Kendin Yap

Eski Kapılar Nasıl Yenilenir?

Eski kapıları yenileme fikirleri

   Kapılar, evlerin ve odaların karakterlerini ortaya çıkarırlar. Sevdiğiniz renk ve tarzda bir kapı modeli seçmek, evinizde daha konforlu ve huzurlu hissetmenizi sağlar. Doğru model ve renk seçimiyle, aynı zamanda evinizi daha büyük göstermenizi sağlayan kapıların; hem boyasını hem de montajını kendiniz yapmaya karar verdiyseniz, bu yolları deneyebilirsiniz.

Kaplama Yapımı

   Kapılarınızın baştan aşağı görünümünü değiştirmek istiyorsanız, kaplama yaptırmak iyi bir yöntem olabilir. Suni deri ya da vinil içeren malzemeler kullanıp kapınızı kaplayabilmeniz bir seçenektir. Bunun için, kapınızın ölçüsünde seçeceğiniz malzeme ve bir de zımba makinesi işinize yarayabilir. Ayrıca kapıyı kapladıktan sonra üzerini raptiye, zımba ya da farklı metaryeller ile süsleyebilirsiniz.

Yapışkanlı Folyolar ve Duvar Kağıtları

   Kapılarınızı yenilemenin bir diğer yolu da, duvar kağıtları ya da yapışkanlı folyolar kullanmak olabilir. Oldukça düşük bir bütçe ile kapılarınızın görünümünü değiştirmeniz mümkün. Artık duvar kağıtlarından patchwork yapıp, yapışkanlı folyo ile farklı tasarımları kurgulayabilirsiniz. Odanızın stiline modern, klasik ya da Retro bir tarz ile seçeceğiniz renk ve desenlerle harika bir kapı sahibi olabilirsiniz.

stickerlar ile kapı dekorasyonu
stickerlar ile kapı dekorasyonu

Kapıları Boyamak

   Kapılarınızı kaplamak ya da yapışkanlı folyolar, duvar kağıtları ile süslemek hoşunuza gitmediyse, fırça ve boyalar sizi beklemektedir. Boyayı satın alırken, kapınızın hangi malzemeden olduğunu mutlaka öğrenmelisiniz. Böylece en iyi verim alabileceğiniz astar ve boyayı kullanmış olursunuz. Farklı bir boya uygulaması ile eşsiz kapı tasarımları elde edebilirsiniz. Hatta şablon kullanarak farklı desenlere de kapılarınızda yer verebilirsiniz. Boya yapmadan önce, kapılarınızı zımparalayıp, temiz bir bez ile silebilirsiniz. Uygulamak istediğiniz renk ve desenleri uygulama aşamasına geçebilirsiniz. Kapılarınız için farklı bir uygulama yapmak istiyorsanız, kara tahta boyası kullanarak eşsiz kapılar yaratabilirsiniz.

kapıları aksesuarlar ile süslemek
kapıları aksesuarlar ile süslemek

Kapıları Ayna İle Kaplamak

   Kapılarınızı ayna ile kaplayarak, bir bölümünü ya da farklı şekillerde kestirebileceğiniz aynalar ile baştan aşağı değiştirebilirsiniz. Özellikle küçük metrekareli alanlar için kullanabileceğiniz aynalı kapılar, mekanınızı daha geniş göstermeye yarayacaktır. Ayrıca yatak odası için aynalı kapılar tercih edebilirsiniz.

Kapı Kollarını Değiştirmek

   Kapıları yenilemenin bir diğer yolu ise kapı kolları ile sonlandırmak olabilir. Kapı kollarınızı hazır satılan yenileri ile değiştirebileceğiniz gibi, küçük dokunuş ve yaratıcı fikirleriniz ile de yenileyebilirsiniz. Örneğin kapı kollarını metalik sprey boyalar ile boyayıp, küçük aksesuarlar yapıştırabilirsiniz. Ayrıca kapı kolunu halat ya da farklı iplerle de süsleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Makrome İpinden Avize Nasıl Yapılır başlıklı makalemizde avize dekorasyonu, makrome ve makrome ipinden avize hakkında bilgiler verilmektedir.

Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın
Close