Kendin Yap

Kendi Dekorasyonunu Kendin Yap

Dekorasyonunu Kendin Yapmaya Ne Dersin?Evine istediği gibi hayalindeki bir dekorasyon yapmak herkes ister. Dekorasyon yapmayı düşünenleri ise düşündüren bir diğer konu maliyetidir. Özellikle sahibi oldukları evde oturmayanlar, kiracı olanlar bu tarz masraflardan kaçınırlar. Son zamanlarda yaygınlaşan “kendin yap” akımı ile insanlar artık dekorasyona büyük paralar dökmeden, yaratıcılıklarıyla hayallerindeki tasarımları gerçekleştirebiliyor, bulundukları mekanları huzurla yaşayabilecekleri alana çevirebiliyorlar. Bu yazıda fazla para harcamadan bulunduğunuz mekana farklı bir hava katacak yaratıcı dekorasyon fikirlerini bulabilirsiniz.

Dekorasyonunu Kendin Yapmaya Ne Dersin
Dekorasyonunu Kendin Yapmaya Ne Dersin

Evde Yapılabilecek Dekorasyon Fikirleri

Dekorasyon için çok büyük paralar harcamak yerine yaratıcı fikirlerle hayalinizdeki tasarımı kendiniz oluşturmanız mümkün olabilir. Bunun için işinize yarayabilecek fikirleri okuyup değerlendirebilirsiniz.

1-Masa Ve Sehpa Tasarımı; Evde en çok gerekli olan ve kullanılan mobilyalar arasında masa ve sehpa yer alır. Bu mobilyalara fazla paralar dökmeden farklı ve stil sahibi tasarımlar oluşturabilirsiniz. Sehpa tablası olarak palet, vintage bir valiz, eski bir kapı veya dolap gibi kafanızdaki tasarıma göre objeler bulmanız yeterlidir. Geriye sadece tablanızı oturtabilecek uygun ayaklar bulmanız kalır. İnternette ve yapı marketlerde bunun için değişik seçenekler mevcuttur.

2-Kolay uygulanabilen Duvar Kağıtları; Duvarlar için boya badana işleri ile uğraşmaktansa herkesin uygulayabileceği ve çıkarabileceği duvar kağıtları mantıklı bir tercih olabilir. Duvar kağıtlarında çok sayıda renk ve desen seçeneklerinden biri tercih edilebilir veya istenilen resim ( kendi çizdiğiniz bir resim de olabilir) uygun boyutlarda 3D duvar kağıdı olarak bastırılarak duvara uygulanabilir.3-Tablolarla Duvarları Kaplama; Duvar kağıdı uygulamak için zamanı olmayanlar veya daha farklı bir şey isteyenler için dev çerçeveli tablolar çözüm olabilir. Bunun için marangozdan istediğiniz boyutlarda mdf paneller alıp uygulamak istediğiniz duvar kağıdını panellerin boyutunda kesmeniz gerekir. Duvar kağıdını düzgünce yapıştırabilmek için duvar kağıdı fırçasından yardım alabilirsiniz. Sonrasında spatula ile hava kabarcıklarını yok edip kurumaya bırakabilirsiniz. Hazır çerçeveleri istediğiniz renge boyayarak veya dekore ederek panelleri çerçeveleyip duvara astığınızda mekan farklı bir havaya bürünecektir.

Mobilya Boyama
Mobilya Boyama

4-Mobilyaları Boyama; Bunu yapabilmek için işe bunun için kullanabileceğiniz mobilya parçalarını bulmak ile başlayabilirsiniz. Yakınlarınızdan, spotçulardan, antikacılardan veya ucuz mağazalardan temin edebilirsiniz. Daha sonra bulduğunuz parçaları korkmadan istediğiniz renge boyayabilirsiniz. Rengini değiştirmek istediğinizde veya farklı bir yerde kullanacağınız zaman tekrar boyayıp rengini değiştirebilirsiniz.

5-Evde Halı Yapma; Günümüzde dekorasyon için yeni bir halı almanın lüks haline geldiği bir gerçektir. O halde farklı renk ve desenlerdeki döşemelik ve kot kumaşları, el örgüsü ve kilimleri birleştirip dayanıklı bir kumaşla astarlayarak patchwork bir halı oluşturulabilirsiniz. Eğer uygun zamanınız varsa istediğiniz gibi bir halı örebilir veya istediğiniz renge boyadığınız kumaşları eski halının üzerine geçirerek kullanabilirsiniz. Basit ponponlar yapıp birleştirerek de şirin halılar oluşturabilirsiniz.

6-Evde Perde Dikmek; Ev değiştirdikçe boyutları uymadığı için perde de değiştirmek durumunda kalabilirsiniz. Bunun için kullanacağınız mekandaki perdeyi kendiniz dikerek masraftan kurtulabilirsiniz. Perde için kullanacağınız kumaşı eski kumaşlardan patchwork yaparak oluşturabilir ya da beğendiğiniz desenli bir masa örtüsünü kullanabilirsiniz. Düz bir dikişle hazırlayabileceğiniz perdelerinizi kullanmak için tek yapmanız gereken yapı marketlerden perde çubukları almanızdır. İstediğiniz renk ve desendeki perdeye bu şekilde çok ucuza sahip olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kendin Yap Dekorasyon başlıklı makalemizde dekorasyon, diy ve duvar saati hakkında bilgiler verilmektedir.

Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın
Close