Salon Dekorasyonu

Turkuaz Rengi Salon Dekorasyonları 2020

Oturma odanızda ferah ve sakin bir atmosfer yaratmak için turkuaz mavi dekorasyon fikirlerinden ilham alın!Turkuaz Rengi Salon Dekorasyonları 2020

Dekorasyonda sakinleştirici etkisiyle bilinen renklerin başında geliyor turkuaz. Bu özel renk tonunun diğer bir adı ise Türk mavisi. Turkuaz rengi 6 farklı alt tona sahip bir renktir, maviye ve yeşile çalan tonlara sahiptir.

Çoğu zaman turkuaz mavisi yada turkuaz yeşili olarak adını duyarız. Bugün yazımızda size ilham vereceğini düşündüğümüz sakin ve ferah turkuaz rengi salon dekorasyonları ve turkuaz ile uyumlu renkler hakkında detayları paylaşmak istiyoruz.

Turkuaz rengi – Türk mavisi

Turkuaz, diğer adıyla Türk mavisi adını ülkemizde bulunan turkuaz mineralinden alıyor. Bu anlamda aslında turkuaz rengi Türklerle anılan bir renk tonudur. Renk olarak anılması ise 1573’lere kadar uzanıyor. Kısacası dünyanın bir çok yerinde turkuaz TÜRK rengi olarak bilinen, ev dekorasyonunda kullanımı açısından baktığımızda modası hiç geçmeyen özel bir renk tonudur.

Doğal renkler kategorisine giren turkuaz mavi ile yeşil karışımından meydana geliyor. Farklı alt tonları olduğundan bahsetmiştik, özellikle gök mavisi olarak adlandırılan ton ve yeşile çalan inci turkuaz tonu , sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisiyle dekorasyondaki popüler renkler arasında yer alırlar.

Turkuaz Rengi Salon Dekorasyonları

Soğuk renkler grubunda yer alan turkuaz rengi sakinleştirici etkisi ile bilinen bir renk tonu. Bu anlamda turkuaz rengi salon dekorasyonu ve yatak odası dekorasyonu için oldukça ideal bir renktir. Geçmiş tarihe bakacak olursak Osmanlıda dünyaca bilinen eşsiz çini örneklerinde turkuaz renginin bolca kullanıldığını görebiliriz.

Bu rengi salonunuzda kullanmak için bir çok sebebiniz var, sakin ve huzurlu bir atmosferin yanı sıra her mevsim tazeliğini koruyan bir ev dekorasyonu için en uygun renklerden bir tanesi. Üstelik turkuaz rengi gerek dekorasyon, gerekse giyim dünyasında modası hiç bir zaman geçmeyen renkler arasında yer alıyor.

Evinizde sahil havasını ve sıcaklığını getirin

Turkuaz rengi salon dekorasyon örneklerinde dinlendirici ve ferah sahil havasını hemen hissedebilirsiniz. Kombine etmesi kolay bir renk tir, bir çok farklı renk tonu ile uyum sağlayabilir. Ancak bizce turkuaz rengine en çok yakışan beyaz tonlarıdır.Turkuaz rengi aynı zamanda suyu çağrıştırdığından banyo ve mutfak dekorasyonları için çok ideal bir renktir. Sakinleştirici etkisinden dolayı bebek odaları içinde uzmanların önerdiği renkler arasında gelir.

Turkuaz salon dekorasyonu için öneriler

Salonda rahat ve sıcak bir tarz yaratmak için turkuaz rengini belli bölümleri öne çıkarmak için kullanabilirsiniz. Mesela pencereleri. Turkuaz rengi perdeler salondaki atmosferi en çabuk şekilde değiştirecek tekstil ürünleridir. Beyaz tüller ile turkuaz perdeler salonunuzda mükemmel bir Akdeniz etkisi yaratacaktır.

Tekstil ürünlerinden bahsetmişken, koltuk dekorasyonu için dekoratif turkuaz yastıklar ve koltuk şalları salonda en az turkuaz perdeler kadar etkili olacaktır. Turkuazın çeşitli tonlarında küçük aksesuarlar orta sehpa, yemek masası ve duvar bölümlerinde kullanıldığında yine istenilen ferahlığı salona yansıtacak güce sahiptir.

Turkuaz rengi duvarlar sakin bir dekorasyon için tercih edebilir, ancak mutlaka beyaz ile dengelenmesi gerekir. Turkuaz rengi duvar boyası kullanılacak ise, mümkünse zemin, tavan ve tekstil ürünlerinde beyaz tonlar tercih edilerek denge sağlanmalıdır.

Canlı renklerle desteklendiğinde turkuaz bir salon, dinlendirici etkisinin yanında canlı bir atmosfer görünümü ortaya çıkabilir. Örneğin turuncu, kırmızı yada yeşil gibi renkler enerjik bir salon dekorasyonu için turkuaz rengi ile uyumlu renkler arasında gelir.

Turkuaz ile uyumlu renkler neler?

Turkuaz renginin bir çok renk ile uyumlu olduğunu söylemiştik, bu renklerin başında beyaz ve tonları geliyor. Turkuaz ile beyaz sakin bir atmosfer yaratır, aynı zamanda dinlendiricidir. Ancak araya canlı renkler ekleyerek salonu daha cazibeli hale getirebilirsiniz.

Limon sarısı, yeşil, turuncu, hatta kırmızı turkuaz ile dinamik, modern bir salon dekorasyonu için kullanılabilir. Eğer salonunuzda ahşap dokular hakimse şanslısınız, çünkü turkuaz kahverengi tonları ile harika bir uyuma sahiptir.Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close