Ev Dekorasyonu

Çatı Katı Yatak Odaları İçin Dekorasyon Fikirleri

Çatı katındaki yatak odaları nasıl dekore edilir?

   Çatı ile son kat arasında yapılan küçük yapıya çatı katı denir. Genelde erzak veya kullanılmayan eşyalar için kullanılacak bir yer iken, çocuk odası veya yatak odası olarak günümüzde kullanılmaya da başlanmıştır. Çatı katı dekorasyonuna başlamadan önce, ısı yalıtımını kontrol etmek gerekmektedir. Kışın soğuk, yazın sıcak olan çatı katlarında en önemli noktalardan biri de ısı yalıtımının yapılmasıdır. Böyle bir durumda izolasyonun iyi yapılması önemlidir. Kullanışlı ve sevimli duran çatı katları iyi dekore edilmediği zaman kullanışsız bir duruma gelmektedir. Bu yüzden özel üretilen mobilyalar kullanılmalıdır. Çatı katı çok fazla ışık almadığı için karanlık bir havası vardır. Tercih edilen açık renkli mobilyalar odayı aydınlatacaktır.

çatı katında tavanda cam kullanımı
çatı katında tavanda cam kullanımı

Çatı Katı Yatak Odası İmarı

   Odanın ferah ve ışık alabilmesi için tavanları camla kaplanabilir. Oldukça dekoratif ve şık görünen bu dekorasyon uygulaması, odada etkileşimi arttırabilir. Özellikleri itibariyle sıkışık ve dar olan çatı katları, ışığın geldiği yöne doğru dekore edilmelidir. Ev sahiplerinin rahat edebilecek ve kolayca hareketini sağlayabilecek kadar alan bırakılmalıdır. Aydınlık duvar kâğıtları ve bitkiler ortamı ferahlatacaktır. Yağmur yağdığı zaman camlara çarpan damlacıklar, davul etkisi yaratacağı için, çift cam tercih edilmelidir. Çatı katına çıkan merdivenlerin, kaygan olmayan ahşaplardan tercih edilmesi uygundur. Dik ve dar merdivenler, uykudan uyanıldığında ufak bir dikkatsizlik durumunda bir takım problemleri meydana getirebilir. Gömme dolap tercihi, odanın alanını genişletecektir.

beyaz çatı katı yatak odası
beyaz çatı katı yatak odası

Çatı Katı Yatak Odası Dekorasyonu

   Modern, klasik veya rüstik kesitler, bir çatı katına çok yakışan stillerdir. Sinir sistemini sakinleştirmek için, sıcak tonlar yatak odası için çok uygun olacaktır. Şeftali ve pudra tonlarında yatak tercih edilmesi, ruh sağlığını da olumlu yönde etkileyecektir. Çatı katı yatak odası için uygun olan bir stil, minimalizmdir. Basit şekillere, düz çizgilere ve en az derecede kullanılacak eşyaların bulunduğu bir dekorasyondur. Avrupa etnik stilleri tercih edildiğinde ise, bir dağ evi havası yaratıp, doğal görünüm sağlanmasına yardımcı olacaktır. Son olarak romantizm ele alındığında, en çok yatak odaları için tercih edilen bir dekorasyon uygulaması olmuştur. Narin gölgeler, dişli veya dövme yatak, çiçek baskıları, basit renkli tekstiller, odanın havasını değiştirecektir. Perde tercihinde ise, kullanılmaması odanın aydınlığını arttıracaktır fakat kullanılması tercih ediliyorsa, ince, açık renkli tül kullanılması uygun olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Pop Art Dekorasyon Nedir? başlıklı makalemizde pop art, pop art dekorasyon ve pop art tablolar hakkında bilgiler verilmektedir.

Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın
Close