı üzerinde buharlı paspas kullanmanın güvenli olup olmadığını görmek için halınızın göze çarpmayan bir köşesinde bir yama testi yapın. Bunun nedeni, yüksek sıcaklıktaki su buharının farklı halı türleri üzerinde farklı etkilere sahip olabilmesidir (sentetik elyaf halılar → bozulur, Berberi halılar → kabarır, dokuma halılar → çeker).
 • Buharlı paspasınızın haznesini doldurmak için normal musluk suyu yerine damıtılmış su kullanın. Bu, musluk suyunda bulunan tuzların, kireçtaşının ve minerallerin paspas başlığınızı zamanla tıkayarak tam buhar dağıtım potansiyelini etkilememesini sağlar.
 • Odanın uzak köşesinden başlayın ve yavaşça geri dönün, böylece asla ıslak bir halı üzerinde yürümek zorunda kalmazsınız ve harcadığınız çabayı mahvedersiniz.
 • Arkada kirli çizgiler bırakmamak için buharlı temizleyiciyi kısa vuruşlar yerine uzun çizgiler halinde çalıştırarak bölümler halinde çalışın.
 • Üzerinde küf/küf oluşmasını önlemek için pencereleri açarak veya tavan vantilatörlerini açarak halıyı iyice kurulayın. Bir halının buharla nasıl temizleneceğine ilişkin daha fazla adıma buradan göz atın.

Elektrikli Süpürge

Elektrikli süpürge, halı yüzeyinden yalnızca kuru toz parçacıklarını ve kırıntıları yakalamanıza ve toplamanıza yardımcı olur. Tekrarlayan vuruşlar kullanarak yavaşça ileri geri yapılması gerekir. Bu sayede halıdaki kuru toprağın yaklaşık %85’ini ortadan kaldırır. Evinizi haftada en az iki kez süpürmeniz ve yılda en az bir kez uzmanlara profesyonel temizlik yaptırmanız önerilir.

Halı Temizleyici Olmadan Evde Halı Nasıl Temizlenir?

Ev ilaçlarının savunucusuysanız ve ağır temizlik ekipmanı satın almak için fazla harcama yapmaktan hoşlanmıyorsanız, endişelenmeyin. Halı temizliğini kendiniz yapabileceğiniz bazı kolay ve etkili yollar vardır. Bu yöntemlerden bazıları şunlardır: • Ters yerleştirme ve dövme yöntemi (halınızı dış mekanda baş aşağı yerleştirin ve fazla kirleri çıkarmak için elinizle ve kürekle dövün, daha yeni bir yere taşıyın ve üzerine kir dökülene kadar aynı işlemi tekrarlayın. zemin).
 • Sert kıllı bir süpürge ve bir faraş (az tüylü halılar → daha kolay ve hızlı temizlenir, uzun tüylü halılar → biraz daha sabır, zaman ve keskin bir göz gerekebilir).
 • Halınızın en görünür alanlarından evcil hayvan kürkünü çıkarmak için tiftik fırçası veya ambalaj bandı. (İşinizi biraz daha kolaylaştırmak için evcil hayvanınızın bakımını da düzenli olarak yapabilirsiniz.)
 • Evde Makine Olmadan/Elde Halı Nasıl Noktasal Temizlenir? (ISLAK YÖNTEMLER)
 • Beyaz sirke ve ılık su solüsyonu (1:3) ve sert bir fırça (sert fırçayı solüsyona batırın, halıyı tamamen ıslatmadan halı liflerine iyice masaj yapın ve ardından yumuşak bir bez kullanarak halıyı kurulayın ve fazla nemi silin).
 • Amonyak ve ılık su solüsyonu (bir fincana bir çorba kaşığı) (yüksek alkali olduğundan ve halının yüzeyine zarar verebileceğinden sadece doğal elyaflı halılarda kullanın, solüsyonu halının üzerine püskürtün, 2-3 dakika bekleyin ve sonra kurutun. yumuşak beyaz bir bezle silin). Alternatif olarak, pencere temizleyicisi ve su solüsyonu (eşit parçalar halinde) kullanın.
 • Taze, yapışkan ve ıslak leke lekelerini temizlemek için soda/buz küpleri ve yüksek oranda emici bir bez (bölgeyi yumuşak ve oldukça emici bir bezle silin, böylece leke yerleşmeden önce kendi kendine gevşer ve ardından lekeyi suyla durulayın. ) yeni bir bez).
 • Lekeleri çıkarmak için hafif bulaşık deterjanı/kabartma tozu/sofra tuzu/mısır nişastası ve ılık su solüsyonu (1 bardak suya 2-3 damla) (katı parçacıkları çıkarmak için önce alanı süpürün, kabartma tozu veya ılık suyla hafif bulaşık sabunu kullanın) yağlı lekeyi tamamen kaplayana kadar serpin, eski bir diş fırçasıyla hafifçe dairesel hareketlerle birkaç kabarcık görene kadar ovalayın, birkaç dakika bekleyin, halıyı bir fanla kurutun ve ardından tekrar elektrik süpürgesiyle süpürün).

