Ev Dekorasyonu

İç Dış Kapı Dekorasyonu Önerileri

Lake Kapı, Amerikan Kapı, Ahşap Kapı, Pimapen KapıKapı Dekorasyonu

Dekorasyon denilince akıllara her ne kadar mobilya, perde ya da halı seçimi gelse de kapılarında istenilen görüntüyü oluşturmaktaki etkisi büyüktür. Geride kalan yıllarda iç kapıların genellikle aynı model ve renkte olduğu görülmektedir. Ancak teknolojinin gelişmesi, mimarinin hatırı sayılır derecede ilerlemesi sonucunda dekorasyonda yeni modeller ile buluşmaya başlamıştır. Eskiden sadece dış kapılarda önem verilen zengin görüntü artık mekânların içindeki odalarda da kendini göstermektedir.

İç Mekanda Kullanılan Kapı Modelleri

İç mekânda kullanılan birbirinden gösterişli kapı modelleri mevcuttur. Elbette kapı seçimini yaparken dayanıklı olmasına, hangi malzemeden üretildiğine dikkat etmek gerekmektedir. Ev sahiplerinin zevkine uygun birçok model firmalar tarafından üretilmektedir. Bunlar arasında Amerikan kapılar, camlı kapı modelleri ve sadeliği tercih edenler için düz kapı tasarımları yer almaktadır. Ayrıca laminant ve kaplamalı ahşap kapılarda son yılların dikkat çeken ürünleri arasındadır.

Renk olarak sıklıkla karşımıza çıkanlar kahverengi ve krem tonlarıdır. Ancak renkliliği sevenler içinde yeşilden kırmızıya farklı alternatifler bulunmaktadır. Çeşitli desen ve renklerde kapı modelleri kataloglarda müşterilerin seçimine sunulmaktadır.

Mekâna uygun olarak tercih edilebilecek modeller arasında ahşap oymalı kapılar mevcuttur. Vintage görünümü tercih edenler için farklı bir seçenek olarak değerlendirilebilir.

Lake kapılar ile Amerikan panel kapılar en yaygın modellerden arasında gösterilebilir. Evlerin iç dekorasyonunda kullanılan lake kapılar çeşitli renklerde üretilmekte ve yüzey şekilleri ile dikkat çekmektedir. Klasik ve modern bir çizgi arayanlar tarafından değerlendirilebilir.Mutfaklarda ya da banyolarda tercih edilen sürgülü kapılar, geniş salon ve oturma odaları için uygun olan camlı kapılar, boyanmış dekoratif kapılar, buzlu camlı iç kapılar, balkonlar için pimapen ya da ahşap çift camlı kapılar gibi çok sayıda seçenek bulunmaktadır.

Evin ne şekilde dizayn edildiği de kapıların seçiminde önem arz etmektedir. Modern çizgilere sahip bir evin içerisindeki kapılarında buna uygun olması gerekir. Elbette sağlamlık ve kalite yönünden de aranılan ölçütlere sahip olmalıdır.

İç kapıların seçiminde kalitesine özellikle dikkat edilmelidir. Uzun yıllar kullanabilmek için sağlam bir şekilde üretilmiş olmalıdır. Zira iyi bir malzemeye sahip olmayan kapı modelleri kısa süre sonra yıpranacak ve çürüyecektir. Bu da ev ya da işyeri sahiplerini tekrar masraf yapmaya zorlayacaktır.

Evlerin içinde olduğu kadar dışında da kullanılan kapı modeli dikkat çekmektedir. Ev sahiplerinin ve misafirlerin içeriye adım atmadan önce girişte karşılarına çıkacak şık ve gösterişli bir kapı ya da klasik, modern bir kapı iyi bir seçim olabilir. Genellikle evin genel görünümünü yansıttığından bir anlamda önbilgi verdiği söylenebilir. Dış kapı seçimi ile eve gelen konuklara sıcak bir karşılama yapılabilir.

Dış Kapı Modelleri

Camlı ya da camsız olmak üzere ikiye ayrılan dış kapı modelleri mevcuttur. Ahşaptan yapılmış olanların yanı sıra son yılların gözde ürünleri arasında sayılan çelik kapılarda ev sahiplerinin beğenisine sunulmaktadır. Siyah ve kahverengi gibi klasik tonlar haricinde fıstık yeşili, bordo, mavi gibi tonlarda dış kapılara oldukça yakışan renklerdir. Dış kapıları olduğundan daha güzel göstermek için girişe yerleştirilecek çiçekler iyi bir seçim olabilir. Dekoratif nesnelerde bu anlamda ev sahiplerine yardımcı olacaktır. Ayrıca yine dış kapıların üzerine asılacak kapı süsleri de samimi ve aynı zamanda hoş bir görüntü oluşturacaktır.

Yıllar içerisinde gelişen mimari ve dekorasyon kapılara da yansımış, modellerin sayısı hızla artmıştır. Dolayısıyla evlerini ya da işyerlerini dekore edenlerin zevkine uygun bir model mutlaka bulunabilir. Kapı modelleri için seçim yaparken mobilyalara ve duvar renkleriyle uyumlu olmasına özen gösterilebilir. Böylelikle dekorasyonda bütünlük sağlanmış olur.

Bir önceki yazımız olan Evde Aydınlatma Nasıl Olmalı başlıklı makalemizde abajur, aydınlatma ve aydınlatma dizaynı hakkında bilgiler verilmektedir.

Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın
Close