Kendin Yap

Hasır İp İle Dekoratif Kase YapımıSon zamanlarda hasır ip ile yapılan dekoratif aksesuarlar oldukça dikkat çekici hale gelmiştir. Sevilen ve beğenilen hasır ip ile yapılan dekorasyonlar, rahatlıkla tercih edebileceğiniz aksesuarlardır. Bu makalede sizlere mutfağınız yada salonunuzda kullanabileceğiniz hasırdan dekoratif kase yapımını anlatacağız. Yeni kasenizi istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Meyve tabağı olarak yada içine yapay çiçekler yerleştirerek dekoratif amaçlı kullanmanız mümkündür.Hasır İp İle Dekoratif Kase Yapımı

Malzemeler :

 • Hasır ip (jüt ip)
 • Tutkal
 • Streç film
 • Makas
 • Kase

Yapım Aşamaları :

 1. İstediğiniz kasenin etrafını streç film ile sarın. Açıklık kalmamasına özen gösterin.
 2. Farklı bir yerde karıştırma kabını alın ve içine tutkalı dökün.
 3. Hasır ipten yaklaşık olarak 110cm uzunluğunda 12 tane ip kesin.
 4. İpleri elinize alıp rulo şeklinde sarın. Bunun için parmaklarınızı kullanabilirsiniz. Hasır ipleri bu şekilde tutkalın içine yerleştirin ve iplerin dolaşmamasına özen göstererek tutkala bulayın. Tutkal yetersiz gelirse biraz daha ekleyebilirsiniz.
 5. Tutkala bulanan ipleri streçlenen kasenin etrafına rastgele sarın.
 6. İlk aşamada 8 tanesini kase belirgin olacak şekilde sarın. Daha sonra kalanları sarmaya devam edin.
 7. İplerin sarılışı bittikten sonra iplerin uçlarının olduğu kısımlara tutkal sürün. Parmağınızı kullanarak bastırarak sürün ki iyice yapışsın ve kuvvetlensin.
 8. Tutkallama işlemi bittikten sonra gölge bir yere alarak kurumaya bırakın.
 9. Bir süre sonra kontrol ederek kuruyup kurumadığına bakın. Eğer daha kuvvetli ve iyi şekilde kurumasını istiyorsanız, 1 gece bekletin. Böyle daha iyi kurur.
 10. İyice kuruduğundan emin olunca kaseden çıkarın.
 11. Makası veya tırnak yardımıyla iplerin etrafında kalan tutkalları temizleyin. Temizleme işlemi biraz zahmetli olacaktır ancak sonucu harika olacağı için sabırla devam edin.

El emeği göz nuru tabağınız bitti. Sadece size özel olan ve içine emeğinizin sindiği dekoratif bir kaseye sahip oldunuz. Kasenizin içine meyve, büyük kuruyemişlerden yada dekoratif çiçeklerden yerleştirebilirsiniz. Oldukça iyi görünen şık bir kaseniz oldu.

Sizin için bulduğumuz hasır kase yapımının aşamaları aşağıda fotoğraf olarak verilmiştir. Alıntı olarak aldığımız yapım aşamaları ve fotoğraflardan faydalanarak harika bir kaseye sahip olabilirsiniz.Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın
Close