Evde Halı Nasıl Yıkanır?

Sentetik elyaf veya pamuklu halılar, çamaşır makinesinde yavaş programda yıkanabilir. Bununla birlikte, doğal elyaf halılar yıkanamaz ve yumuşak bulaşık deterjanı, ılık su ve süngerle leke temizliği yapılmalı ve ardından durulanmalıdır. Bu aşamada kaçınabileceğiniz yaygın bir hata, aşırı şampuanlama/ıslatmadır.

Bir sonraki adım, kalan virüsleri, bakterileri veya mikropları öldürmek için halınızı güneş ışığında kurutmaktır. Bir rafa asmak yerine düz bir şekilde yere yatırın, aksi halde şeklini kaybedebilir. Ayrıca, her alanın eşit şekilde kurumasını sağlamak için konumunu düzenli olarak döndürmeyi/değiştirmeyi unutmayın. Bu aşamada kaçınabileceğiniz yaygın bir hata, mobilyalarınızı ıslak halı üzerine yerleştirmektir.

Evde Beyaz Veya Açık Renkli Bir Halı Nasıl Temizlenir?

Beyaz veya açık renkli halılar, evinizde koyu renkli halılar kadar güzel ve canlı görünür, ancak daha fazla kir/leke çekme eğiliminde olduklarından ve düzenli kullanım nedeniyle zamanla orijinal renklerini kaybettiklerinden biraz daha bakım gerektirirler. Bu nedenle beyaz halınızı her zaman parlak ve temiz tutmayı bilmelisiniz.

İşte yapabileceğiniz şeylerin bir listesi:

 • Kademeli solmayı önlemek için lekeleri doğal ürünlerle temizleyin. Beyaz halılarınızı yeni gibi tutmak için %3’lük hidrojen peroksit solüsyonu (beyazlatıcı madde) de kullanabilirsiniz.
 • Nadiren bazı dökülmelerin olması durumunda, lekeleri temiz, yumuşak bir bezle (ovmayarak) kurulayarak, birkaç dakika sonra durulayarak ve aynı işlemi tekrarlayarak dökülen sıvıyı olabildiğince fazla emmeye çalışın. ve dökülmeler artık çıplak gözle görülemeyecek hale gelene kadar tekrar tekrar.
 • İster temiz ister kirli olsun, ayakkabılarınızı ve diğer ayakkabılarınızı içeriye sokmayın (misafirler için de ‘ayakkabı yasak’ kuralı anlamına gelir).
 • Kir ve toz parçacıklarını temizlemek için düzenli olarak süpürün. Evde beyaz halıları nasıl temizleyeceğinizi buradan öğrenin.

Halı Evde Ne Sıklıkla Yıkanmalı/Temizlenmeli?

Temizleme/yıkama programı birkaç faktöre bağlı olduğundan, bu sorunun “herkese uyan tek” bir yanıtı yoktur. Bunlar:

 • Hafif trafikli evler için → haftada bir süpürün, her gün nokta temizliği yapın, her 12 ila 18 ayda bir derin temizlik yapın.
 • Bir evcil hayvanı olan aileler için → haftada dört kez süpürün, her gün nokta temizliği yapın, her 3 ila 6 ayda bir
 • derin temizlik yapın.
  Birden fazla evcil hayvanı olan büyük aileler için → her gün süpürün, her gün nokta temizliği yapın, her 2 ila 3 ayda bir derin temizlik yapın.
 • Açık renkli halılar için → haftada bir süpürün, her gün nokta temizliği yapın, her 6 ila 12 ayda bir derin temizlik yapın.
 • Çocuklu/yaşlı aileler için → haftada iki kez süpürün, her gün bölgesel temizlik yapın, her 6 ila 12 ayda bir derin temizlik yapın.


Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close