Bahçe DekorasyonuKendin Yap

Verandanız İçin Hamak YapımıHamaklar piknik ve bahçe keyfi yapmak isteyenler için oldukça uygun seçeneklerdir. Sizin de evinizde veranda, bahçe yada büyükçe bir balkon varsa bu alanları harika ve kolay bir hamak yaparak değerlendirebilirsiniz. Bu makalemizde sizlere verandanız için yapabileceğiniz güzel bir hamak yapımını anlatacağız. Hamak yapımında makrome kullanılacağı için oldukça şık olacaktır. Eğer makrome kullanmak istemezseniz, nasıl devam edeceğiniz yine makalemizde anlatılmıştır.

Verandanız İçin Hamak Yapımı 22
Verandanız İçin Hamak Yapımı 22

Verandanız İçin Hamak Yapımı

Malzemeleri : 

 • Ham pamuklu kumaş
 • Dikiş makinesi
 • Kordon
 • Makas
 • Kalem
 • Ölçüm bandı
 • Yüzükler

Yapım Aşamaları :  1. İlk olarak işe kumaşınızı ölçerek başlayın. İstediğiniz ölçüyü işaretleyin. Standart hamak boyutunda olmasını isterseniz kullanmanız gereken ölçü şu şekilde olmalıdır : 2 m * 1,15 m olacak şekilde kesmeniz yeterlidir.  Bu ölçünün üstüne çıkabilirsiniz ancak altına düşmemeye özen gösterin.
 2. Ölçerek işaretlediğiniz yerden kumaşınızı kesin.
 3. Kumaşınızın kenarlarını güzelce dikin. Bunun için 1 cm ayarlayın ve katlayın. Bu ölçünün olduğu kısımdan dikiş makinesi yardımıyla dikin.
 4. Uç kısımları ip geçirebilmek için geniş bir kenar yapın. Bu alana ipleri geçireceğiniz için sağlam ve geniş olmalıdır. 10cm’lik bir alan yeterli olacaktır.
 5. Hamağın iplerini örebilmek için yüksek bir yere yüzük asın.
 6. Yüzüğe 4 tane ipi makrome tekniğinde geçirin. Toplamda 8 ip olacak şekilde ayarlayın.
 7. 7 ve 19 adımları arasında isteğe bağlı olarak yapmaya devam edin, burada makrome yapılacaktır. Siz düz ip kullanabilirsiniz. Eğer düz ip kullanacaksanız 20. adıma geçin. Makromeye devam edecekseniz 4 adet 5 metrelik ve 4 adet 2.50 metrelik ip hazırlayın.
 8. 4 kabloyu alın ve halkaya takın. 2 adet 5 metrelik ve 2 adet 2.50 metrelik kordon alın. İlk ipi ikiye katlayın ve parmaklarınızla yüzüğün önünde tutun. Kordonun uçlarını halkanın arkasından ve ardından kordonun halkasının içinden geçirin.
 9. 8. adımdaki döngüyü diğer 3 kabloyla tekrarlayın. Toplamda, ilk halkaya bağlı 4 kablo olacaktır. 5 metrelik en büyük kordonlar her iki uçta birer tane, 2.50 metrelik 2 küçük kordon ise ortada olmalıdır.
 10. Her iki uçtan 2 kablo alarak başlayın. 8. ve 9. adımlarla makrome çalışması için toplam 8 adet ipimiz olacak.
 11. Sağdaki 2 kabloyu ortadaki 4 kablonun üzerinden ve soldaki 2 kablonun altından geçirin.
 12. 11. adımdaki düğümü çözmeden, soldaki 2 ipi ortadaki 4 ipin altından ve sağdaki 2 ipin üzerinden geçirin.
 13. Sıkmak için kabloları her iki uçtan çekin. Bu, halkanın tabanında bir düğüm oluşturacaktır.
 14. Yanları ters çevirerek işlemi tekrarlayın, Soldaki 2 ipi ortadaki 4 ipin üzerinden ve sağdaki 2 ipin altından geçirin.
 15. 14. adımdaki düğümü çözmeden, sağdaki 2 ipi ortadaki 4 ipin altından ve soldaki 2 ipin üzerinden geçirin.
 16. Sıkmak için kabloları her iki uçtan çekin.
 17. 40 knot yapana kadar işlemi tekrarlayın. Makrome işlemi için 40 knot sayısı önemlidir. Hamağınızı daha güzel gösterecek olan bir makrome için 40 knot yapmadığınızda görsel açıdan hayal ettiğiniz bir hamağa sahip olamazsınız. Bu nedenle makrome işleminde 40 knot yapmalı ve muhteşem görünen bir hamağa sahip olmalısınız.
 18. Diğer yüzüğü alın, üstüne yerleştirin ve kalan 4 kabloyu bağlayın. 8. ve 9. adımlarda olduğu gibi aynı işlemi uygulayın.
 19. Tüm makrome işlemini tekrarlayın. Bu halka için de 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ve 17. adımları tekrarlayın. Böylece makrame iki halkada da aynı olacaktır.
 20. İlk halkayı alın ve kordonları ikiye bölün. Kordonların yarısını hamak ucunun kenarından geçirin. Bunu, hamağın diğer tarafındaki diğer halka ile de yapın. Bu işlemler sonrasında kordonların birleştirilmesi gerecektir. Bu nedenle kordon birleştirme işlemini dikkatli bir şekilde yapmanız çok önemlidir.
 21. Kordonların uçlarını birleştirerek çok güçlü bir düğüm atın. Kordonların uçlarını birleştirin ve çok güçlü bir düğüm atın. Bunu hamağın her iki tarafında yapın. Atacağınız düğümün güçlü olması, sonraki süreçlerde açılmaması ve hamak üzerinden düşme riskini kaldırması açısından çok önemlidir. Bu nedenle atacağınızı düğüm hakkında bilgi sahibi olmak için birkaç gemici düğümünü araştırabilir veya hamak düğümü olarak bilinen düğüm çeşidini atmak için güç kullanabilirsiniz.
 22. Düğümü etek ucunun içine gizlemek için kumaşı çekin. Düğümü bağladıktan sonra, düğümü etek içine gizlemek için kumaşı çekin. Bunu hamağın her iki tarafında yapın. Hamağın iki tarafında yer alan ve kordonların birleştirilmesini sağlayan düğümleri gizlemek adına kumaşı çekmelisiniz. Gerekirse kumaş ölçüsü alırken bu alanları gizlemek adına ölçünüzü uzatabilirsiniz. Kumaş ile yapacağınız kamufle işlemi hamağınızın daha estetik bir görünüme sahip olmasını sağlayacaktır.
 23. Artık hamağınız hazır. Artık hamağınızı istediğiniz yere asabilirsiniz.

Fotoğraf galerimize bakarak adım adım nasıl yapılacağını görebilirsiniz. Fotoğraflar anlatım aşamalarındaki gibi numaralandırılmıştır.

 Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close