Çocuk Odası Dekorasyonu

Çocuk Odası Nasıl Dekore Edilir?

Çocuk Odası Dekore EtmekÇocuk odası dekore edilmesi en zor ancak en eğlenceli ev içi alanlardan biridir. Çocuk odalarının dekorasyonunun zor olmasının ise birden fazla nedeni vardır. Çocuklar için tasarlanan odaların gerçekten çocuklarınıza hitap etmesi için onlar gibi düşünmelisiniz. Çocukların mutlu olacağı tasarımlar tercih ederken şıklığı da elden bırakmak istemiyorsanız dikkat etmeniz gereken birden fazla püf nokta var. Çocuk odası dekorasyonu yapılırken dikkat edilmesi gereken ayrıntıları sizler için derledik.

Alanı Tasarruflu Kullanın

Çocuklar odalarında vakit geçirirken en çok ihtiyaç duydukları şeylerden biri de alandır. Odanın olabildiğince geniş olması çocuklarınızı mutlu eder. Ortalama bir çocuk odasında daha fazla boş alan açmak için mobilyalarınızı alandan tasarruf edecek şekilde tercih edebilirsiniz. Özellikle çocukların yataklarını köşe takım ranza gibi farklı mobilyalar tercih ederek yerleştirebilirsiniz.

Her odaya uygun modellerde ve çeşitlerde ranzalar bulunmakta. Yataklarınızı tercih ederken çekmeceli olup olmadıklarına da dikkat edin. Odaya ayrıca bir eticer koymak yerine ranzanın fonksiyonel çekmecelerini kullanabilirsiniz.

Çocuklarınıza Mahremiyet Sağlayın

Çoğu evde iki çocuğun aynı odayı kullandığı görülür. Eğer çocuklarınız aynı odada kalıyorsa onlara mahrem alan ayarlamanız gerekebilir. Ortalama bir oda için çocuklarınıza mahremiyet sağlamak için sürgülü kapı tercih edebilirsiniz. Sürgülü kapılar sayesinde hem çocukların kendi alanları olacaktır hem de istediklerinde birlikte vakit geçirebileceklerdir. Çocuk odası dekorasyonunda sıklıkla kullanılan sürgülü kapılar zannedildiği gibi odayı küçültmez tabi açık kaldığı sürece.Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri
Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri

Tek Bir Kombin Tercih Edin

Çocuk odalarında sıklıkla yapılan hatalardan biri de iki yatak için farklı kombinler yapılmasıdır. Tek bir oda dekore ettiğinizi unutmayın. Çocuklarınız için özel olmasını istediğiniz odalara farklı farklı kombinler yerine ufak detayları kullanabilirsiniz. Tek bir odada iki farklı kombinin olması odayı karmaşık bir görüntü içerisinde sokacaktır. İki komodin tercih etmek yerine tek ve büyük bir tane de tercih edebilirsiniz. Bu tamamen odanın büyüklüğüne ve tipine bağlı olarak tercih edilebilir bir seçenek.

Uygun Bir Çalışma Alanı Tasarlayın

Çocuklar zamanla büyür. Ne zaman okula başladıklarını anlamak güçtür. Bu nedenle çocuk odası dekore ederken mutlaka çocuğunuzun çalışabileceği ve uyuyacağı alanları birbirinden ayrı tutun. Hatta eğer görece büyük bir çocuk odasına sahipseniz mutlaka çocuğunuz için bir dinlenme alanı (koltuk gibi) da ayarlayın. Bu durumda çocuk nerede ne yapacağına çok daha kolay adapte olabilecektir.

Çocuk Odası Dekore Etmek
Çocuk Odası Dekore Etmek

Akıllı Depolama Alanları Oluşturun

Akıllı depolama alanları evin her yerinde olduğu gibi çocuk odalarında da oldukça işe yarayan alanlardır. Özellikle çocukların odaları eşya yoğunluğu bakımından bir hayli dolu olan alanlardır. Çocuklar için eşyalarını rahatlıkla sığdırabileceği akıllı depolama alanları oluşturun. Böylece çocuklarınızın eşyaları sürekli oda içerisinde dağınıklığa neden olmaz ve düzenli bir odaya sahip olabilirler.Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close