Ev Dekorasyonu

Evde Değerlendirilmeyen Yer Kalmasın

Boş alanları doldurmaYaşam alanlarımızdan oluşan evlerimize dışarıdan baktığımızda her şey ne kadar yerli yerinde duruyor öyle değil mi? Her yer uygun şekilde yerleştirilmiş, kullanılmaya müsait her alan değerlendirilmiş. Peki dikkatle incelendiğinde de gerçekten öyle mi? İşlevsiz olarak görüldüğü için hiç üstünde düşünülmemiş köşeler, küçük alanlar, boş kalmış duvarlar yok mu? Bizce tekrar düşünmelisiniz. Eşyaların çoğaldığı, yaşam alanlarının ise giderek küçüldüğü günümüzde ölü alan bırakma lüksü artık bulunmuyor. Bu tür alanları belki dekorasyon için belki de depolama için değerlendirebilirsiniz. Nasıl değerlendirileceği konusunda fikirleri yazımızın devamında size sunmaya çalıştık, işinize yarayabilir.

boş köşelere aksesuar koymak
boş köşelere aksesuar koymak

Evdeki Boş Alanları Değerlendirme Fikirleri

Günümüzün şartları artık evlerin her alanını işlevsel ve görsel olarak değerlendirmeyi mecbur hale getirdi. Nerelerin boş alan olarak kaldığını bulmanız için dikkatlice tekrar bakmanız yeterli olacaktır, neresinin rengi diğer eşyaların arasında fazla görünüyor ve göze batıyorsa orada boş alan var demektir. Bu bir duvar, zemin, masa veya dolap olabilir. Değerlendirme konusunda ise aşağıdaki farklı fikirlerin bazıları sizin için ilham verici olabilir:  • Duvar köşeleri: Evin değerlendirilemeyecek olan düşünülen ve en çok boş bırakılan yerlerinden birisi köşelerdir. Oysa burada kullanılabilecek üçgen veya köşeli raflar tasarlayıp kitaplarınızı ya da sergilemek istediğiniz aksesuarlarınızı koyabilirsiniz. Bir diğer seçenek ise köşede kendinize özel keyifli bir alan yaratmanız. Küçük konforlu bir koltuk, üstten ışık verecek bir aydınlatma aracı ve belki küçük bir sehpa. Bu alanda kahvenizi içerken kitabınızı okuyabilir, gözlerinizi kapatıp müzik dinleyerek huzur bulabilirsiniz.
  • Merdiven altları: Değerlendirilmeye çok müsait ama genelde verimli değerlendirilmeyen alanlardan biri de merdiven altlarıdır. Yaşam alanınızda neye daha çok ihtiyacınız varsa ona göre değerlendirebilirsiniz. Depolama alanına ihtiyacınız varsa itmeli-çekmeli kiler dolabı tarzı bir dolap ile birçok şeyinizi burada muhafaza edebilirsiniz. Eğer kendinize ait bir çalışma alanına ihtiyacınız varsa buraya uygun ölçülerine göre tasarlanmış bir tabla ile masa oluşturduktan sonra üzerine de bir aydınlatma aracı koyup, sandalye de eklediniz mi tamamdır. Burayı değerlendirebileceğiniz bir fikir de kitapların olduğu rafların bulunduğu, konforlu bir kanepe ve üstten spot aydınlatmanın olduğu huzurlu bir alan olabilir.
  • Duvarın üst kısımları: Yüksek olduğu için boş bırakılmış bu alanları tavana monte ederek sağlamlaştırılmış bir kitaplığa dönüştürebilirsiniz.
  • Dolap kapaklarının içleri: Mutfakta ve yatak odasında, her yerde dolapların iç kısımlarını depolama alanı olarak kullanabilirsiniz. Ray ve kanca grupları sayesinde asılabilecek eşyalarınızı asabilir veya iç kısmına takabileceğiniz raf tarzı öğelerle açıkta kalan eşyalarınızı depolayabilirsiniz.
  • Duvara gömme takı dolabı: Dar olduğu için boş bırakılmış bir duvar, gömme bir aksesuar dolabı olarak değerlendirildiğinde ne kadar kullanışlı bir alana dönüşecektir. Bu tarz bir dolabın kapağını ayna olarak tasarlayabilirsiniz.
boş alanlarda aksesuar kullanımı
boş alanlarda aksesuar kullanımı
  • Boş kalan duvarlar: Değerlendirilmeye en müsait alanlardan biri de duvarlardır. Değerlendirmek için en iyi fikirlerden biri de kara tahta veya panolardır. Mutfakta ise günlük tasarladığınız yemek menüsünü, alışveriş listesi gibi şeylerinizi, odanızda ise iş planı, önemli randevular gibi konuları yazabilirsiniz. Büyük boy bir ayna ile veya minimalist bir tarzınız varsa sevdiğiniz bir duvar kağıdını, ya da deseni güzel bir şekilde ışıklandırarak da değerlendirebilirsiniz.


Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close