Genel

Ayna Gibi Camlara Sahip Olmak Zor Değil

Cam TemizliğiKirli bir camdan dışarıyı izlemek ya da kirli camlara sahip bir yerden güzel bir görsellik beklemek pek mümkün olabilecek şeyler değildir. Temizlik denilince akla ilk gelen yerlerden biri dışarı ile bağlarımızı sağlayan camlar olmalıdır. Cam temizliği genelde hep daha zor geldiği için mümkün olduğu kadar uzak durulmaya çalışılır. Size bir müjde; Aslında bazı pratik bilgiler ve ipuçları bilindiğinde cam silmek o kadar zor değildir.

Kolay Yoldan Temiz Camlara Sahip Olmanın İpuçları
Kolay Yoldan Temiz Camlara Sahip Olmanın İpuçları

Kolay Yoldan Temiz Camlara Sahip Olmanın İpuçları

Her işin yapılışında olduğu gibi cam silmenin de püf noktaları vardır. Önemli olan bu ipuçlarını bilmektir.  Tam da bahar temizliği zamanı gelmişken cam silmenin püf noktaları nelermiş bakalım: • Cam temizliği yapacağınız günü hava durumuna bakıp seçebilirsiniz. Yağmurlu zamanlarda cam silmek pek bir işe yaramayacaktır. Diğer taraftan aşırı sıcakta silinen cam ovalamadan kuruyacağı için su lekeleri kalabilir. En ideali ılık ve yağışsız havalardır.
 • Cam temizliğine başlarken öncelikle eski bir bezle çerçevelerin ve camların kabası alınmalıdır.
 • Kabası alındıktan sonra yapılacak temizlikte kullandığınız malzeme çok önemlidir. Tamamen sağlıklı ve doğal olan beyaz sirke ile camlarınızı silebilirsiniz. Üç ölçü sıcak suya bir ölçü konulan beyaz sirke fısfıslı bir şişe yardımıyla cama püskürtülebilir.
 • Sadece elma sirkesi ile çıkmayan kurumuş ve inatçı lekeler varsa eşit miktardaki un ve tuza beyaz sirke eklenerek macun kıvamına gelinceye kadar karıştırılır ve bu karışım ile ovulur. Daha sonra ılık su ve sünger yardımıyla durulayıp kurulayabilirsiniz.
 • Sirke kokusundan çok hoşlanmıyorsanız limon suyu da doğal bir dezenfektandır. Ilık su ile birlikte camlara püskürtebilir veya tuz ile karıştırarak sünger ile ovabilirsiniz. Limon suyu mermer ile temas ettirilmemelidir.
 • Camların ve pervazların parlamasını istiyorsanız sıcak suda inceltilmiş bir bardak arap sabununu 250gr. Kadar karbonatla karıştırarak silebilirsiniz.
 • Ağır kimyasal içermeyen bulaşık deterjanı da sirke ile karıştırılarak cam temizliğinde kullanılabilir.
 • Camlar iyice kurulandıktan sonra gazete kağıdı ile parlattığınızda sonuca siz bile inanamayabilirsiniz. Gazete kağıdındaki mürekkep fazla miktarda kurşun içerir ve bu kurşun camların parlamasını sağlar. Gazete kağıdı ile parlatma yapılırken çok bastırılmamasına özen gösterilmelidir.
 • Pencereler bölüm bölüm silinmelidir. Bir kerede hepsini sabunladığınızda durulayamadan kendiliğinden kurur ve lekeli kalır.
 • Cam temizliğinde normal su yerine mineralli su kullanılması daha iyi sonuç verir.
 • Bütün cam temizliği bittiğinde su ve kire karşı daha uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için naylon bir çoraba birkaç damla gliserin damlatın ve cama uygulayın. Yağmurda bile temiz kalmasını sağlayacaktır.
Cam Temizliğinde Asla Bunları Yapmayın
Cam Temizliğinde Asla Bunları Yapmayın

Cam Temizliğinde Asla Bunları Yapmayın

Cam temizliğinde doğru ve pratik olarak bilinen bazı yanlışlar vardır. İşte bazıları;

 • Camlarınızdaki inatçı lekeleri çıkartmak için jilet veya bulaşık teli benzeri maddeler kullanmayın. Aynı şekilde aşırı kimyasal içeren deterjanlar da camların çizilip zarar görmesini sağlayabilirler. Cam çizildiğinde tekrar parlatmak çok zordur hatta değiştirmek gerekebilir.
 • Havlu ile silinen camda parçacıklar kalır ve temiz görünmez.
 • Tortu tozu çekeceği için çok fazla sabun ile temizlenen bir cam çok kısa sürede tekrar kirlenir.


Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın
Close