Genç Odası Dekorasyonu

Evin Gençlerini Mutlu Edecek Dekorasyon ÖnerileriÇocuğunuzun odası zaman geçirdiği ve ona özel olan bir alandır. Bu alanda kendini hayata hazırlar. Ders yaparken, kitap okurken, hobilerini gerçekleştirirken kısaca her anını orada geçirir. Bu yüzden odasının onun rahat edebileceği şekilde olması önemlidir. Ayrıca karakterini yansıtabildiği bir odada kendisini çok daha iyi hisseder. Odanın rengi, kullanılan eşyaların ihtiyaca cevap verebilecek nitelikte olması, ona özel köşelerin olması önemli detaylardır. Sizinde çocukluğu üzerinden atmış genç bir evladınız var ise bu öneriler işinize yarayabilir.

blank

Genç Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı?

Yatak Seçimi

Odanın en önemli parçası yataktır. Genç çocuğunuzun rahat edebileceği konforlu bir yatak seçmelisiniz. Yumuşak, kaliteli bir yatak çocuğunuzun daha iyi dinlenmesine ve iskelet sisteminin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Dolap Seçimi

Dolap çocuğunuzun kıyafet, varsa oyuncak, kitap gibi özel eşyalarının rahatça sığabileceği ve düzeni sağlayabilecek yapıda olmalıdır. Seçtiğiniz dolabın sağlıklı bir malzemeden yapılmış olmasına özen göstermelisiniz. Odanızın büyüklüğü de dolap seçiminize yansımalıdır. Küçük bir odaya gereğinden büyük bir dolap almak odanın alanını daraltır ve kullanışsız bir ortam oluşur.

İlgi Alanlarını Dikkate Alın

Eğer genç çocuğunuzun bir ilgi alanı var ise odasını bu yönde dekore etmek, buna uygun mobilyalar almak mantıklı olacaktır. Uzay, doğa, denizaltı, korsanlar, kızılderililer, prensesler gibi bir çok tema olabilir. Hayal dünyalarını yansıtacak bir oda onları çok mutlu edecektir. Odalarını benimsemeleri ve sahiplenmelerini sağlayarak onlara sorumluluk duygusunu kazandırabilirsiniz. Bu odayı severek düzenli tutmaya çalışacaklarına emin olabilirsiniz.
blankİhtiyaçlarını Göz Ardı Etmeyin

Çocuğunuzun odasında neye ihtiyacı olduğunu iyi gözlemleyin. Kitap okumayı seven bir gence kitap okuma köşesi yapmak iyi fikir olacaktır. Yada el sanatlarını seven bir genç için hobi köşesi yapmak, hobi malzemelerini organize edebileceği alanlar düzenlemek onun için paha biçilemez olabilir. Ders çalışmayı seven bir genç için rahat bir çalışma masası ve sandalye vazgeçilmez olabilirken, müzik dinlemeyi seven bir genç için ses sistemi olan bir müzik köşesi harika olabilir.

Çalışma Alanı Olmalı

Çalışma masası seçiminde bulunurken masa ve sandalyenin kullanışlı olmasına özen göstermelisiniz. Rahat bir çalışma masası ile ders çalışmak daha keyifli hale gelebilir. Masası için güzel bir lamba ve süslü kalemlikler ile harika bir dekorasyon olacaktır. Ders çalışırken arada dinlenebilmesi, rahat olması ve güzel zaman geçirmesi adına koltuk ya da puflara yer verebilirsiniz.

Gençlerinizin Sevdiği Renkleri Dikkate Alın

Renk genç odasının karakterini belirleyen önemli bir faktördür. Genç çocuğunuzun hayal dünyası, kişiliği odasına bu şekilde yansır. Sevmediği tonlarda dekore edilmiş bir yerde kendisini ifade edemeyeceği gibi, o mekanı sahiplemez ve mutlu olamaz. Evin diğer mekanlarından hiç bir farkı olmayan sadece uyumak için kullandığı bir oda olarak kalır. Dünya genelinde kız denilince pembe, erkek denilince mavi seçeneklerden öteye pek gidilmezdi. Ancak yeni dekorasyon stillerinde genç odaların her renk tonunda olabiliyor. Neden iki renk ile sınırlı kalalım ki. Bizim için bir sürü renk seçeneği varken o birbirinden harika tonları görmezden gelmek haksızlık olurdu. Canlı ve ilgi çekici renkler tonsürton olarak yada rengarenk olacak şekilde genç odalarında kullanılabilir.

blank

Rengarenk duvarlar, uyumlu mobilya renkleri yada dekorlar size yardımcı olabilir. Sadece iki rengin hakim olduğu bir stil seçebileceğiniz gibi, birkaç renkten oluşan kombinler yapabilirsiniz.

Seçiminiz her en olursa olsun genç arkadaşımızın fikirleri, sevdiği renkler, ilgi alanları ve ihtiyaçlarını gözardı etmeden yapmanızı öneririz.Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın
Close