AydınlatmaEv DekorasyonuFaydalı Bilgiler

Evde Aydınlatma Nasıl Olmalı

Ev aydınlatma teknikleri ve önerileriEVDE AYDINLATMA NASIL OLMALI

Ev dekorasyonunda aydınlatmanın yeri ayrıdır çünkü ortamda kullanılan eşyaların daha güzel görünmesine yardımcı olan unsurlardan biridir. Günlük hayatta en sık kullanılan alanlardan biri olan oturma odasından konukların güzel vakit geçirmesi için ağırlandığı salonlara dek pek çok alan için farklı aydınlatma önerileri bulunmaktadır. Son yıllarda gelişen dekorasyon alanı da aydınlatma konusunda müşterilerine sunduğu seçenekleri artırmış durumdadır.

Yalnızca salon ve oturma odası değil evin diğer bölümlerinde de aydınlatmanın doğru şekilde yapılması gerekmektedir. Örneğin mutfakta yemek yaparken ya da kahve pişirirken iyi bir ışığın bulunmaması gözleri yorar ve rahatsız hissettirir. Aynı şekilde banyoda da ışıklandırmanın güzel yapılması evde yaşayan bireylerin rahatlıkla kullanmalarına yardımcı olur.

Aydınlatmanın sunduğu faydalar arasında dekorasyonda kullanılan eşyaların daha dikkat çekici hale gelmesini sağlaması bulunmaktadır. Zira güzel bir ışığa sahip olan odalarda eşyalarda belirgin hale gelmektedir.

Masa Lambası
Masa Lambası

Ortam Aydınlatması

Aydınlatma genellikle üç başlık altında ele alınır. Bunlardan bir tanesi ortam aydınlatmasıdır. Yani odanın tamamını aydınlatacak şekilde bir ürünün kullanılmasıdır. Bu kişilerin zevkine bağlı olarak sarkıt avizeler, büyük lambaderler ya da tavan armatürleri şeklinde tercih edilmektedir. Odanın içerisinde güçlü bir ışık kaynağı olmasını isteyenler ortam aydınlatmalarını değerlendirebilirler.

Masa Lambaları ve Sarkıt Lambalar

İkinci başlık ise genellikle masa başında kitap okumak ya da ders çalışmak gibi eylemlerde kullanılan masa lambalarını ya da sarkıt lambaları içermektedir. Okuma lambaları ya da abajurlarda sıklıkla kullanılan ürünler arasında yer almaktadır. Tezgâhlara yerleştirilen lambalarda bu gruba girmektedir.

Sarkıt Lamba
Sarkıt Lamba

Spot Lambalar, Mumlar ve Duvar Aplikleri

Üçüncü başlıkta odanın içerisindeki herhangi bir alanı ya da eşyayı vurgulamak için tercih edilen spot lambaları, mumları ya da duvar aplikleri gibi ürünler bulunmaktadır. Köşedeki bir rafı belirginleştirmek için dekoratif ve kokulu mumlar kullanılabilir. Aynı şekilde tekli koltuğun desenini ve üzerindeki renkli yastıkları vurgulamak adına ayaklı lambaya şans verilebilir.

Duvar Aplikleri
Duvar Aplikleri

Ev Dekorasyonu İçin İdeal Aydınlatma Seçimi

Evin içerisinde tercih edilecek aydınlatmalar için çeşitli alternatifler mevcuttur. Örneğin odanın içerisinde tek bir lamba kullanmak yerine çeşitli şekillerde aydınlatmalar tercih edilebilir. Sarkıt avize, ayaklı lambayı bir araya getirilerek farklı bir tarz yakalanabilir.Spot Lamba Modeli
Spot Ayaklı Lamba Modeli

Banyolarda genellikle lavabonun üstünde bir lamba türü bulunmaktadır. Bu hem ortamı yeterince aydınlatmamakta hem de aynayı kullanırken zorluk yaşanmaktadır. Bu sorunu ortadan kaldırmak adına aynanın üstünde ve yan taraflarında lambalar tercih edilebilir.

Salonda ise genellikle sarkıt avizelere yer verilmektedir. Özellikle yemek masalarının olduğu kısımda kullanılan bu tür avizeler hem yeterli ışığı sağlamakta hem de oldukça şık bir görüntü sunmaktadır. Spot ışıklandırma da salonlarda sıklıkla kullanılan aydınlatmalar arasında yer almaktadır.

Sarkıt Lamba Modeli
Sarkıt Lamba Modeli

Mutfakta ise LED lambalar ile sarkıt lambaların kullanımı yaygındır. İş yaparken gözü yormayan ve yeterli ışığı sağlayan aydınlatmaların mutfakta tercih edildiği görülmektedir.

Spot Lamba
Spot Lamba

Antre çoğu zaman yeterli ışığa sahip olmayan bölümlerden biridir. Eve giriş kısmının aydınlık olması ise hem ev sahipleri hem de konuklar için önemlidir. Girişte kullanılan dekoratif ürünler karanlık bir ortamda dikkat çekmeyecektir. Dolayısıyla evin özellikle antre bölümünde aydınlatmaya özen gösterilmelidir. Dar alanlarda duvar aplikleri, geniş alanlarda ise tavan armatürleri uygun ürünler olarak gösterilmektedir.

Yatak odası ise aydınlatma bakımından sadeliğin ön plana çıktığı ortamlardan birisidir. Gözü yormayan ancak odayı yeterli miktarda ışıkla buluşturan aydınlatmalar tercih edilmektedir. Bunun için tavanda yer alan bir lamba çoğu zaman kâfi görülürken bazen kişilerin zevkine bağlı olarak yatak kenarlarındaki komodinlerin üzerinde abajurlara da yer verilmektedir.

Mum Dekorasyonu
Mum Dekorasyonu

Aydınlatmada önemli olan odaların konumuna ve dekorasyonuna uygun şekilde seçimlerin yapılmasıdır. Böylece istenilen ışık ve görüntü elde edilmiş olur.

Bir önceki yazımız olan Ev Dizaynı Fikirleri 2019 başlıklı makalemizde 2019, dekorasyon ve dizayn hakkında bilgiler verilmektedir.

Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın
Close