Kendin Yap

Ahşap Kasalardan Kitaplık Yapımı

Ahşap kasadan kitaplık nasıl yapılırGünümüzde artık dekorasyonların içerisinde kendin yap uygulamaları fazlası ile yaygınlaşmıştır. Mobilya tasarımlarında artık daha salaş görüntüler ön planda olması ile herkesin beğenisini kazanmıştır. Eski kasalar ile geri dönüşüm ile raf dekorasyonları ve kitaplık yapmak mümkün. Bu gibi tasarımlarda aslında satın almadan kendiniz daha iyi bir şekilde yapabilirsiniz. Beğendiğiniz görünümlerin üzerine ekleme veya çıkarma yaparak farklı bir görüntüye sokup, istediğinizin en iyisi elde etme şansınız olacaktır. Para konusunda da maliyeti az olacağı için tercih edilme olasılığı yüksektir.

büyük tahta kitaplık
büyük tahta kitaplık

Bu Kitaplık Nasıl Yapılır?

Önce bu kasaları temin etmek ile başlamalısınız. Sonrasında elinizdeki kasa sayısına ve evinizde konumlandıracağınız yere göre uygun boyutlarda bir kitaplık yapabilirsiniz. Tahta kasaları hiç boyamadan da kullanabilirsiniz fakat şık görünmeleri için renklendirmenizi tavsiye edebiliriz. Kasaların iç ve dışını istediğiniz renge boyayabilirsiniz. Bu konuda kitaplığı koyacağınız odanın dekorasyonuna uygun renklere yönelmenizde fayda olacaktır. İsterseniz boyamak yerine ahşap kasaları desenli kâğıt veya kumaşlar ile de süsleyebilirsiniz. Boya kullanacaksanız daha şık görünmesi için vernik yapabilirsiniz.

Kitaplık yapımı için tek kasa bile yeterli olacaktır. Bu kasayı dilediğiniz şekillerde süsledikten sonra uygun yerlere koyabilir veya duvara asabilirsiniz. Elinizden geldiği kadar bunlara tekerlek takarak mini kitaplık ve sehpa olarak da kullanabilirsiniz. Bunun dışında iki veya daha fazla kasa kullanarak kitaplık da yapabilirsiniz. Kasaların kayıp herhangi bir kazalara sebep vermemesi için bunları çivi yardımı ile çakarak sabitlemeniz daha uygun olacaktır. Yapacağınız kitaplığı duvara monte edip kullanmayı düşünüyorsanız, kasaların arka taraflarındaki tahtaları çıkarıp onlara raf görüntüsü verebilirsiniz. Eski ahşap eşyalarınız var ise, bunların çekmecelerini de kitaplık yapımı için kullanmanızı önerebiliriz.ahşap kasa boyama
ahşap kasa boyama

Kasalar Nereden Alınabilir?

Bu tarzdaki kasaları uygun fiyatlarla hatta biraz uğraştığınızda da hiç masraf etmeden elde etmeniz de mümkün. Genellikle market, manav ve bakkal gibi yerlerde bulabilirsiniz. İçerisinde bulunan sebze ve meyveyi boşalttıktan hemen sonra atmaktadırlar. Eğer almak istediğinizi söylerseniz size verirler. Bunun dışında internet sitelerinde de satın alımı yapabilirsiniz. Dilerseniz uygun fiyatlar ile satın alabilirsiniz. Kasa süsleme fikirleriyle mükemmel mobilyalar yaratabilirsiniz. Ahşap kasaların dışında plastik meyve kasaları da bulunmaktadır. Elma kasaları bu işler için uygun olabilir. Farklı türdeki dekorasyonlar için alarak kullanabilmeniz mümkündür. Komidin, koltuk, raf ve sedir bunlar gibi birçok mobilya modelleri tasarlayabilirsiniz.

Bir Başka Dekorasyon

Bu tarz tasarımlarda fazlası ile kullanışlı olabiliyor. Hem raf elde edip hem de çalışma masanızı yapabilirsiniz. Kasanın dışında sadece üzerlerine koyabileceğiniz tahta olur da gayet kullanışlı bir tasarım elde edersiniz. Daha fazla raflar ile depolama alanlarınız da fazlası ile geniş olabilir. Genişlik ve boyutu kendi ihtiyaçlarınız ve istekleriniz doğrultusunda hazırlayabilirsiniz. Yapımları oldukça kolay olan bu tasarımları kolayca da farklı stillere sokabilirsiniz.Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın
Close