Ev Dekorasyonu

Kon Mari Yöntemi Nedir?

Kon Mari yöntemini ev dekorasyonunda benimseme   Marie Kondo’nun insanların yaşam tarzını değiştiren düzenleme sanatı ile ilgili kitabı dizileri günümüzde fazlasıyla ilgi görmektedir. Fazla eşyalardan kurtulmaya odaklanan “KonMari Metodu” olarak andığımız bu yöntem, iş yerlerinde ve evlerde köklü değişimlere katkı sağlamaktadır. Kültürel fenomen haline gelen KonMari metodu, eşya düzenleme sanatçısının ortaya çıkardığı, eşyaları kategorize etme ve düzenleme sanatıdır. Bu metodun amacı, neşe dolu eşyaların olduğu bir ev veya iş yerine sahip olmaktır. Kondo, bu metot ile birlikte toplama sanatının kurallarını şöyle açıklıyor:

  1. Toplamaya kendini adamalısın,
  2. İdeal yaşam tarzını hayal etmelisin,
  3. İlk önce eşyalarını atmayı bitirmelisin,
  4. Odaya göre değil, kategoriye göre düzenlemelisin,
  5. Doğru sırayı takip etmelisin,
  6. Kendine neşe verip vermediğini sorgulamalısın.
kon mari yöntemi ile mutfak düzenlenmesi
kon mari yöntemi ile mutfak düzenlenmesi

Eşyaları Kategorilerine Göre Toplamak

   Birçok oda düzenleme yöntemi, bir odayı bitirdikten sonra başka bir odayı toplamayı önermektedir. KonMari metodunda bu durum biraz farklıdır. Eşyaların kategorilerine göre toplanması gerektiğini savunduğu Mari; önce kıyafetler, sonra komonolar, sonra kitaplar ve en son manevi eşyalar toplanmalı diyor. Önce kıyafetlerinizi toplayacaksanız, bütün kıyafetlerinizi gardırobunuzdan ve raflarınızdan indirmeniz gerekmektedir. Kıyafetleri tek tek elinize alarak, size neşe vermiyorsa, o kıyafete size vermiş olduğu hizmetlerinden dolayı teşekkür edip veda etmelisiniz.Kon Mari Yöntemi İle Katlamak

   Bu metoda göre kıyafetlerinizi alışılageldik katlama yöntemlerinizden farklı bir şekilde katlamanız gerekmektedir. Kondo, giysiler tertemiz olsa da, istiflenmiş bir biçimde katlanmasının kıyafetlere ulaşılmasının zorlaştığını söylüyor. KonMari yöntemi ile kıyafetlerinizi daha rahat görebilmeniz adına asmanız gerektiğini öneriyor.

kon mari yöntemi ile eşyaları katlama
kon mari yöntemi ile eşyaları katlama

Eşyalar Atmaya Odaklanmalı

   Kondo’nun “Derle Topla” adında bir kitabı olsa da bu metot, evinizdeki binlerce eşyayı derleyip toplamak değil de, eşyalarınıza atmaya yöneliktir. Bu teoriye göre, ne kadar çok eşyadan kurtulursanız, evinizi toplamanız o kadar kolaylaşıyor.

Görsellik Ve Yeni Yolculuğa Başlangıç

   Kondo, insanlardan yaşamak istedikleri hayatı düşünmelerini ve neden böyle bir hayatı tercih ettiklerini değerlendirmelerini istemektedir. Dağınıklıktan arınmış bir hayatın insanlar için neler ifade ettiğini sorgulamaktadır. Belki düzenli bir ev, arkadaşlarınız ile daha çok parti yapabilmenizi, bebeğiniz için daha çok alanlar açabilmenizi, arkadaşlarınız ile sohbet edebileceğiniz daha geniş bir alan olmasını sağlamanıza yardımcı olacaktır. Kondo, gereksiz eşyalardan arınmış bir evin, kişilerin daha iyi bir tene ve cilde sahip olmasına, kilo vermelerine bile sebebiyet verebildiğini açıklamaktadır. Ayrıca artık evinizde bulundurmak istemediğiniz her eşya için bir teşekkür töreni düzenlemeniz, yeni bir yolculuğa atılmanız için oldukça önemlidir.

 Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close