Kendin Yap

Hasır İp İle Sepet Yapımı

Afrika Tarzı Basit Sepet TasarımıHasır ip ile oldukça şık ve hayranlık bırakan aksesuarlar ve çalışmalar yapılabiliyor. Yapılan her şey oldukça güzel oluyor. Bizde sizin için harika duvar dekorasyonları yapabilmeniz için hasır sepet yapımını anlatacağız. Hasır sepetin yapılış aşamaları dikkatli bir şekilde takip ederseniz, oldukça güzel bir hasır sepetiniz olabilir. Kendi hayal gücünüzle farklı detaylar ve renkler ekleyerek bambaşka tasarımları ortaya çıkarabilirsiniz.

Hasır İp İle Sepet Yapımı

Gerekli Malzemeler

 • İstediğiniz renkte hasır ip
 • Tutkal
 • İstediğiniz formda tabak veya kase
 • Streç film

Yapım Aşamaları

Hasır ip ile sepet yapımı için yapmanız gerekenler aşağıdaki gibidir. Dikkatli bir şekilde takip ederek yaparsanız oldukça güzel bir sepete sahip olabilirsiniz. 1. Tutkalı farklı bir tabak içine koyun.
 2. Daha sonra hasır ipi tabağa koyduğunuz tutkala bulayın. Eğer tutkal yetersiz gelirse biraz daha ekleyin.
 3. Kalıp olarak kullanacağınız tabak veya kaseyi streç film ile dikkatlice kaplayın. Sepetin kalıptan kolay çıkması için gerekli bir adımdır.
 4. Tutkala bulanan hasır ipi kasenin etrafına dikkatlice sarmaya başlayın. Bütün ipi sardıktan ve kase ip ile kaplandıktan sonra kaseyi inceleyin. Sorun olan kısımları düzeltin. Gerekli yerlere elinizle tutkal sürün.
 5. Kuruması için gölgelik bir köşeye kaldırın. Sorun çıkmasın istiyorsanız bir gün boyunca kurumasını bekletebilirsiniz. Böylece daha iyi kuruyacaktır.
 6. Yeterince kuruduğundan emin olunca kalıptan ayırın. Eğer yeterince kuruduysa formu bozulmadan duracaktır. Yeterince kurumadığını düşünüyorsanız kalıba tekrar yerleştirip kurumaya bırakabilirsiniz.
 7. Kuruduysa gözünüze batan tutkalları temizleyin.
 8. Artık hasır sepetiniz kullanıma hazır. İstediğiniz gibi değerlendirebilirsiniz.

Hasır sepet yapımı aşamalarını farklı kalıplara uygulayarak değişik boyutlarda sepetler elde edebilirsiniz. Birkaç renk katarak harika sepetlere sahip olabilirsiniz. Sepetler ile duvar dekorasyonu yapabileceğiniz gibi dekoratif aksesuarlarda yapabilirsiniz.

Hazır sepetler son zamanlarda oldukça dikkat çeken parçalardır. Dekorasyon amaçlı her şekilde kullanılabilen bu parçaları salon yada mutfağınızda değerlendirebilirsiniz. İçine yapay çiçek yada kuru çiçekler ekleyebilirsiniz. Mutfak için düşünürseniz meyveleriniz için şık bir sunumluk olabilir.

Aşağıda hasır sepetin yapım aşamaları mevcuttur. Fotoğraflara bakarak fikir sahibi olabilirsiniz.Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın
Close