Banyo Dekorasyonu

Banyo Tadilatı İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Zaman zaman evde yenilik yapılması büyük bir ihtiyaç olabilir. Yenileme dendiğinde ilk sırada genellikle banyo gelmektedir. Banyo, önemli bir alan ve evde neredeyse en çok kullanılan noktalardan birisidir. Doğru bir plan yapılmaksızın işe girişildiğinde, anlık olarak araştırılan banyo tadilat fiyatlarının yüksek olduğu görülecektir. Doğru planlama, mümkün olduğunca sorunsuz ilerlemenin en iyi yoludur. Banyo tadilatı yapmadan önce göz önünde bulundurulması gereken önemli husus, tüm süreç için tam olarak neye ihtiyacınız olduğunu bildiğinizden emin olmaktır. Bunu netleştirebilmek adına banyo tadilat örneklerine göz atabilir, içlerinden dilediğiniz tarzı seçerek malzemelerinizi belirleyebilirsiniz.

Banyo tadilatı planlarken dikkate alınması gereken çok şey vardır. İşlevsel kararlardan sıhhi tesisata, yedek ürünlerden fayanslara kadar birçok şeyi göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Bundan dolayı ilk aşama banyo tadilatının adımlarını dikkatli bir şekilde planlamak ve araçları öncesinde hazır etmektir. Bu durum oldukça hızlı bir şekilde banyonun tadilatını bitmesine olanak sağlamaktadır. 

Uygun Fayans Seçimi

Genel olarak banyo tadilat maliyeti, yapı malzemelerine göre değişkenlik göstermektedir. Malzemelerin kaliteli ve dayanıklı olması, yapılacak yenilemenin karşılığını en iyi şekilde verecektir. Fayans seçimi kişinin zevkine göre değişebilir. Ayrıca fayans modelleri içerisinde çok farklı boyutlarda ve desenlerde birçok seçeneğini bulmak mümkündür. Karo döşemeler bir ev sahibinin yeni banyosu için tercih edebileceği en popüler ürünlerdendir. Türkiye’deki birçok evde banyolar 6 metrekare büyüklüğe sahiptir. Bu nedenle 6 metrekare banyo tadilatı için fayans tercih etmek hem uygun maliyetli olacak hem de pratiklik kazandıracaktır.

Hazırlıklara girişmeden evvel banyo tadilatı kaç gün sürer diye düşünülebilir. Fayans boyutları ve banyo genişliği göz önüne alındığında, bir ya da iki gün içerisinde banyo tadilatını bitirmek mümkündür. Ayrıca fayanslar, porselen veya seramik gibi görünecek şekilde yapılabilmektedir. Duvarlar için karo şeklindeki fayanslar oldukça rağbet görürken, yerler için daha sade ve beyaz türleri en çok kullanılanlarıdır. 

Banyo Yapı Malzemeleri

Banyonuzu yeniden yaratmak için ihtiyacınız olan yeni eşyaları, öncesinde satın almanız gerekmektedir. İlk olarak duşakabin duvarları veya küvet çevreleri gibi ıslak alanlarda, nemin fayansın arkasına geçmesini önlemek için özel bir çimento kullanılır. Kuru duvarlar ve tavan için standart alçıpan veya neme dayanıklı alçıpan kullanılmaktadır. Kat planında değişiklik yaparsanız, tuvalet veya duşun yerini değiştirirseniz, muhtemelen alt döşemenin bir kısmını da değiştirmeniz gerekecektir. Ayrıca bu tür ağır işler için bazı güvenlik donanımları da kullanılmaktadır. Özellikle işlemin çoğu için koruyucu eldivenlere, gözlüklere ve çok amaçlı bir maskeye de ihtiyaç vardır.

Banyo tadilatında yer alan malzemeler daha çok duvar ile ilgilidir. Banyo tadilatı sonrasında bitirme aşamaları için malzemeler de bulunmaktadır. Bunlar arasında döşeme, duşakabin ve fayans arasındaki harç en önemli olanlarıdır. Ancak duvarlara ayrı bir hava katılmak isteniyorsa, boya veya duvar kağıdı gibi dekoratif öğeler de kullanılabilir. 

Banyo Armatürleri

Tam anlamıyla bir tadilat gerçekleştirmek için armatürlerin bir kısmını veya tamamını değiştirmek isteyebilirsiniz. Böyle durumlarda küçük banyo tadilatı da dahil olmak üzere fiyatlarda değişiklik olacaktır. Tuvalet, lavabo, küvet veya duşa ek olarak makyaj masası veya ecza dolabı gibi ekstra seçenekleri de düşünebilirsiniz.

Banyonun genel tadilatı bitince, sıra ekstra süslemelere veya aksesuarlara gelmektedir. Böyle bir durumda duş perdesi, sabunluk ve el havlusu gibi kişinin isteğine ve estetik tarzına ifade eden seçenekler ön plana çıkmaktadır. Duvar sanatı, bitkiler, banyo paspasları veya seçilen herhangi bir süs eşyası ile banyoyu eşsiz kılmak mümkün olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close