Çocuk Odası Dekorasyonu

Montessori Çocuk YataklarıMontessori, çocukların bireysel olarak becelerini ve ilgi alanlarını geliştirmek için verilen bir eğitim sistemidir. Her çocuğun öğrenme ve gelişim süreci farklıdır ve Montessori sistemi bu hıza saygı göstererek gelişim sağlamaktadır. Montessori sistemi sadece eğitim araçları olarak sınırlanmaz. Çocukların oyuncakları ve odaları içinde bu sisteme uygun eşyalar kullanılır. Montessori yataklar bunlardan birisidir.

Montessori yataklar ortaya çıktığı günden beri beğenilen ve sevilen dekoratif öğeler olmuştur. Her geçen gün popülerliği artan montessori yatakların çocuklar için olan modellerini makalemizde inceleyeceğiz. Montessori eğitimlerine göre düzenlenmiş olan yataklardır. Bebekler ve çocuklar için kolay kullanım özelliği vardır. Çocuklar bu yataklar ile rahat ve konforlu bir uyku uyuyabilirler. Montessori yatakları diğer yataklardan ayıran özellikler mevcuttur.

Montesssori Çocuk Yataklarının Avantaj Sağlayan Özellikleri

Özenli bir görünümü olan montessori yataklar sadece bu görünümleri için tercih sebebi değillerdir. Tercih edilmesinin sebepleri şöyle anlatılabilir.  • Güvenli bir yatak olması tercih edilme sebepleri arasındadır. Yere yakın ve korunaklı olması montessori yatakların tercih edilmesinde büyük bir etkendir. Yüksek olan yataklar düşme tehlikesini beraberinde getirmektedir. Oysa montessori yataklarda bu tehlike ortadan kalkmaktadır.
  • Çocuklar ve bebekler uyandıklarında yataktan inmek sorun olur. Ancak Montessori yataklarda bu sorun ortadan kalkar. Çocuklar yataklarından yardım almadan kalkabilirler. Yatarken kalkarken ve inerken yalnız olmaları sorun olmaz. Düşme korkusu olmadan inebilen çocukların özgüveni artar.
  • Daha büyük olduğu için çocuklara daha fazla alan imkanı sağlar. Çocuğun yanında yatma durumunuda daha rahat sığma imkanı vardır.
  • Montessori yatak diğer yataklara göre daha güzel görünür. Bu yönüyle çoğu kişinin zevkine hitap eder. Estetik bir görünümü vardır.

Neden Montessori Yatak

Montessori yataklar tasarlanırken bir çok ayrıntı dikkate alınmıştır. En büyük amaç çocukların başka birine ihtiyaç duymadan kullanabilmeleridir. Günlük ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri amaçlanarak çocukların özgüven kazanmaları sağlanır. Çocuklar tek başlarına yatıp kalkabilir ve ailelerine ihtiyaç duymazlar. Bunun dışında yine önemli bir ayrıntı daha vardır. Güvenli olması. Montessori yataklar diğer yataklara oranla daha güvenlidirler. Alçak olması ve koruma alanı bulunması bu yatakları güvenli hale getirir.Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close