Çiftlik Evi - Farmhouse

Geleneksel Bir Çiftlik Evini Modern Hale Getirmenin 5 YoluGeleneksel çiftlik evi, her yerindeki ters duvarlar, geri kazanılmış ahşap ve sevilen önlük lavabosu ile görmeyi sevdiğimiz tüm özelliklerle tanınır. Bazılarınız için klasik tarzın belirli unsurlarını modern evinize taşımak isteyebilirsiniz. Şans eseri, çiftlik evinin iç tarzı yıllar geçtikçe yükselişe geçti; bazıları bunun Fixer Upper’un arkasındaki yıldızlar Chip ve Joanna Gaines sayesinde olduğunu söyleyebilir ve biz de aynı fikirdeyiz.

Çift, dünyaya tarihin bir parçasını nasıl alıp eski ve yeniyi aktaran bir evi nasıl yenileyeceğini ve aynı zamanda inkar edilemez derecede şık ve gösterişli görüneceğini gösterdi. Çiftlik evi iç mekanlarının yükselişi, stilin birden fazla trende dönüşmesi anlamına geldi; bu da, iki stilin ikisi de baskın olmadan veya kaybolmadan bir araya getirilmesini çok daha kolay hale getirdi.

Geleneksel Modern Çiftlik Evi ile Buluşuyor

Peki, geleneksel ve moderni, çelişkili görünmeden nasıl bir araya getirebilirsiniz? Bunu nasıl yapacağımıza ve nasıl iyi yapacağımıza dair çarpıcı bir örnek bulduk. İç mimar Lisa Staton, bu Bellevue evini baştan aşağı yeniledi ve bir başyapıt gibi bir şeyi bir araya getirdi.

Staton, klasik bir çiftlik evinde bulacağınız tamamen beyaz tuvali, açık ahşabı, mutfaktaki açık rafları ve karışık mobilyaları benimsedi. Ancak geleneksel olarak klasik bir eve modern dokunuş katan şey, daha hafif, daha pürüzsüz ahşap ve çağdaş mobilyaların seçimidir.

Geleneksel Modern Çiftlik Evi ile Buluşuyor
Geleneksel Modern Çiftlik Evi ile Buluşuyor

Hafif Ahşap Elemanlar Kullanın

Orijinal olarak İskandinav tasarımcı Kaare Klint tarafından tasarlanan, çok sevilen Safari esintili sandalyeyi gördüğümüzde, bu evin geleneksel çiftlik evi görünümünde biraz farklı bir şeyler yapmayı amaçladığını görebiliyorduk. Beyaz suni kürk kaplamayla odanın dinamiği anında değişiyor. Ek olarak, ahşap seçimi de önemlidir; geleneksel olarak, geleneksel bir çiftlik evinde rustik olarak geri kazanılmış ahşabı bulacaksınız, oysa burada modern tarzı mükemmel bir şekilde tamamlayan çok daha az pürüzlü kenarlar ve daha yumuşak kıvrımlar vardır.

Hafif Ahşap Elemanlar Kullanın
Hafif Ahşap Elemanlar Kullanın

Koyu Tonları Deneyin

İlham almak için çiftlik evi mutfaklarına bakmak kadar keyifli pek çok şey yoktur. Gelenekselden sahile kadar, stili aradığınız şeye uyacak şekilde kişiselleştirmenin birçok yolu vardır. Modern bir yaklaşım, beyaz duvarlara kontrast oluşturacak farklı renk ve paylaşımları bir araya getirebilir. Açık raflara ve mutfak adasına bağlı kalan bu mutfak, siyah dolap ünitelerini mermer tezgah ve klasik bir Paris halısıyla birleştiriyor.

burası bir çiftlik evinin mutfağı ve bar tabureleri, ahşap rafları ve mermer mutfak barı olan oturma odasıdır
burası bir çiftlik evinin mutfağı ve bar tabureleri, ahşap rafları ve mermer mutfak barı olan oturma odasıdır

Karakterli İnce Estetik

Çiftlik evinin kahvaltı köşesi aşina olacağınız bir köşe olacak; Köşeli oturma alanı, rahat minderler ve masanın üzerinde asılı bir fener asılı. Çiftlik evi köşeleri rahatlık çığlıkları atıyor ve doyurucu bir kahvaltının ardından işe giderken kalkmak istemek inanılmaz derecede zor görünüyor. Yukarıdakilerin tümü olmadan bu yine de başarılabilir mi? Kesinlikle. Eski (geri kazanılmış ahşap bank) ve yeniyi (endüstriyel hafif asılı ve koyu, pürüzsüz ahşap masa) mükemmel bir şekilde dengeleyen bu güzel ve sade kahvaltı köşesine gözlerinizi atın.Karakterli İnce Estetik
Karakterli İnce Estetik

Mobilyaları Yumuşatın

Büyük eski çiftlik evi yemek masası; Ailenizi ve arkadaşlarınızı ağırlayacak kadar büyük, gece geç saatlerde yapılan toplantıların merkezi haline gelecek kadar sade. Ev sahibi sandalyeler yemek sandalyeleriyle kontrast oluşturuyor ve geleneksel olarak ahırda bırakılan geri kazanılmış ahşaptan el yapımı olan rustik çiftlik evi tarzı bir masaya doğru itiliyor. Belki de estetik olarak daha yumuşak ve içinizdeki modernistle daha uyumlu bir şey tercih etmek istiyorsunuz, başka yere bakmayın. Bu yemek odası, genellikle çiftlik evinden ilham alan bir evde bulacağınız sade hissi korudu ve koyu renkli döşemeli sandalyelerle daha hafif bir yemek masası tercih etti. Geleneksel ile modern arasındaki dengeyi bir kez daha mükemmelleştiriyoruz.

Mobilyaları Yumuşatın
Mobilyaları Yumuşatın

Çağdaş Dekoru Tercih Edin

Sonunda zeytin yeşilini evinize getirmenin zamanı geldi. Ezelden beri arzuladığınız ama nasıl ve nerede kullanacağınızdan asla emin olamadığınız bir renk. Diğer renklerin karışımıyla çalışacak kadar karanlık ve özellikle beyaz duvarlarla kontrast oluşturduğunda aşırı güçlü hissetmeyecek kadar açık. Bu evde Chesterfield kanepe, farklı dokular, rustik ahşap ve mermerle birleşerek, altta yatan modern ve çağdaş yaklaşıma ışık tutuyor.

Çağdaş Dekoru Tercih Edin
Çağdaş Dekoru Tercih Edin


Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın
Close