Kendin Yap

Ahşap Paletlerden Yatak Yapımı

Ahşap paletlerden yatak nasıl yapılırEn büyük arzularımızdan bir tanesi de bir evimizin olmasıdır. Önce ev buluruz fakat en büyük sıkıntı olan asıl o ev için uygun eşyaları temin edebilmektedir. Bu neredeyse evin masraflarının en büyük kısmıdır ve bizleri sıkıntılara sokabilir. Bu paylaşımda ise basit ama çok şık bir tasarımdan bahsedeceğiz. İnşaat alanlarında ve yapı marketlerinde kullanılan paletlerden evleriniz için mükemmel tasarımlar yapabilirsiniz.

Paletlerden eşyalar yaparak maliyeti ucuz ve görünümü otantik tasarımlar elde edebilirsiniz. Kullanacağınız tüm bu eşyaları kendi elleriniz ile yapabilirsiniz.

İhtiyacınız Olan Malzemeler

  • Palet
  • Zımpara
  • Boya
  • Vernik
  • Yatak
  • Fırça
Ahşap palet yatakta ışık dekorasyonu
Ahşap palet yatakta ışık dekorasyonu

Paleti Nereden Bulabilirsiniz?

Paletleri genel olarak inşaat malzemeleri satan yapı marketlerden uygun fiyata bulabilirsiniz. Bu marketler ile pazarlık yapmanız mümkün olmayabilir. Dolayısı ile küçük yapı marketlerine yani spotçulara giderek bu maliyeti yarıya kadar indirebilmeniz mümkün. Yatak odanız için hem şık hem de kişisel bir yatak yapabilirsiniz. Tek ihtiyacınız olacak şey dört tane palet ve bir tane de yatak.Yapım Aşaması

İlk adım olarak paletinizi zımparalamalısınız. Zımparaladığınız paletlerin tozunu temizledikten sonra istediğiniz rengi paletinize uyguluyorsanız ve kurumaya bırakıyorsunuz. Son işlem olarak ahşap koruyucuyu yani verniği sürüyorsunuz. Bu işlemi birkaç defa uygulamanızda oldukça yarar vardır. Çünkü verniği ne kadar sağlam olursa mobilyalarınız da o kadar sağlam olacaktır. Dört adet aletinizi birleştirdikten sonra yatağınızı kuruyorsunuz ve kendi tasarımınızı yapıyorsunuz. Dilerseniz LED ışıklar döşeyerek daha otantik ve romantik bir hava elde edebilirsiniz. Bu LED ışıkları da oldukça uygun fiyata yapı marketlerden temin edebilirsiniz.

ahşap palet yataklarda çekmece
ahşap palet yataklarda çekmece

Diğer Alternatifler

En büyük artılarından biri de standart büyüklükte olan bir yatak mobilyasına gerek kalmamasıdır. İstediğiniz genişlikte ve uzunlukta dilediğiniz gibi ayarlayabilir ve üzerine yatağı o boyutlarda alabilirsiniz. Yatağın kullanışlı olması için de ufak dokunuşlar yapabilirsiniz. Yatak palet altını uzun tutarak yan taraflarına eşyalarınızı koyabileceğiniz alanları elde edebilirsiniz. Farklı tasarım ışıklar ile de bambaşka görüntü kazandırabilirsiniz. Paletin içerisinden ışıkları geçirip, gece lambası olarak da kullanabilirsiniz.

Her alan ve oda için tercih edilebilecek tasarımlara sahip olan paletler, hem oturma alanı olarak hem de yatak olarak değerlendirilebileceğinden bahsetmiştik. Çocuk odası içerisinde de çok amaçlı kullanım imkânınız olur. Dekor açısından paletinizi boyayacağınız renk ile çarşaf takımınızı da aynı tonda tercih ettiğinizde bir bütünlük sağlamanız mümkün. Beyaz palet yataklar ile daha ferah bir görüntü oluşturabilirsiniz.

Diğer standart tasarımlardan daha farklı olarak salıncak yataklar oldukça ilgi görmekte ve dekoratif anlamda da çok güzel bir görüntü sunmaktadır. Paletten yapabileceğiniz asma salıncak yatak ile oldukça farklı bir dekor görüntüsü elde edin.

Tasarım önerileri ile palet yatak modellerinin arasında en iyisini seçerek kullanabilmeniz mümkün. Bu tasarımlar ile kendinize en güzel görüntüye sahip olacak bir yatak odası tasarlamanızı dilemekteyiz.

Bir önceki yazımız olan Ahşap Kasalardan Kitaplık Yapımı başlıklı makalemizde ahşap kasalardan kitaplık yapımı, kendin yap ve kendin yap kitaplık hakkında bilgiler verilmektedir.

Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın
Close