Mutfak Dekorasyonu

Mutfak Tavanı İçin Fikirler

Mutfak tavanı için farklı örneklerEvlerde sıkça kullanılan alanlardan biride mutfaktır. Ev hanımlarının leziz yemekleri yaptığı mutfağın elbette dekorasyon açısından da önemi vardır. Kullanım kolaylığı ve göze hoş gelen bir mutfak enfes tatların oluşmasına katkı sağlar. Mutfağın en çok dikkat çeken yerleri dolaplar ve tavan dekorasyonudur. Tavan, dekoratif özelliği bakımından gösteriş ve yenilik içermesi mutfaktaki ayrı bir özelliktir. Tavanı dekore edebilmek için kullanılan çeşitli seçenekler mevcuttur.

siyah mutfak tavan modeli
siyah mutfak tavan modeli

 Mutfak Tavanlarında Kullanılan Dekoratif Çalışmalar Nelerdir?

Mutfakta kullanılan tavan dekorasyonları oldukça yeni ve fazla çeşitliliğe sahiptir. Kişisel tarzda yapıldığı gibi genel bir yapı çalışmaları da mevcuttur. Bu çalışmalar şöyledir:  • Asma Tavan: Asma tavan uygulamaları yaygın ve çokça kullanılan bir dekor çalışmasıdır. Kullanıldığı alanda değişik bir ortam sunan asma tavanlar geçmişten günümüze bazı izleri sunma imkanına da sahiptir. Asma tavan mutfaklarda uygulanabilecek en güzel dekoratif uygulamadır. Otantik bir esinti ve huzurun led ışıklarla asıldığı tavanlar mutfak tavanlarını farklı bir ambiyansa taşır. Fakat mutfak tavanının yüksekliği bu açıdan önemlidir. Düşük bir yüksekliğe ve dar bir alana sahip mutfaklarda asma tavan kullanımı uygun değildir. Basık ve sıkıcı bir ortama dönüşebilir. Klasik ve modern mutfak tavan modellerinde oldukça rahat ve huzurlu ortamların dekorasyon çalışmalıyla elde edilir. Uzman mimari tasarımlarla elde edilen bu görsel mutfak tavanları ışıklandırma ve aksesuar kullanımıyla şık görünümlerin oluşmasını sağlar.
  • Gergi tavan: Gergi tavanlarla oluşturulan birbirinden güzel desenlerin ve motiflerin yansıtılması ile yeni nesil ve klasik görünümler sunar. Doğa manzaraları, gökyüzü, deniz, çiçekler ve diğer enfes resimleri mutfak tavanına yansıtılarak ferahlatıcı bir alana sahip olunur. Otantik bir atmosferin oluşmasında tavanların ahşap dekorların parkelerle uyumlu olarak kullanılması yeterli olacaktır. Gergi tavanlarda sayısız desen kullanım alanı oluşturmak mümkündür.
  • Kartonpiyer: Tavan dekorasyon çalışmalarında farklı görünümlerin oluşması için kartonpiyer kullanılır. Tavanların kenar kısımlarında veya asma ve gergi tavan uygulamalarında üç boyutlu desen oluşturma amacı ile kullanılan kartonpiyer oldukça farklı görüntü oluşturur.
  • Aksesuarlar Ve Işıklandırma: Mutfakta romantik bir atmosferi oluşturmada elbette aksesuarların ve ışıklandırmaların önemi büyüktür. Etkileyici bir yapı ve tasarım için asma tavan ve diğer uygulamaların haricinde aksesuar kullanımı ayrı özelliğe sahiptir. Mutfak tavanlarında avize kullanımı mühim bir ayrıntıdır. Mutfağın dekorasyonuna en çok fayda sağlayan uygulama kullanılan avizelerin geometrik yapılarıdır. Modern mekanların vazgeçilmezi olsa da mutfaklarda da etkileyici bir yeri vardır. Tavan yapısına ve uygulamasına bağlı olarak değişen avize kullanımı yüksek tavanların gözdelerindendir. Asma tavanlarda daha jenerik bir yapının hakim olması sebebi ile led ve spot ışıkların hakimiyeti söz konusudur. Kimi mutfak tavanı dekorasyon çalışmalarında ikisi de kullanılarak ayrı bir görsellik kazanmaktadır.
ahşap mutfak tavanı
ahşap mutfak tavanı
  • Renk Kullanımı: Mutfak tavanı mobilya ve dekorasyon çalışmalarında tonların uyumu bakımından önemlidir. Birbirine bağlı ton geçişlerinin kullanılması ayrı bir görsellik oluşturacaktır. Genelde mutfak tavanlarında beyaz renk hakimiyeti mevcuttur. Diğer aksesuar ve tasarımların buna uyumluluğu elzemdir.


Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın
Close