Mutfak Dekorasyonu

Mutfakta Hangi Masa Örtüsü Kullanılabilir?

Mutfak tarzına uygun masa örtüleriMasa örtüsünün geçmişi 18.yy’a dayanmaktadır.  İngiltere’de keşfettikleri maddeyi ilk başta kilim olarak kullanmaya başlamışlardır. Kumaşı boyamalarının ardından yemek yedikleri masaların üzerinde de deneme kararı alarak güzel görüntü sergilemişlerdir.Masa örtüsü bu şekilde günümüze kadar gelmiştir.

Masa Örtüsü Nasıl Seçilmeli?

   Masa örtüsü alma kararı verildiği zaman, dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi de, masanın ölçüsü alınırken sarkma payının unutulmamasıdır. Sarkma payı zevke göre değişiklik gösterse de ideali 20 cm’dir. Buna göre en ve boy ölçüsüne 40 cm eklenmektedir. Yuvarlak masalar için de aynı durum geçerlidir.

desenli masa örtüsü
desenli masa örtüsü

Masa Örtüleri

   Masa örtüleri, dekoratif işlev görmelerinin yanı sıra masadaki hijyeni de sağlamaktadır. Yapıldıkları maddeye göre pamuklu, keten, sentetik veya bunların karışımından yapılan örtüler elde edilmektedir. Kullanım yerlerine göre değişiklik gösteren örtüler, molton (alt örtü), masa örtüsü ve napperon (kapak örtü) olarak kullanılmaktadır.Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Dekoratif yönden ele alındığında, baskınlık ilk sıradadır. Baskınlık, odanın ambiyansına hakimiyet oranının fazla olmasıdır. Doğru örtü, odanın dokusunu ve desenini vurgular. Desen bakımından çoğunlukla düz ve sade modeller tercih edilmelidir. Mutfağın verdiği karmaşık yapıyı nötrlemesi için tercih edilen bir yöntemdir. Klasik veya formel yemek alanları için ideal desenler, ince ve zarif desenlerdir. Tamamlayıcı bir görüntüsü vardır. Rustik ve doğal tarz için ise, puantiyeli veya kareli desenler uygundur. Bu desenler sıcaklık ve kır evi samimiyeti katmaktadır. Yazın ince ve çiçekli modeller kullanılırken kışın kadife ve kalın kumaşlar tercih edilmektedir. Özel misafirler için ipek kumaşlar kullanılabilir.

minimal desenli masa örtüleri
minimal desenli masa örtüleri

Mutfaklarda Hangi Masa Örtüleri Kullanılabilir?

   Mutfaklarda kullanılan masa örtüleri, genelde mutfağın rengine benzetilmeye çalışılmaktadır. Mutfaklarda kullanılan masa örtüleri, yemek masasına nazaran farklıdır. Yemek masasında kullanılan masa örtüleri, 3 veya 4 parça halinde sunulurken, mutfak masasının örtü tercihi tek parça olmalıdır ve hijyenik kullanım açısından su geçirmeyen kumaşlardan yapılması tercih edilmelidir. Örtünün kolay silinebilir ve leke tutmaz olması önemlidir. Mutfakta çay, kahve, yemek lekeleri fazla olacağı için, nemli bezle kolay silinebilir kumaş kullanılırsa, sık yıkanması ve yıpranması gibi bir sorun ile de karşılaşılmaz. Günümüz masa örtüleri ise, masayı kaplayan büyük modeller yerine, masanın ortasını kaplayan modern örtüler olarak yerini almaktadır.Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close