Ev Dekorasyonu

Oturma Odası Nasıl Dekore Edilir?

Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl OlmalıOturma odası dekorasyonu birçok detaylı barındıran dekorasyonlardan biridir. dekorasyon yapılırken en sağlıklı ve oturumu rahat yaşam alanlarına sahip olmak için dekore edilen oturma odalarının bazı ortak noktaları bulunmaktadır. Peki oturma odası nasıl dekore edilir? Oturma odası dekorasyonu yapılırken dikkat edilmesi gereken önemli unsurlar nelerdir? Bu ve bunun gibi birçok sorunun cevabı yazımızda.

Oturma Odası Dekorasyon İpuçları

Oturma odası dekorasyonu sırasında her adımın bir sırası ve anlamı vardır. Dekor işlemi gelişigüzel yapılan ve yakıştırılan mobilya ve tasarımlardan da ibaret değildir. Bir dekorasyonun ilk adım bir odak noktası olmalıdır. Odak noktasına sahip olmayan dekorasyonlar dağınık ve yorucu bir görüntüye sahip olabilmektedir.

Dekorasyonunuz için bir tema belirleyin. Daha sonrasında mobilyaların ana temanız ile uyumlu olarak seçildiğinden emin olmalısınız. Mobilya seçimi dekorasyonun teması ile uyumlu olmalıdır. Dekorasyon içerisinde temaya aykırı küçük bir mobilya dahi olsa bu dekorasyonun tamamını etkiler. Bir sonraki aşama ise renk seçimidir. Her bir dekorasyon adımı dikkatli bir şekilde uygulanmalıdır.

Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı
Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı
  • Odak Noktası Belirleyin

Odak noktası seçimi yaşam alanlarını çok daha şık göstermektedir. Görsel olarak göze çarpan bir odak noktası dekorasyonunuzu tamamlamanız için gereklidir. Odak noktasınız büyük bir oturma grubu olabilir veya dikkat çekici bir avize de olabilir. Bunun yanında birçok odak noktası oluşturabilirsiniz. Ancak odak noktası olacak unsurun mutlaka oda içerisinde dikkat çeken ve gözleri kendisine çeken bir ürün olmasına dikkat edin. Belirli bir merkezi olan oturma odaları çok daha kullanışlıdır.  • Renk Seçimi

Doğru renkleri seçmek oturma odalarının dekorasyonları için her zaman hayati önem taşır. Dekorasyon sırasında tema ve dekorlar ile en uyumlu olan renkler tercih edilmelidir. Evimizde geçirdiğimiz vaktin büyük bir kısmını (uyuduğumuz zamanları saymazsak) oturma odasında geçiririz. Televizyon izler ve birlikte vakit geçiririz. En çok vakit geçirdiğimiz yerlerin ise özellikle ferah olması gerekir. Yanlış renk seçimi boğucu ve rahatsız bir oturma odası dizayn etmenize neden olabilir.

  • Oturma Grubu Seçimi

Her ne kadar oturma grubu da dekorasyonun bir parçası olsa da büyük bir kısmını kapladığı inkar edilemez. Oturma grubu seçerken dekorasyona uyumlu bir seçim yaptığınızdan emin olmalısınız. Doğru oturma grubu seçimi oturma odalarınızı çok daha yaşanabilir hale getirecektir. Odanızın büyüklüğüne uygun oturma grubu tercih edin. Sıkışık ve hareket kabiliyetinizi kısıtlayan tasarımlardan uzak durun.

Oturma Odası Dekorasyonu
Oturma Odası Dekorasyonu
  • Tarzınızı Belirleyin

Kafanızda dekorasyonunuz için bir tarz belirleyin. Seçmiş olduğunuz tarza uygun bir tema ve tasarımlar oluşturmaya özen gösterin. Kendi tarzınızın olması her anlamda oturma odalarınızda vakit geçirmeyi daha çok sevmenizi sağlayacaktır. Oturma odalarında temanıza uygun tamamlayıcı unsurlar kullanın. Tamamlayıcı unsurları seçerken gereksiz kalabalık oluşturmamaya özen gösterin. Oturma odanızın fazla kalabalık olması oturumu olumsuz etkileyebilir.Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close