BarokEv Dekorasyonu

Barok Tarzı Dekorasyon

barok tarzı yatak odası, barok tarzı oturma odası, barok tarzı yemek odasıBAROK TARZI DEKORASYON

Evini yenilemek ya da baştan düzenlemek isteyenler farklı tarzları araştırmakta, kendi zevklerine en uygun olanı seçmektedir. Sade bir tarzı benimseyerek modern görüntü elde etmek mümkün olabileceği gibi, gösterişli ve lüks bir profile kavuşarak dikkat çekici dekorasyona sahip olmakta mümkündür. Etkileyici bir stil arayışında olanlara ise barok tarzı dekorasyonlar önerilmektedir.

Barok denildiği zaman akıllara 17.yüzyılın güzelliklerini sanata yansıtan zengin bir görsellik gelmektedir. Evinde bu tarz bir şıklık arzu edenler büyük tablolar ve gösterişli avizeler eşliğinde barok tarzını yansıtabilirler. Göz alıcı bir güzellik sunan barok tarzı aynı zamanda ortamın atmosferini de olumlu anlamda değiştirmektedir.

Barok Tablo Avize

Barok tarzı dekorasyonda öne çıkan öğeler genellikle ihtişamlı ürünlerdir. Büyük ve gösterişli aynalar, lüks avizeler, parlak kumaşlar bu tarzın en dikkat çeken detayları arasındadır. Kuşkusuz kullanılan cazibeli nesneler ile zengin bir ortam elde edilmektedir.

Barok Ayna

Evini dekore ederken klasik tarzların dışında farklı bir şeyler arayanlar barok tarza yönelmektedir. Özellikle salon ve yatak odası gibi alanlarda bu stilin yansıtılması oldukça kolaydır. Aynı zamanda sahip olunan tarzı en ihtişamlı haliyle sergileme fırsatı ortaya çıkacaktır.

Bizim kültürümüze uyarlandığında saray tarzında bir yaşam alanı şeklinde de yorumlanan barok tarzı dekorasyon ile evin birçok bölümünde etkili bir görüntüye kavuşulabilir.

Detaylara inildiği zaman örneğin yatak odasıyla barok tarzı buluşturmak isteyenler dalgalı hatlara sahip yatak takımı tercih edebilirler. Bununla beraber altın renginde yatak başlıkları zengin bir duruş sergileyecektir. Varaklı aynalar ile odaya canlı bir hava katılabilir, aynı zamanda büyük ve sarkıt avizeler ile görüntü tamamlanabilir. Sarının yanı sıra kırmızı ve zümrüt yeşili gibi tonlarda dekorasyonda kullanılabilecek olan renklerdendir. Odanın büyüklüğüne bağlı olarak tek kişilik ya da çift kişilik barok tarz ile uyumlu koltuk takımı da yerleştirilebilir.Barok Yatak Odası

Barok tarz ile döşenecek bir odada halıların uyumu da dikkat çekmektedir. Barok desenleri yansıtan bir halı ile zemin tamamlanabilir. Perdeler ise hem fon hem de tül perde olarak renk açısından tercihe bağlı olarak odanın mobilyalarına uygun tonlarda tercih edilebilir.

Bu tarzı yansıtan dekoratif nesneler arasında varaklı aynalar ile büyük ebatlarda çerçeveleri sayılabilir. Odanın ışığını yansıtması açısından pencere karşısına yerleştirilecek barok tarzı akıllara getiren bir ayna ile duvarlarda şık bir görüntü oluşturacak tablolar seçilebilir.

Barok Dekor

Işıklandırma ise tamamen kişilerin tercihine bağlıdır. Aydınlık bir ortam isteyenler büyük ve gösterişli avizeleri kullanabilirler. Buna karşılık duvarlara yerleştirilen lambaları seçerek loş bir aydınlatma elde edilebilir.

Barok tarz zengin ve gösterişli bir ortam demektir. Mobilya ve aksesuar seçimleri sonucunda oluşan profil herkesin dikkatini çekecek düzeydedir. Halı ve perde uyumu da buna eklendiği zaman ortaya göze hoş gelen bir görüntü çıkmaktadır. Eski Roma ile başlayan yuvarlak hatların kullanımı, ayrıntılara verilen önem 16. Ve 17.yüzyıllarda yeniden gündeme gelmiş ve dekorasyona da bir ilham kaynağı olmuştur. Koyu ve ışıltılı renkler ile bütünleştirilmiş mobilyalar, süslü aynalar ve dolaplar ile aydınlatmalar barok tarzı ilgi odağı haline getirmiştir. Hem eski zamanlardan gelen bir ihtişamı hem de günümüzün tasarımını bir araya getirme şansı sunan barok tarz ile ilham verici güzellikler elde edilmektedir. Sıradan bir tarz istemeyenler için farklılığın adeta bir simgesi haline gelen bu tarz, sanatsal yanıyla uzun yıllar boyu tercih sebebi olmaya devam edecektir. Yaşam alanlarının kişilerin ruhunu yansıtması açısından önemi büyüktür ve her tarz mutlaka bir şekilde dikkat çekecektir. Unutulmaması gereken tek nokta, sahip olunan güzelliklerin farkında olmaktır.Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close