Kendin Yap

Rustik Çiftlik Evi Tarzı Portmanto YapımıÖzel ev dekor ürünleri yapmak için etrafta bulunan eski ahşapları kullanmayı seviyorum. Sevmemin nedeni ucuz ve bana özel ürünler yapılması diyebilirim. Ayrıca etrafta duran eski parçaları geri dönüştürerek enerjiyi yeniliyorum. Sizlere bu makalede harika bir çiftlik evi tarzında oluşturulmuş portmanto yapmayı anlatacağız.

Rustik Çiftlik Evi Tarzı Portmanto Yapımı
Rustik Çiftlik Evi Tarzı Portmanto Yapımı

Rustik Çiftlik Evi Tarzı Portmanto Yapımı

Gerekli Malzemeler : 

  • Rustik kancalar
  • Etraftan bulduğunuz ahşap parçalar (4 eşit boyda – uzunluğu tercihinize bırakıyorum)
  • Matkap
  • Boya
  • Sünger yada fırça
  • Zımpara
  • Testere

Ahşabınızı Hazırlayın

Elinizdeki ahşabı uygun boyutlarda keserek işe başlayabiliriz. Sonra parçaları zımparalayarak kullanıma uygun hale getirin.

ahşabı hazırlayın
ahşabı hazırlayın

Gerekli Delikleri Delin

Tahtalarınızı doğru uzunlukta kestikten sonra gerekli olan delikleri açın. Asmak için ve kancaları takmak için gerekli olan alanları planlayın.

Gerekli Delikleri Delin
Gerekli Delikleri Delin

Zımparalayın

Şimdi pürüzsüz bir şekilde zımparalayabilmek için tüm tahtalarınızı bir araya getirmelisiniz. Rastgele bir orbital zımpara kullanarak zımparaladık. Sizi zorlayacak görünümü bozan delikleri uygun bir malzeme ile doldurabilirsiniz.Zımparalayın
Zımparalayın

Birleştirme Sırası Geldi

Ahşapları birleştirerek yapıştırın. Bunun için yapıştırıcı kullandıktan sonra arka tarafları için cep vidası kullanmalısınız. Böylece daha sağlam olur. Yapıştırmadan önce istediğimiz formu vererek hangisinin nerede duracağını belirleyin. Biz fotoğraftaki gibi durmasını uygun bulduk. Siz isterseniz tüm kenarları düz duracak şekilde düzenleyebilirsiniz. Kancaların nerede duracağını bu aşamada belirleyin.

Birleştirme planı ve yapıştırma
Birleştirme planı ve yapıştırma

Boyayın ve Kancaları Takın

İstediğiniz renk ile boyayabilirsiniz. İsterseniz doğal haliyle de bırakabilirsiniz. Burada Espresso seçildi. Boyadıktan sonra kurumaya bırakın. Boyama sonrası rustik kancalarını takma sırası gelir. Kanca yerlerini daha önce belirlemiştik ancak burada da belirleyebilirsiniz. Son kez deneyerek karar verin ve kancaları vidalayın.

Vidalama işleminden sonra portmantomuz hazır hale geldi. Artık istediğiniz yere asabilirsiniz. Ahşaptan dolayı ağır bir portmanto olacağı için asma kısmını çivi ile yapmayı uygun bulduk. İlk aşamada belirlenen ve açılan delikleri referans alarak asmak istediğiniz alana uygun boyutta çivileri çakın. Çiviler çakıldıktan sonra portmantoyu asabilirsiniz. Son hali oldukça etkileyici ve kullanışlı bir portmantonuz oldu. Üstelik sadece sizde var.

Yapım aşamasıyla ilgili detaylara fotoğraf galerimizden göz atabilirsiniz.Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın
Close