Çocuk Odası Dekorasyonu

Doğru Organize Edilmiş Çocuk OdalarıÇocuğunuzun odasını sadece uyku alanı olarak düşünmeyip farklı alanlar oluşturarak organize edebilirsiniz. Makalemizde çocuk odası için 3 ana bölüm oluşturarak nasıl doğru şekilde düzenleme ve dekorasyon yapabileceğinize dair örnekler sunacağız.

Mutlaka Oyun Alanı Oluşturun.

Odada uygun alan varsa mutlaka oyun alanı oluşturun. Odanın ve mobilyaların genişliğine göre büyük yada küçük bir alan oluşturabilirsiniz. Eğitici aktiviteler için oluşturacağınız bu alan ile çocuklarınız etkinliklerden daha fazla fayda görür. Oyun alanı oluşturarak oynarken öğrenmesini ve gelişmesini sağlarsınız. Çocuğunuzun küçük bir dahi olduğunu unutmayın. Ona kendini keşfetmesi için olanak sunabilirsiniz. Ahşap malzemeden yapılan ürünler tercih edebilirsiniz. Ruhsal ve zeka gelişimine katkı sağlayan oyun araçları ile empati kurmasına yardımcı olabilirsiniz. Çocuklara rol model olacak oyuncaklar tercih edebilirsiniz.

Oyun köşesi için yeterli alanınız varsa mutlaka masa yerleştirerek boya kalemleri, kağıt ve diğer malzemeler ile destekleyebilirsiniz. Hayal dünyalarını geliştirecek bir atölyeleri olmasını sağlayabilirsiniz. Sepetli dolapları tercih ederek oyuncakları ve aktivite araçlarını gruplayabilirsiniz. Böylece ihtiyaç duydukları malzemelere daha kolay ve hızlı ulaşabilirler. Alanda kullanacağınız halıyı eğitici desenler içeren modellerden seçerek çocuğunuza bir katkı daha sağlayabilirsiniz.

oyun alanı
oyun alanı

Depolama Alanı Oluşturun.

Depolama alanı ile dağınıklığın önüne geçebilirsiniz. Düzenli bir oda çocuklar için daha huzurlu bir ortam demektir. Dolap ve saklama alanlarının bir arada olduğu tasarımları tercih edebilirsiniz. Bir kısmı dolap bir kısmı çalışma masası olan yeni tasarımlar mevcuttur. Eğer yeterli alanınız varsa böyle bir düzenleme yapılabilir. Kitaplık, dekoratif sepetler tercih edilebilir. Oyuncakları sepetlere kaldırırkende oyun oynanabilir böylece hem eğlenir hem de odayı toparlayabilirler.

Mobilyayı seçerken büyüdüklerinde dönüştürülebilcek formları tercih etmenizde fayda vardır. Mobilya modülünü bu yönde seçebilirsiniz. Dar alanlar için ise askı, kanca gibi duvarı kullanabileceğiniz yöntemler tercih edebilirsiniz. Kalemler, küçük oyuncaklar, kağıtlar için özel depolama alanları düzenleyerek ortalığın daha derli toplu görünmesi sağlanabilir.depolama alanı oluşturun
depolama alanı oluşturun

Uyuma Alanı Oluşturun.

Gün sonunda çocuğunuzun dinlenebileceği ve gelişimini sürdürebileceği rahat ve konforlu bir uyku alanına ihtiyaç vardır. Bunun için alana kendini güvende hissetmesini sağlayan öğeler yerleştirebilirsiniz. Rahat minderler, sevdiği oyuncaklar, yastıklar kullanılabilir. Rahat bir yatak ile sağlıklı bir uyku ortamı oluşturulabilir. Uyku alanında daha sakin renkler kullanılmalıdır. Nötr tonlar ile dinginlik sağalanabilir.

Uyku alanında daha sade ve zarif aksesuarlar kullanılabilir. Eğlenceli bir gece lambası ile çocuğun karanlıktan dolayı endişelenmemesi sağlanabilir. Uyku alanının ısısını çocuk için uygun seviyede tutmalısınız. Bundan emin olduktan sonra rahatlatıcı kokuları tercih edebilirsiniz.

Gün içinde uyuması gereken yaşta bir çocuğunuz varsa black-out stor tercih ederek uygun uyku ortamını oluşturabilirsiniz.

Uyuma Alanı Oluşturun
Uyuma Alanı Oluşturun

Fotoğraf galerimizde sizin için bulduğumuz diğer oda örneklerine göz atabilirsiniz.Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close