Ev Dekorasyonu

Şömine Dekorasyonu Nasıl Yapılabilir?

Şömineler nasıl dekore edilmelidir?   Şömine, genellikle salonda kullanılan, içinde ateş yakılabilen, önü açık ocaklardır. Hem ısınma açısından hem de dekoratif anlamda şıklık sağlamaktadır. Günümüzde birçok modeli üretilmektedir. Bulunduğu ortama kimi zaman nostaljik, kimi zaman ise modern hava katmaktadır. Başlı başına özel bir dekorasyon ve stil sahibi bir ısıtma aracı olan şömine için, klasikleşmiş taş döşeme veya modern bir stil tercihi yapılabilir. Burada önemli olan, bulunduğu yere uyum sağlamasıdır. Bu yüzden, bir şömine için en doğru alan, odak noktası olarak belirlenen evin köşe kısımlarıdır.

büyük şömine
büyük şömine

Şömine Etrafına Neler Koyulabilir?

    Şömineyi ve etrafını dekore etmek için, yanına veya karşısına, küçük bir puf ya da tekli berjer uyum sağlayabilir. Şömine dekore ederken, modeline göre ve bulunduğu duvara göre hareket etmek daha faydalı olmaktadır. Örneğin, elektrikli bir şömine tercih edildiyse, taş duvar dekoru uygulanabilir. İkinci kısım, şömine yanına gelindiğinde, bulunduğu ortama ve zemine uygun aksesuar ürünleri kullanılabilir. Günümüzde en çok tercih edilen aksesuarlar, yapay bitkiler ve heykellerdir. Ön tarafına hem oturabilmek, hem de güzel bir görüntü sağlayabilmek için, renkli yastıklar, orta sehpa veya puf koyulabilir. Hobi alanı oluşturulmak istenildiğinde ise, şöminenin üstüne raf koymak da dekoratif anlamda zenginlik katmaya yardımcı olmaktadır. Kitap koyarak kütüphane havası verilip, aynı zamanda da hobi alanı yaratılabilir. Şömine yanına en çok konulan ve tercih edilen durumlardan birisi de dergiliktir. Gazete, dergi veya çizgi romanlarınızı dergiliğe dizmek, renkli ve sıcak bir görüntü sergileyecektir.taş şömine
taş şömine

Şömineli Ev Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

   Şömine önüne en uygun koltuk, tekli berjerlerdir. Ancak farklı bir model tercih edildiğinde, koltuğun uç kısmı şömineye yakın olan kısım olmalıdır ve koltuk tercihi L koltuk olmalıdır. Bu fikir daha şık ve kullanışlı bir duruş sergilemektedir. L koltuğun hakim olduğu bir şömine dekorasyonunda, televizyonu şömineye en yakın biçimde konumlandırmak uygun olacaktır. Böylece oda merkezi, tek bir alanda toplanmaktadır.  Şömine bacalı olacağı için, yüksek tavanlar ve koyu renk duvar boyaları tercih edilebilir. Mermer veya taş desenli duvar kâğıtları da en çok tercih edilenler arasındadır.

 Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close