Kendin Yap

Ahşap Plakalar İle Balkon Mobilyası Yapımı

Balkon mobilyası nasıl yapılırBalkon dekorasyonunuzu yaparken en zorlandığınız nokta mobilya seçimi olabilir. Bazen ölçüleri uymayabilir bazen ise fiyatları çok pahalı gelebilir. Tam da bu noktada kendin yap fikirleri devreye girebilir ve balkonunuz için kendi mobilyalarınızı yapabilirsiniz. Son zamanlarda evlerinizde geri dönüşüm için uygun olan malzemelerle ev dekoru için fazlaca şey yapılmaktadır. Palet koltuklar ise bu geri dönüşümde yapılan en güzel mobilyalardan biridir. Bugün yaz bahçeleri için uygun olan bu dekoratif koltukların yapımı için de bu özel paletlerden kullanabilirsiniz. 3 saatten daha kısa süren bir sürede hazırlamanız mümkün.

ahşap plakalar ile balkon dekorosyonu
ahşap plakalar ile balkon dekorosyonu

İstediğiniz Her Modelde Palet Koltuk Yapabilirsiniz

Palet koltuk için tasarım kısmı sadece sizin hayal gücünüze kalmıştır. Tekli koltuktan köşe takımlarına kadar birçok faklı modelde veya alçak, büyük ya da küçük balkona göre arzuladığınız modeli yapabilirsiniz. Paletlerin düzgün şekilleri sadece bir testere ile birçok güzel işler yapma imkanını sunuyor. Köşe takımları yapabilir ve güzel kırlentler, minderler ile süsleyerek oldukça güzel bir balkon dekorasyonu yapabilirsiniz. Ayrıca sadece oturma grubu ya da koltuk değil sehpa, çiçek standı, saksı da yapabilirsiniz.mindersiz tahta palet
mindersiz tahta palet

Hem Dayanıklı Hem Uzun Ömürlü

Plakaların kullanım amacı olarak, taşıma ve depolama için üretildikleri için oldukça ağır yükler altında uzun zaman geçirebilirler. Bundan dolayı dayanıklı üretilirler. Hatta neme ve suya karşı koymaları için fırınlarda ısıl işlemlerden de geçerler. Bu aşamalardan geçen plakalar balkonlarda soğuk havaya, yağmura ve kullanıma karşı oldukça dayanıklı olurlar. Balkonunuzun dekorasyonunu yaparken aklınızda kullandığımız zaman kırılır mı veya çürüme yapar mı gibi soru işaretlerini de girecek bir malzemedir.

Dayanıklı yapıları ile size uzun zaman dayanacak olan bu plaka koltuklar sizin hayal gücünüzle mükemmel balkon dekorasyonları için harika mobilyalara dönüşecektir. Yapacağınız oturma grupları için renk renk ve desen desen minderler ve kırlentler kullanarak her dönem farklı bir balkon havası yaratacaksınız. Mevsimsel olarak yapacağınız değişiklikler de çok güzel balkon dekorasyonlarını sizlere sunabilir.

İlk Aşama: Kesme Birleştirme

Paletleri istediğiniz ölçülerde testere ile kesmelisiniz ve daha sonra kestiğiniz paletleri üst üste koyarak çivi ile çakmalısınız. Üzeri için ise 2 mm’lik suntayı oturma tarafına çakmalısınız. Paletlerden kesmiş olduğunuz arkalığı dik pozisyonlarda yerleştirmelisiniz.

İkinci Aşama Boyama

Önce tiner ve boyayı karıştırarak seyreltme işlemini yapmalısınız. Boyamayı yağlı boya fırçaları ise, sağa sola doğru gerçekleştirmelisiniz. Boyama işlemini tamamladığınız zaman arkalığı koltuğa takmalısınız.

Son Aşama

Minderin ön kısmını bir makinede dikmelisiniz. Hemen ardından bu minderin içine sünger koyabilirsiniz ve tekrar dikme işlemini gerçekleştirdiğinizde mobilyanız kullanıma hazır hale gelecektir.

Bahçe koltuğu olarak hazırlanmış bu plakalar, aynı zamanda sehpa olarak da hazırlanabilir. İki paleti üst üste koyarak hazırladığınız sehpalardan da yapıp bahçe koltuk takımlarınızı kendiniz hazırlayıp kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Jüt İplik İle Dekorasyon Fikirleri başlıklı makalemizde jüt iplik ile dekorasyon, jüt iplik ile dekorasyon fikirleri ve jüt iplik ile dekorasyon örnekleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın
Close