Ev Dekorasyonu

Evinizde Doğayı Hissettirecek Fikirler

Evde doğa ile iç içe olmakŞehirleşmenin sonucunda doğadan ve doğanın verdiği huzurdan uzak kaldığımız günlerde doğanın dinginliğini evinize getirebilirsiniz. Doğayı eve getirirken bunu doğa dostu mobilyalarla ve dekorasyon öğeleriyle yapmalısınız. Ne de olsa bizim için çok değerli olan doğayı evlerimizde de yaşatmak için bu dekorasyonu yapıyoruz. Mesela ahşap tercih edecekseniz gerçek ahşap değil ahşap görünümlü ürünleri tercih edebilirsiniz. Doğayı yaşam alanlarınızda hissettirecek diğer önerilerimizi yazının devamında okuyabilirsiniz.

doğal ev dekorasyonu
doğal ev dekorasyonu

Evde Doğayı Hissedebilmek İçin İpuçları

Doğa ve renkler deyince kafanızda ne canlanıyorsa bunu tasarlamanızda hiçbir sakınca yok. Doğa temalı bir dekorasyonda kendi yaratıcılığınızla da üretebileceğiniz pek çok fikir mevcut. Doğayı size hissettirecek bazı ipuçları: • Renkler sizin nasıl hissedeceğinizi belirleyen ve evin enerjisini etkileyen en önemli unsurlardan biridir. Size doğanın sakinliğini sunacak bir renk istiyorsanız maviyi kullanmanız kaçınılmazdır. Gerginliğinizi önleyecek, dikkatinizi toplamanıza yardımcı olacaktır.
 • Doğa temalı bir dekorasyonda yeşilin olmaması mümkün olur mu? Tabii ki olmaz. Yeşili size pozitif enerji sağlayacak bitkilerle sağlayabileceğiniz gibi ağaç ve yosunu hatırlatacak renkleri duvarlarınızda kullanabilirsiniz. Çocuk odalarında da bu tarz dekorasyonlar hoş bir fikir olabilir. Ahşap görünümlü mobilyaları yeşil biblolarla da tamamlayabilirsiniz.
 • Doğanın ferahlığını yansıtacak renk tabii ki beyazdır. Oturma odası veya salonda tercih edeceğiniz beyaz duvarlar doğayı hissettirecek canlı renklerle kolaylıkla uyum sağlayacaktır.
 • Sarı renk dekorasyonda kullanılması zor gibi görünen ve çok tercih edilmeyen bir renk olsa da yaşam alanlarınızdaki ufak tefek sarı dokunuşlar size canlılık ve neşe vermeye yetecektir. Size güneşi anımsatacak sarı renk yorgunluğunuzu atmanıza yardımcı olur.
 • Doğal tasarımların en tamamlayıcı renklerinden olan bej tonlarına kanepelerde, mobilyalarda, halı veya perdelerde yer verebilirsiniz. Doğayı hissettiren dekorasyonunuza aynı zamanda şıklık katmanıza yardımcı olur.
 • Doğayı dekorasyonunuzda hissetmeniz için doğanın içinde yer alan öğelerden yararlanabilirsiniz. Örneğin topladığınız kozalakları boyayıp masa veya sehpalarınızın üstünde kullanabilir, kırılmış dal parçalarından değişik tasarımlar yapabilirsiniz.
bitkiler ile doğal ev dekorasyonu
bitkiler ile doğal ev dekorasyonu

Doğal Tasarımlı Evlerde Trend Bej Tonları

Doğanın saflığını evinize taşıyacak, aynı zamanda canlı renklerle kolay uyum sağlayacak bej rengi tonlarını dekorasyonda kullanabilmeniz için bazı öneriler:

 • Koyu ahşap görünümlü dekorasyonlardan hoşlanıyorsanız bej renginin açık tonları ile kullanmalısınız.
 • Açık renklerde ahşap görünümü seviyorsanız ise bejin sütlü kahve tonundan koyu kahve tonuna kadar ara tonlarını tercihinize göre seçebilirsiniz.
 • Doğayı hissedebilmeniz için yeşilin kaçınılmaz olduğunu belirtmiştik. Yeşilin tüm tonları bej rengi ile şahane bir uyum içerisindedir. Eğer tercih edeceğiniz yeşilin koyu tonu ise yeşile yakın bej tonları ile göze batmayacak sakin geçişler sağlayabilirsiniz. Zümrüt yeşili ile ise bejin kahverengiye yakın tonları güzel bir görünüm oluşturabilir. Modern bir görünüm katmak isteyenler ise sarıya yakın bej tonları ile yeşili bir arada kullanabilirler.
 • Az önce kullanmanız gereken renklerde bahsettiğimiz mavi, yeşil ve sarı tonlarının bej ile birleşimine bir de ufak dokunuşlarla pembe eklersiniz yaşam alanınızda nasıl bir canlılık oluştuğunu görebilirsiniz.
 • Bej renkli koltukların kırlentlerinde kullanabileceğiniz açık pembe ve mavinin turkuaz tonları ortamda canlı ve sıcak bir etki yaratacaktır.


Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın
Close