Ev Dekorasyonu

Dekorasyonda Kitaplara Yer Verme Zamanı

Kitap DekorasyonuEskiye göre kitapların çok daha fazla önemsendiği ve yaşanılan alanlarda başköşelerde yer verildiği dönemlerdeyiz. Önceden genellikle ansiklopediler vitrinlerde yer bulur, birkaç kitap da sağa sola sıkıştırılırdı. Şimdi ise dekorasyonu özenle tasarlanmış raf ve kitaplıklar süslüyor. Bu durumla orantılı olarak her tarza ve odaya uygun kitaplık alternatifleri çoğalarak artıyor. Alternatifler arasında seçim yapmak için hangi odalarda kullanılacağı, kullanılacak alanın eşya yerleşim durumu ve ışık alma durumu değerlendirilmeli, ona göre seçenekleri eleyerek tercih yapılmalıdır.

modern kitap dekorasyon tasarımları
modern kitap dekorasyon tasarımları

Dekorasyonda Kitaplar İçin Yer Tasarımları

Özellikle gençler ve öğrenciler için kitap ihtiyacı hiç bitmeyeceğinden, kitaplara yer açmak ve bir yerde toplamak kaçınılmazdır. Ayrıca okumayı sevenler kitaplarının her zaman gözününde olmasını isteyebilirler. Yaşadıkları yerlerde kitaplara yer tasarlamak isteyenler için bazı fikirler sunmak faydalı olacaktır.

alandan tasarruf için kitap dekorasyonu
alandan tasarruf için kitap dekorasyonu

Alandan Tasarruf Ettirecek Kitaplık Tasarımları

Küçük alanlarda da kitaplara yer verecek bir bölümün oluşturulması mümkündür. Bunun için önerilebilecek bazı alternatifler şunlardır;  • Duvarda Raf Kitaplıklar; Özellikle dar alanlarda, kitaplığın zeminde yer kaplamaması için duvara monte edilmiş raflara kitapları yerleştirmek güzel ve kullanışlı bir fikirdir. Rafların arka planları istenilen renk ve desende duvar kağıtları ile kaplanarak uyumlu ve sıcak bir görünüm yaratılabilir. Ayrıca araya başka aksesuarlar koyabilir veya ışıklandırarak hoş bir görünüm elde edebilirsiniz.
  • Askıda Kitaplar; Bu tasarım da yerden tasarruf etmek isteyenler için uygun ve yaratıcı bir fikirdir. Raf olarak kullanmak için istediğiniz renkteki malzemeyi duvara monte ettikten sonra alt kısmında oluşturacağınız asmak için uygun yerlere misina yardımı ile kitaplarınızı asabilirsiniz.
  • Zig Zag Şeklinde Raf Kitaplıklar; Özellikle yatak odasında yer verilebilecek bu kitaplıklar komodinin üzerine kat çıkılarak tasarlanabilir. Tek düze olmayan görüntüsüyle modern bir görünüm oluşturur. Hem yerden tasarruf sağlar, hem de uyumadan önce kitap okumak istediğinizde kolayca ulaşabilirsiniz.
  • Duvarlarda Kitaplıklar; Geniş, yer kaplayan kitaplıklar büyük alanlarda sorun yaratmayabilirler ama çok geniş olmayan alanlarda kitaplığa bir yer ayırmak yerine duvarları kullanmak mantıklı olabilir. Uygun duvarın hangisi olacağına yerleşim durumuna karar verebilirsiniz. Pencere altında veya üstünde duvar ve uygun alanlar varsa buralara uygun kitaplık tasarımı da güzel bir fikir olacaktır.
  • Yatakla İç İçe Raf Kitaplıklar; Duvar ile dolap arasında bir yatağınız varsa duvardan dolaba kadar olan yanınızdaki kısmı yatak boyunca raf kitaplık için tasarlayabilirsiniz. Yattığınızda hiç yerinizden kalkmadan istediğiniz kitaba ulaşma konforunu yaşayabilirsiniz.
  • Masanın Üstüne Raflı Kitaplık; Çalışma masalarının bir kısmını kitaplık için ayırarak masanın üstüne küçük bir raflı kitaplık eklemek mümkün olabilir. Böylelikle çalışırken ihtiyaç duyulan kitapların elin altında olması ve yerden tasarruf edilmesi sağlanır.

İç Kısmı Farklı Zemin Olarak Tasarlanmış Raflı Kitaplıklar

Geniş bir alanda kullanacağınız geniş, şık, raflı ahşap bir kitaplığın orta kısmındaki raflarının arka planını farklı bir dokudaki ahşaptan tasarlayıp, bir de bu rafları ışıklandırırsanız çok stil ve şık bir görünüm yakalayabilirsiniz. Kitapların arasına yerleştirilmiş şık aksesuarlar da bu muhteşem görselliğin tamamlayıcısı olacaklardır.

 Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close