AksesuarEv DekorasyonuEv Tekstili

Eviniz İçin Zengin Şal DesenleriŞal desenleri, onlarca yıldır popüler bir iç tasarım motifi olmuştur. Şal deseni ev dekorasyonunda kullanılmadan önce, birkaç yüzyıl önce Orta ve Güneydoğu Asya’dan Batı Avrupa’ya girişiyle başlayarak moda dünyasında çok sevilen bir motifti. Ancak artık her alanda kullanılmaya başladı. İran yada Hindistan’dan geldiğine inanılan bu güzel motif böbrek şeklini andırır. Gözyaşı damlasına da benzeyen bu desenin ismi 19. yüzyılda popüler olan İskoçya şallarından gelmektedir. Üretilen kasabanın Paisley olan ismi şallara verilmiştir ve desen şal deseni olarak geçmeye başlamıştır.

Yaygın olarak bilinen hikayeye göre ise, Safevi Hanedanlığı (1501-1736) sırasında, kraliyet taçlarını, mahkeme kıyafetlerini ve genel nüfus tarafından yaygın olarak kullanılan tekstilleri süslemek için kullanılan popüler bir motif olduğu söylenir. Bu harika desen zaman içinde tekstil ürünlerinden çıkarak tablo, takı, perde, masa örtüsü, yorgan ve çömleklere uygulanmaya başlandı. Eve dair bütün dekorasyon öğelerinde kullanılabilmektedir.

Şal Deseni Ev Dekorasyonunda Nasıl Kullanılabilir?

Şal desenlerini evinize dahil etmenin birçok farklı yolu vardır. Bu egzotik motifi az kullanmak istiyorsanız yastıkları veya koltuk şalları düşünebilirsiniz. Ya da yemek takımları ve yatak takımları üzerinde büyük, şişirilmiş paisley versiyonlarını da kullanabilirsiniz. Mobilyacılar, döşemeli parçalarda şal deseninin klasik versiyonlarını kullanmaya devam ediyor. Daha nötr bir oda ile eşleştirildiğinde, bu güzel desen muhteşem bir ortam yaratabiliyor. Şal desenini her zaman sade renklerle yada geometrik desenlerle kombinlemeniz gerekir. Çiçek desenlerini kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Pek uyumlu olmaz. En iyisi, ana temanız olarak şal desenine sadık kalın ve odanızın geri kalanını sessiz çizgilerle tasarlayın. Dokular ile oynamanızda güzel bir etki sağlayabilir.

Şal Desenli Yastıklar

Şal desenli bir çift kırlent, odanıza çok fazla eğlence ve derinlik katabilir.

Yastıklarda Şal Deseni Kullanımı
Yastıklarda Şal Deseni Kullanımı

Şal Desenli Yemek Takımları

Bu dikkat çekici, çağdaş yemek takımlarını sofra düzeninize dahil edin. Bu setlerden herhangi biri, arka plan olarak düz beyaz bir masa örtüsü ile muhteşem görünecektir.Şal Desenli Yemek TakımlarıŞal Desenli Yemek Takımları

Şal Desenli Yatak Takımları

Paisley yatak takımları ile yatak odanıza biraz zenginlik katın. Odanızın diğer eşyalarını daha sade tutarak yatak takımını ön plana çıkarın. Beyaz ve lacivertin harika uyumunu yansıtan bu modelde şal deseni çarpıcı ve aydınlık bir görünüm kazandırmış.

Şal Desenli Yatak Takımları
Şal Desenli Yatak Takımları

Şal Desenli Mobilyalar

Bu desenli döşemeli mobilyaları basit aksesuarlar ve yumuşak bir renk düzeniyle eşleştirin. Böylece yıldız parçanız daha çarpıcı hale gelir.

Şal Desenli Mobilyalar
Şal Desenli Mobilyalar

Şal Deseni Duvar Kağıtları

İstediğiniz renklerde kullanabileceğiniz duvar kağıtlarınız ile odanız daha çarpıcı hale gelir. Tonsürton eşyalar ile destekleyebilirsiniz. İsterseniz patlayacak tonlar ile kombinlemeniz de harika sonuçlar elde etmenizi sağlayabilir.

Şal Deseni Duvar Kağıtları
Şal Deseni Duvar Kağıtları

Fotoğraf galerimizde birbirinden çarpıcı şal deseni uygulaması mevcuttur. Göz atarak ilham alabilirsiniz.Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close