Balkon Dekorasyonu

Bahçenize Güzellik Katacak Peyzaj Fikirleri

Bahçe DekorasyonuBahar aylarında olduğumuz şu günlerde nefes alabileceğiniz ve huzur bulabileceğiniz bir bahçeye sahipseniz ne mutlu size. Elinizdeki değerin kıymetini bilmeniz ve daha da güzelleştirmeniz için size önerilerimiz ve bazı fikirlerimiz olacak.  Gelen konuklarınızın bayılacağı aynı zamanda sizin de sakinleşip huzur bulacağınız peyzaj fikirlerine hazır mısınız? Bu fikirler harekete geçmeniz için ilham verici olacaktır.

Bahçenizi Değiştirme Vakti
Bahçenizi Değiştirme Vakti

Bahçenizi Değiştirme Vakti

Bir bahçeye sahipseniz üzerine uzun uzun düşünmeniz ve emek vermeniz gerektiğini bilmelisiniz. Vereceğiniz emek sizi asla pişman etmeyecek, misliyle size karşılık olarak güzelliklerle dönecektir. Bir yerden başlamak isteyenler için ilham verici peyzaj fikirlerini yazımızın devamında bulabilirsiniz:  • Kendi meyve ve sebzelerinizi yetiştirmeye ne dersiniz: Cevabınız olumluysa yapmamanız için hiçbir engel olmadığını bilmelisiniz. Eğer bulunduğunuz iklim meyve ve sebze yetiştirmek için elverişliyse hem rengarenk güzel bir görsele, hem de dalından taze meyve sebzelere hazır olun. Bunları yetiştirirken renklerden kontrast oluşturarak şahane bir görsel şölen oluşturabilirsiniz. Örneğin, kırmızı meyve ve sebzelerle yeşil olanların yan yana olması gibi. Küçük bir sera kurmaya müsait bir bahçeniz varsa bu seçeneği de değerlendirebilirsiniz. Çiçeklerin ve yeşil bitkilerin arasında sera güzel ve değişik bir hava katacaktır. Sera yetiştiriciliği biraz daha bilgi ve tecrübe gerektiren bir konu olduğu için dilerseniz bu konuda profesyonel birilerinden yardım alabilirsiniz.
  • Taş ve yeşilliklerden oluşan bir peyzaj fikri: Rengarenk çiçekler yerine daha kent havasına uygun, sade bir bahçeniz olmasını istiyorsanız birkaç yeşil ağaç ve taşlarla yapılan peyzaj fikri tam size göre olacaktır. Basit gibi görünen bu bahçe sadeliği ve doğallığıyla size huzur verici bir ortam sunar. Dilerseniz böyle bir bahçeye ağaçlardan doğal bir çit yapabilirsiniz. Tabii bunu yapabilmek için çalıları ve ağaçları düzgün kesmeniz gerekeceğinden biraz emek sarf etmeniz gerektiğini unutmayın.
  • Romantik bahçe: Romantizmi sevenlerin bayılacağı bu tarz bir bahçe peyzajını uygulamanız için öncelikle rengarenk çiçekler ekmelisiniz. Hatta geniş bir bahçeye sahipseniz arka kapınıza doğru ebe gümeçleri veya benzer çiçeklerle döşenmiş bir yolun bahçenizi nasıl göstereceğini hayal edin. Bu rengarenk bahçeyi, arkasında çiçek taşıyan metal bir bisiklet gibi yaratıcılığınızı kullanarak tasarlayabileceğiniz farklı ögelerle güzelleştirebilirsiniz. Böyle bir bahçede seçilen mobilyalarında romantik tarza uyacak şekilde seçilmesi önemlidir.
bahçe düzenlemesi
bahçe düzenlemesi
  • Doğu kültürü esintisi: Doğu kültürü esintisi deyince aklınıza Zen bahçeleri geldiyse doğru bildiniz. Yeşil bitkilerle kum ya da açık renkteki küçük taşları buluşturabileceğiniz bu tür bahçelerde taşlık alana zevkinize uygun heykeller yerleştirebilirsiniz. Taşların açık renkli seçilmesi ışığı daha iyi yansıtması açısından önemlidir.
  • Çiçekli kemerlerle süslenmiş bir bahçe: Büyük bahçeler için önerilebilecek en güzel fikirlerden biri olan kemerli bahçe fikri masal tadında bir bahçe yaratmanızı sağlayabilir. Rengarenk güllerden veya sevdiğiniz çiçeklerden oluşturabileceğiniz kemerleri yeşil bitki tercih ederseniz sarmaşıklarla da yapabilirsiniz. Çiçekli kemerlerle süslenmiş bir bahçeyi bir de doğru aydınlatmaları kullanarak ışıklandırırsanız kendinizi bir masal kahramanı gibi hissedebilirsiniz.


Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın
Close